Jan Vejmělek (Komerční banka): Nižší sazby koronavirus nezastaví

Počátek posledního únorového týdne znamenal zlom v šíření koronaviru. Počet nakažených mimo území Číny začal růst rychleji než uvnitř samotné země nebeského draka. Pro finanční trhy to bylo jako přilití oleje do ohně, nárůst rizikové averze znamenal hromadný úprk z akciových trhů. Světové centrální banky se zkušenostmi z globální finanční krize z roku 2008 přispěchaly hned v dalších dnech s ujištěním, že jsou připraveny v případě potřeby konat. Jejich slova trhy uklidnila, ne však na déle než ekvivalent života jepice, píše ve svém komentáři Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky.
Po úterní telekonferenci zástupců zemí skupiny G7 k tématu koronaviru přišla americká centrální banka s reálnou akcí - snížením úrokové sazby o celého půl procentního bodu. Navíc na mimořádném zasedání. Na tom se američtí centrální bankéři sešli poprvé od října 2008. Pozitivní sentiment na trzích ovšem navzdory překvapivosti a razanci akce dlouho nevydržel. Jednak na pravidelném zasedání FOMC, které mělo přijít za dva týdny, se tato akce čekala, jednak, a to je podstatnější, kromě snahy uklidnit trhy snížení úrokových sazeb z pohledu reálné ekonomiky nic zásadního neřeší.
Měnová politika nemá nástroje, jak s ekonomickými dopady koronaviru opravdu účinně bojovat. Nižší úrokové sazby se v reálné ekonomice projeví nejdříve za rok. Z tohoto pohledu je účinnější fiskální politika. Její působení je rychlejší, navíc může být cílená. Nic to ovšem nemění na faktu, že se jedná o nástroje podpory poptávky, se kterými chceme řešit problém na straně nabídky.
Nižší úrokové sazby ani vládní peníze zkrátka nepomohou firmám s tím, že nemohou vyrábět, protože nemají z čeho - subdodávky z Číny nebo Jižní Koreje kvůli zavřeným hranicím prostě nepřijdou.
Zdroj: E15