Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden ale všechny tři hlavní indexy stouply

Akcie ve Spojených státech v závěru týdne znovu klesly v reakci na zvyšující se obavy z ekonomických dopadů šíření koronaviru. Ten byl celosvětově prokázán už u více než 100 000 lidí, a investoři se proto místo akcií uchylují k bezpečnějším státním dluhopisům. Hlavní akciové indexy nicméně uzavřely nad pátečními minimy. Na devizovém trhu slábl dolar.
Index Dow odepsal v pátek 0,98 % na 25 864,78 bodu, širší index S&P 500 se snížil o 1,71 % na 2 972,37 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite ztratil 1,87 % na 8 575,62 bodu. Index volatility VIX stoupl o 5,86 % na 41,94 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA spadl o 16 bazických bodů na 0,764 %.
Z jednotlivých titulů v pátek výrazně oslabily cenné papíry provozovatelů výletních lodí poté, co agentura Reuters přinesla zprávu, že americká vláda zvažuje doporučení Američanům takový typ cest nepodnikat.
Pokles výnosů státních dluhopisů výrazně oslabil akcie finančních společností, které spadly o 4,8 %. Bankovní sektor indexu S&P 500 se snížil o 5,9 % a za celý týden se propadl téměř o devět procent.
Za celý týden se Dow zvýšil o 1,7 %, S&P 500 o 0,55 % a Nasdaq Composite o 0,06 %. Všechny tři indexy tak zakončily týden se zisky poprvé za poslední tři týdny, přičemž Dow vykázal nejvyšší procentní zisk za uplynulé čtyři týdny.
Euro k dolaru se poprvé od loňského července vyšplhalo nad 1,13 USD
Kurz eura k americkému dolaru se v pátek poprvé od loňského července vyšplhal nad 1,13 USD. Dolar je pod tlakem kvůli poklesu výnosů u dluhopisů vlády Spojených států, za kterým stojí obavy z negativních hospodářských dopadů epidemie nového typu koronaviru.
Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši předních světových měn, před 22.00 SEČ ztrácel 0,8 % na 96,02 bodu. Euro k dolaru rostlo ve stejnou chvíli o 0,6 % na 1,1303 USD.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Ve Spojených státech v únoru mimo zemědělství vzniklo asi 273 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo zhruba 175 tisíc míst po 273 tisících v lednu (revidováno z 225 tisíc). Míra nezaměstnanosti klesla na 3,5 %, čekala se její stagnace na 3,6 %. Údaje v pátek zveřejnilo ministerstvo práce USA. Meziroční růst mezd v únoru zpomalil na 3 %.
- Volební štáb amerického prezidenta Donalda Trumpa tento týden opět porušil reklamní zásady sociální sítě Facebook, když vypustil množství zavádějících reklam odkazujících na nadcházející sčítání lidu ve Spojených státech. Platforma ve čtvrtek oznámila, že sdělení zablokovala ve snaze zabránit "nejasnostem". Podle všeho ale opět zakročila až poté, co se problému začaly věnovat média a osobnosti včetně předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové.
- Výnos 30letých TIPS, státních dluhopisů indexovaných na inflaci (Treasury Inflation Protected Securities), poprvé v historii klesl do záporných hodnot.
- Volební štáb amerického prezidenta Donalda Trumpa tento týden opět porušil reklamní zásady sociální sítě Facebook, když vypustil množství zavádějících reklam odkazujících na nadcházející sčítání lidu ve Spojených státech. Platforma ve čtvrtek oznámila, že sdělení zablokovala ve snaze zabránit "nejasnostem". Podle všeho ale opět zakročila až poté, co se problému začaly věnovat média a osobnosti včetně předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové.
- Stifel Nicolaus snížila cílovou cenu akcií Apache na 37 ze 40 USD.
- JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu akcií Kroger na 32 z 28 USD.
- Susquehanna zvýšila cílovou cenu akcií AMD na 55 z 50 USD.
- MKM Partners snížila cílovou cenu akcií Starbucks na 92 ze 105 USD.
