Čínská firma odstoupila od investice za 280 milionů dolarů

Čínská firma odstoupila od investice za 280 milionů dolarů v hornaté oblasti Kyrgyzstánu, poté co stovky místních obyvatel v pondělí protestovaly proti výstavbě nového logistického centra. Obávají se, že tyto pozemky budou patřit Číně, uvedla v úterý agentura Reuters.
Agentura AFP označila pondělní protest za součást širší nespokojenosti s rostoucím vlivem Číny v této středoasijské postsovětské republice.
O výstavbu centra At-Baši poblíž kyrgyzsko-čínské hranice se rozhodlo během loňské návštěvy čínského prezidenta. Základní kámen byl položen 11. prosince. Kyrgyzská vláda si od centra slibovala 15 000 pracovních příležitostí, místní obyvatelé ale na projekt hleděli jako na loupež půdy, které se dopouští mnohem větší soused, a uspořádali sérii protestů.
Společný podnik založila spolu s místním partnerem čínská firma One Lead One. Podnik v prohlášení uvedl, že nelze pracovat na velkém a dlouhodobém projektu, když se proti němu staví část místní populace.
"Zvážili rizika a přijali rozhodnutí," uvedl vládní mluvčí.
Loni v srpnu si potyčky mezi stovkami Kyrgyzů a čínskými zaměstnanci dolu pronajatého Číně vyžádaly asi 20 zraněných a v Pekingu vyvolaly ostrou kritiku.
Kyrgyzstán leží na takzvané nové Hedvábné stezce, což je rozsáhlý čínský projekt výstavby silniční, železniční a přístavní infrastruktury.
Kyrgyzstán je chudá, převážně muslimská země s šesti miliony obyvatel. V roce 1998 Kyrgyzstán jako první z někdejších středoasijských sovětských republik vstoupil do Světové obchodní organizace (WTO), čímž se stal i regionálním centrem obchodu s Čínou.
Zdroj: ČTK