Výdaje japonských domácností v květnu kvůli viru rekordně klesly

Výdaje japonských domácností v květnu klesly meziročně o rekordních 16,2 procenta. Spotřebitelé uposlechli výzvy úřadů, aby zůstali doma, a zabránili tak dalšímu šíření nemoci covid-19. Propad výdajů však stahuje třetí největší ekonomiku světa hlouběji do poklesu, uvedla agentura Reuters. Květnový pokles byl větší než odhady analytiků, kteří čekali snížení o 12,2 procenta. Rekordní pokles zaznamenaly již druhý měsíc za sebou, když se v dubnu propadly o 11,1 procenta.
Oživení výdajů bude podle analytiků pomalé a křehké, protože domácnosti zůstávají ve výdajích obezřetné i po květnovém uvolnění nouzového stavu. Očekává se, že centrální banka zachová svůj výhled, podle kterého počítá s postupným oživením ekonomiky koncem letošního roku.
Dnešní zpráva ministerstva vnitra a komunikací ukázala, že domácnosti výrazně snížily své výdaje v hotelech, za dopravu a stravování mimo domov, což souvisí s tím, že se lidé více zdržovali doma. Na druhé straně stouply výdaje za vepřové a hovězí, alkohol a sanitární zboží jako roušky.
Výdaje domácností se snižují již osm měsíců, od října loňského roku, kdy stoupla sazba spotřební daně na deset procent z předchozích osmi. Výdaje domácností jsou důležitým ukazatelem vývoje soukromé spotřeby, která má na hrubém domácím produktu země více než poloviční podíl.
Japonská vláda sice vypracovala masivní výdajový balíček, který má zmírnit negativní dopady pandemie, analytici však varují, že propad výdajů by mohl přetrvávat, pokud se dále zhorší výhled firem a ty začnou snižovat odměny nebo propouštět.
Třetí největší ekonomika světa míří kvůli pandemii covidu-19 do nejhorší recese od konce druhé světové války. Za leden až březen japonská ekonomika v celoročním přepočtu klesla o 2,2 procenta. Poprvé za čtyři a půl roku se tak propadla do recese. Za druhé čtvrtletí analytici počítají s ještě prudším propadem.
Zdroj: ČTK