Evropské akcie v úvodu týdne zdražily, v centru pozornosti byl koronavirus

Evropské akcie zakončily pondělní obchodování v pozitivním pásmu, když se investoři nadále soustředili zejména na zprávy týkající se šíření čínského koronaviru. Pozitivně trh reagoval na rozhodnutí čínské centrální banky snížit základní úrokovou sazbu pro střednědobé úvěry. Dopad koronaviru na čínskou ekonomiku má utlumit také již dříve oznámená vládní pomoc firmám, které musely kvůli epidemii přerušit na delší dobu výrobu.
Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,34 % na 431,98 bodu, britský FTSE 100 zpevnil o 0,33 % na 7 433,25 bodu, francouzský CAC 40 se zvýšil o 0,27 % na 6 085,95 bodu a německý DAX si polepšil o 0,29 % na 13 783,89 bodu. Dařilo se zejména automobilovému sektoru, který stoupl zhruba o 1,3 %, proti trendu naopak šlo technologické odvětví, jež oslabilo zhruba o 0,3 %.
O více než 5 % v pondělí zdražily cenné papíry italského finančního domu UBI Banca, který zveřejnil plány na zvýšení ziskovosti a oznámil, že do roku 2022 propustí zhruba desetinu zaměstnanců.
Zhruba o 6 % v pondělí zpevnily akcie francouzského výrobce automobilových součástek Faurecia, který reportoval solidní kvartální čísla, zároveň ale varoval, že podmínky na trhu budou v roce 2020 obtížné.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- V České republice v lednu přibylo 1 433 společností, což je nejvíce za poslední rok. Počet podnikatelů v lednu proti prosinci stoupl o 2 999, tedy téměř dvojnásobně. Díky tomu bylo v lednu registrováno nejvíce nových podnikatelů od března 2017, tedy za téměř tři roky. Vyplývá to z analýzy dat společnosti CRIF.
- Francouzský výrobce vlaků Alstom jedná o převzetí vlakové divize kanadské strojírenské společnosti Bombardier. Alstom to v pondělí uvedl v tiskové zprávě, a potvrdil tak víkendové informace zdrojů amerického listu The Wall Street Journal. Podle nich už francouzský podnik dosáhl předběžné dohody o koupi divize za více než sedm miliard dolarů. Divize Bombardier Transportation působí i v České republice, výrobní závod má v České Lípě.
- Veřejní investoři v Česku zadali loni 32 241 zakázek za 400,8 miliardy korun. Hodnota meziročně klesla o 20,5 procenta, počet se o 2,6 procenta zvýšil. Objem nově vypsaných veřejných zakázek se snížil o čtvrtinu. Vyplývá to z údajů společnosti CEEC Research.
- Energetická skupina ČEZ údajně není mezi pěti finálními zájemci o aktiva největšího českého dodavatele plynu Innogy. Firma podle Hospodářských novin nepostoupila do dalšího kola, deník jmenuje jako důvod možný problém kvůli antimonopolním předpisům. Skupina nicméně údajně jedná s některým ze zájemců o případném následném odkupu alespoň části aktiv.
Zdroj: CNBC