Hlavní události týdne na amerických trzích
- Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zhoršila výhled růstu globální ekonomiky na letošní rok na 2,4 %, zatímco dosud počítala s růstem o 2,9 %. V mimořádné zprávě kvůli dopadům koronaviru v pondělí OECD také uvedla, že pokud se šíření epidemie nepodaří dostat rychle pod kontrolu, může ekonomika v prvním čtvrtletí zaznamenat i pokles. To by bylo poprvé od světové finanční krize před deseti lety.
- Americká farmaceutická společnost Gilead Sciences koupí za 4,9 miliardy USD výrobce léků na rakovinu Forty Seven. Firma v pondělí uvedla, že akvizicí chce upevnit nabídku léků na rakovinu. Gilead získá přístup k experimentální rakovinové terapii, léku magrolimab, která je v počáteční fázi testování. Magrolimab se testuje jako možná léčba několika druhů rakoviny primárně ovlivňujících krev.
- Růst aktivity v americkém zpracovatelském sektoru byl v únoru o něco pomalejší než v lednu. Ukázal to finální únorový index nákupních manažerů od společnosti IHS Markit.
- Ve věku 84 let zemřel bývalý generální ředitel společnosti General Electric Jack Welch, kterého časopis Fortune označil za manažera století. S odvoláním na Welchovu manželku to v pondělí uvedl server CNBC.
- Mezinárodní měnový fond (MMF) a Světová banka (SB) nabízejí členským státům pomoc v boji s novým koronavirem a jeho hospodářskými následky. Jsou připraveny zřídit i pohotovostní fond a nabídnout krátkodobé finanční balíčky, především chudším zemím. Ve společném prohlášení to v pondělí ve Washingtonu, kde obě mezinárodní organizace sídlí, uvedli šéfka MMF Kristalina Georgievová a prezident SB David Malpass.
- Kvůli negativním dopadům šíření koronaviru na ekonomiku v úterý americká centrální banka překvapivě snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu do pásma 1,00-1,25 %. Fed se tak rozhodl jen krátce po telekonferenci ministrů financí a guvernérů centrálních bank zemí G7. Na nezvykle rázné opatření ihned zareagovaly vzestupem americké akciové indexy, většinu zisků ovšem vzápětí smazaly.
- Země G7 jsou kvůli dopadům koronaviru připraveny podpořit globální ekonomiku. Jejich zástupci se na tom shodli na jednání, které se v úterý konalo prostřednictvím telekonference. Žádné konkrétní kroky ale zatím v plánu nemají.
- Mezinárodní měnový fond (MMF) a Světová banka (SB) kvůli koronaviru zrušily své výroční zasedání plánované na polovinu dubna do Washingtonu. Spojí se jen virtuálně, uvedli v úterý šéfka MMF Kristalina Georgievová a prezident SB David Malpass. Nechtějí prý ohrozit zdraví účastníků z různých členských zemí a spolupracovníků.
-
Společnost Twitter vyzvala své zaměstnance po celém světě, aby v zájmu boje proti šíření nového koronaviru pracovali z domova. Opatření oznámila v pondělí večer v příspěvku na firemním blogu s tím, že pro pracovníky v asijských pobočkách bude "home office" povinností. Provozovatel populární sociální sítě má podle agentury Bloomberg globálně skoro 5 000 zaměstnanců.
- UBS snížila doporučení na akcie Halliburton na "neutral" z "buy".
- JPMorgan Chase zvýšila doporučení na akcie Tesla na na "outperform" z "market perform".
- Nový typ koronaviru už začal v některých částech Spojených států ovlivňovat cestovní ruch a narušovat výrobní řetězce. Vyplývá to z pravidelné zprávy o hospodářském vývoji zvané Béžová kniha, kterou ve středu zveřejnila americká centrální banka. Ekonomika USA nicméně podle zprávy v uplynulých týdnech pokračovala v růstu.
- Růst globální ekonomiky letos kvůli epidemii nového typu koronaviru ve srovnání s loňským rokem zpomalí. Předpověděla to ve středu výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgievová. MMF ve své lednové prognóze předpokládal, že růst světové ekonomiky letos zrychlí na 3,3 % z loňských 2,9 %. V únoru pak odhadl, že koronavirus by mohl z letošního růstu ubrat asi 0,1 procentního bodu.
