US MARKETOtevírá za: 6 h 52 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Těžař plynu z břidlic Chesapeake požádal o bankrotovou ochranu

Společnost Chesapeake Energy, průkopník těžby ropy a plynu z břidlic, požádala o soudní ochranu před věřiteli. Firma se tak stala největším těžařem ropy a plynu, který za posledních několik let vyhlásil bankrot. Problémy způsobily společnosti vysoký dluh a dopady pandemie nemoci covid-19 na energetický trh.

Chesapeake hodlá pokračovat v činnosti. Doufá, že pod ochranou před věřiteli posílí svoji bilanci a restrukturalizuje staré smluvní závazky, a podaří se jí tak dosáhnout udržitelnější struktury kapitálu.

V rámci restrukturalizace chce společnost svůj dluh snížit o zhruba sedm miliard dolarů. V současnosti její dluh činí téměř devět miliard dolarů. Společnost již uzavřela dohodu podporující restrukturalizaci.

Chesapeake pomohla přeměnit Spojené státy v globální energetickou mocnost. Firma byla lídrem rozkvětu těžby za pomoci frakování, tedy hydraulického štěpení. To je nekonvenční technika, kterou se těží ropa a plyn, ale na kterou se také snesla vlna kritiky kvůli nepříznivému dopadu na životní prostředí.

Chesapeake pak následovali další těžaři, kteří nashromáždili obrovské dluhy, aby našli ropu a plyn v polích v Novém Mexiku, Texasu, Dakotě a Pensylvánii. Nyní však dochází k zúčtování. Za posledních pět let tak požádalo o ochranu před věřiteli více než 200 těžařů a očekává se, se tento trend bude pokračovat, protože globální pandemie prudce snížila poptávku po energii a ceny.

Společnost Chesapeake byla založena v roce 1989 s počáteční investicí 50 tisíc USD. Zaměřila se na vrty v málo rozvinutých oblastech Oklahomy a Texasu. Z velké části opustila tradiční horizontální vrty a místo toho použila laterální techniku k uvolnění zemního plynu z nekonvenčních břidlicových formací. Stala se kolosem na energetickém trhu a její tržní kapitalizace v jednu chvíli dosahovala více než 37 miliard USD. V pátek však uzavřela na hodnotě kolem 115 milionů USD.

Chesapeake se svým způsobem stala obětí vlastního úspěchu. Ostatní společnosti následovaly její cestu a energetická produkce USA se díky tomu prudce zvýšila. To stáhlo dolů ceny. Když Chesapeake začínala, ceny zemního plynu činily téměř 20 dolarů na milion britských tepelných jednotek, později však spolu s rozkvětem těžby klesly pod dva dolary.

V prvním čtvrtletí letošního roku firma vykázala ztrátu 8,3 miliardy USD. Čistý zisk činil 8,62 miliardy USD.

Zdroj: ČTK

BankrotKoronavirusSpojené státy americké (USA)Těžba z břidlic
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa