Slovenská centrální banka očekává dvouciferný propad ekonomiky

Kvůli dopadům koronaviru počítá Slovenská centrální banka na letošní rok s poklesem ekonomiky nejméně o deset procent, v příštím roce by hospodářství Slovenska naopak mohlo zaznamenat relativně silný růst. Oživení ale bude pomalejší, než se dosud čekalo a na úroveň před propuknutím pandemie nemoci covid-19 se ekonomika vrátí až v první polovině roku 2022. NBS to ve středu uvedla ve své nejnovější prognóze.
Pro letošek NBS odhaduje pokles hrubého domácího produktuo 10,3 %. V roce 2021 by ekonomika měla vykázat růst o 8,4 % a v roce 2022 o dalších 4,5 %. Letošní recesi způsobí pokles zahraniční poptávky a zastavení značné části ekonomiky v souvislosti s opatřeními proti šíření koronaviru, z nichž většinu již Bratislava zrušila.
"Slovenská ekonomika se nachází ve volném pádu. Je to jako bychom se dostali o tři roky zpět. Už letos nastane oživení, v příštím roce se vrátíme k ekonomického růstu. Všechny tyto procesy budou pomalejší, než jsme si mysleli před měsícem," řekl novinářům guvernér NBS Peter Kažimír. Dodal, že zmíněná prognóza obsahuje řadu rizik, jejichž naplnění by skutečné výsledky ekonomiky ještě zhoršilo.
Dosud NBS předpokládala, že hospodářství Slovenska letos propadne o 5,8 až 13,5 %, za nejpravděpodobnější scénář označovala pokles asi o devět procent.
NBS očekává, že propad HDP se projeví v růstu nezaměstnanosti, v zemi s 5,5 milionu obyvatel by mohlo být letos zrušeno zhruba 70 000 pracovních míst. Pokud by ale opatření vlády na udržení zaměstnanosti v dostatečné míře nepomohla, hrozí podle NBS ztráta až 100 000 pracovních míst. Centrální banka očekává, že průměrná mzda v zemi letos poprvé v její novodobé historii klesne, a to o 1,7 % po růstu o 7,8 % loni.
Očekávaný propad slovenské ekonomiky spolu s opatřeními vlády na zmírnění dopadů pandemie covidu-19 podle NBS výrazně zhorší hospodaření státu. Schodek veřejných financí by letos mohl dosáhnout v přepočtu 8,2 % HDP oproti deficitu 1,3 % HDP loni.
Zdroj: ČTK
Aktuality