- Bank of Canada ve středu snížila úrokové sazby na 1,25 %, což je nejnižší hodnota od května 2018. Poprvé od března 2009 snížila centrální banka Kanady sazby o 50 bazických bodů. BoC tak následovala americký Fed, i když trh očekával, že sazby zůstanou na hladině 1,75 %.
- Při vyhledávání slova "koronavirus" nově uživatelé facebooku vidí jako první výsledek odkaz na aktuální informace od Světové zdravotnické organizace (WHO) nebo úřadu ze své země. Zmíněná agentura OSN také dostává "tolik reklam zdarma, kolik potřebuje", zatímco největší sociální síť světa začala odstraňovat "nepravdivá tvrzení a konspirační teorie" o novém viru z Číny. Tyto a další kroky oznámil šéf Facebooku Mark Zuckerberg.
- Instinet zvýšila doporučení na akcie Home Depot na "buy" z "neutral".
- JPMorgan Chase snížila cílovou cenu akcií ExxonMobil na 64 z 72 USD.
- JPMorgan Chase snížila cílovou cenu akcií Chevron na 127 z 135 USD.
- Stifel Nicolaus snížila cílovou cenu akcií Target na 125 z 130 USD.
- Institut pro mezinárodní finance (IIF) ve čtvrtek kvůli šíření nového typu koronaviru snížil odhady hospodářského růstu ve Spojených státech a Číně, tedy ve dvou největších ekonomikách světa. Zároveň varoval, že světová ekonomika by letos mohla růst nejpomalejším tempem od globální finanční krize.
- Americký výrobce počítačů HP ve čtvrtek odmítl zvýšenou nabídku na převzetí, kterou mu předložil výrobce tiskáren Xerox. Firma uvedla, že ji nabídka zhruba za 35 miliard dolarů i nadále podhodnocuje.
- Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 29. února 216 tisíc čerstvě podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Po 219 tisících žádostí z předcházejícího týdne očekával trh 215 tisíc žádostí. Počet pokračujících žádostí se v týdnu do 22. února zvýšil na 1,729 milionu z 1,722 milionu v předcházejícím týdnu (odhad: 1,733 milionu žádostí).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky HP v 1FQ2020: Zisk na akcii 0,46 USD (odhad: 0,48 USD), tržby 14,62 miliardy USD (odhad: 14,63 miliardy USD). Firma nově ponechala otevřenou možnost spojení se společností Xerox.
- Výsledky Target ve 4Q: Upravený zisk na akcii 1,69 USD (odhad: 1,65 USD), tržby 23,4 miliardy USD (loni: 22,98 miliardy USD, odhad: 23,41 miliardy USD).
- Výsledky AutoZone v 2QFY2020: Zisk na akcii 12,39 USD (odhad: 11,75 USD), tržby 2,51 miliardy USD (loni: 2,45 miliardy USD, odhad: 2,57 miliardy USD).
- Výsledky Kohl's ve 4Q: Upravený zisk na akcii 1,99 USD (odhad: 1,88 USD), tržby 6,832 miliardy USD (odhad: 6,521 miliardy USD).
- Výsledky Campbell Soup v 2QFY2020: Upravený zisk na akcii 0,72 USD (loni: 0,65 USD, odhad: 0,66 USD), tržby 2,162 miliardy USD (loni: 2,172 miliardy USD, odhad: 2,154 miliardy USD).
- Výsledky Abercrombie & Fitch ve 4Q: Upravený čistý zisk na akcii 1,31 USD (odhad: 1,23 USD), tržby 1,18 miliardy USD (loni: 1,16 miliardy USD, odhad: 1,17 miliardy USD).
- Výsledky Dollar Tree v 4Q: Upravený zisk na akcii 1,79 USD (odhad: 1,76 USD), tržby 6,32 miliardy USD (loni: 6,21 miliardy USD, odhad: 6,39 miliardy USD).
- Výsledky Brown-Forman ve 3QFY2020: Čistý zisk na akcii 0,48 USD (loni: 0,47 USD, odhad: 0,50 USD), tržby 899 milionů USD (odhad: 953 milionů USD).
- Výsledky Kroger v 4QFY2020: Upravený čistý zisk na akcii 0,57 USD (odhad: 0,55 USD), tržby 28,9 miliardy USD (loni: 28,3 miliardy USD, odhad: 28,9 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK