Důvěra v českou ekonomiku klesla, skeptičtější jsou spotřebitelé i firmy

Důvěra v českou ekonomiku v únoru druhý měsíc za sebou klesla, snížila se na 97,6 bodu z lednových 98,1 bodu. Dostala se tak na nejnižší úroveň od jara 2014. Skeptičtější byli proti lednu spotřebitelé i podnikatelé. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad. Meziročně byla důvěra v ekonomiku nižší o 6,1 bodu a indikátor důvěry se snížil u firem i spotřebitelů.
Ve srovnání s lednem důvěra podnikatelů klesla o 0,4 bodu na 96,3 bodu a spotřebitelů o 0,7 bodu na 104,1 bodu.
Mezi firmami klesla důvěra ve stavebnictví a ve vybraných odvětvích služeb. "Ve stavebnictví byl v meziměsíčním srovnání zaznamenán především výraznější pokles poptávky po stavebních pracích," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. V průmyslu a obchodu naopak proti lednu důvěra v ekonomiku vzrostla.
V průmyslu se důvěra podnikatelů zvýšila o 1,7 bodu na 92,8 bodu a v obchodu o 3,8 bodu na hodnotu 102,1. Ve stavebnictví spadla o 4,9 bodu na hodnotu 119 bodů a ve vybraných odvětvích služeb včetně bankovního sektoru o 2,7 bodu na 96,7 bodu.
Důvěra spotřebitelů klesla podruhé v řadě. Obst uvedl, že spotřebitelé se obávají, že se zhorší jejich vlastní finanční situace, současně v posledních měsících výrazně sílí jejich obavy ze zdražování.
Stejně vrtkavé jako české indikátory důvěry jsou podle ekonomky Komerční banky Jany Steckerové i ukazatele v eurozóně. "Důvěra v průmyslu se zde již podle našeho názoru pohybuje poblíž svého dna a alespoň v průběhu prvního pololetí by se měla lepšit," uvádí Steckerová.
"S lepší situací v evropském průmyslu by se pak mohla zlepšovat i důvěra v českém průmyslu, jak jsme toho již byli svědky v únorovém konjunkturálním průmyslu. U spotřebitelské důvěry bude hrát roli nižší růst mezd, mírně horší situace na trhu práce i obavy ze zpomalení domácí ekonomiky. Spotřebitelská důvěra tak může zůstat v červených číslech i v následujících měsících," dodává ekonomka.
Zdroj: ČTK, Komerční banka