Kommersant: Rusku se nedaří nahradit dovážené zboží vlastním

Navzdory nadějím úřadů Rusko nedokázalo vlastní výrobou nahradit dodávky dovážených potravin, a to včetně těch, jejichž dovoz Moskva v srpnu 2014 sama zakázala v odpovědi na západní sankce. Evropské dodavatele vystřídaly společnosti z jiných zemí, v mnoha případech však podle expertů nejde o náhradu, ale o reexport "zakázaného" zboží z Evropy. Uvedl to v pondělí list Kommersant s odvoláním na výzkum agentury NRA.
Za osm let od přijetí strategie nahrazování dováženého zboží se na ruském potravinovém trhu výrazně podařilo snížit jedině dovoz masa, a to o 65 %, uvádí se podle listu ve výzkumu NRA. U mléčných výrobků klesl dovoz jen o 20 %, u zpracovaného ovoce a zeleniny o 11 % a fiaskem skončily snahy omezit dovoz zeleniny - ten měl klesnout o 70 %, ale podařilo se jej snížit jen o 27 %. Rusko kvůli klimatu bude ještě dlouho čistým dovozcem zeleniny a ovoce, konstatovala analytička Marija Sulimaová.
Rusko podle šéfa sdružení výrobců masa Sergeje Jušina po roce 2000 dováželo 2,5 až 3 miliony tun masa a masných výrobků, ale letos je to méně než 600 000 tun. V Rusku se letos vyrobí 5,05 milionu tun drůbežího masa a 4,25 milionu tun vepřového, ačkoliv před deseti lety to bylo jen 0,8 milionu tun a 1,6 milionu tun.
Roste i produkce ryb, i když ne tak rychle: loni dosáhla 4,21 milionu tun ryb oproti 3,68 milionu tun v roce 2013, uvedl předseda oborového sdružení German Zverev.
Podle NRA ruská výroba "zakázaných" potravin z EU byla loni o 250 % vyšší než dovoz ze zemí, na které se ruské sankce nevztahovaly. Nicméně podíl dovozu zůstává vysoký: z 38 % v roce 2013 klesl na nynějších 30 %.
Pokud na EU před sankcemi připadalo 43 % dovážených mléčných výrobků, nyní se hlavním dodavatelem stalo Bělorusko, jehož podíl stoupl z 39 % na 79 %. Bělorusko také nahradilo EU při dodávkách masa (jeho podíl na dovozu vystoupil z 12 % na 29 %). Dalších 19 % masa se dováží z Paraguaye, odkud se před sankcemi dováželo jen omezeně.
Nejzajímavější zjištění podle listu následují, pokud se v řetězu dodavatelů nahlédne o krok dále. Například Norsko, které před sankcemi dodávalo do Ruska dvě pětiny dovážených ryb, nahradily Chile a Faerské ostrovy. Ale souběžně vývoz norských ryb do Chile stoupl trojnásobně.
Ekvádor, odkud se do Ruska nyní dováží 22 % ovoce, fakticky nahradil na tomto trhu EU. Ale analytici zjistili, že Ekvádor zvýšil své nákupy ovoce v Evropě o 700 %, což překračuje jeho domácí spotřebu.
Dodávky zeleniny z Evropy do Ruska částečně nahradila Čína, jejíž podíl na ruském dovozu stoupl z 8 % na 21 %. Ale paralelně Čína trojnásobně zvýšila své nákupy zeleniny v Evropě.
NRA ve výsledku dospěla k závěru, že tyto země přinejmenším zčásti uskutečňují reexport zboží, spadajícího pod ruské sankce.
Experti nicméně k názorům analytiků přistupují ostražitě. "Z Ekvádoru dovážíme hlavně banány a exotické ovoce, které v EU neroste," uvedla ředitelka společnosti FruitNews Irina Kozijová. German Zverev zase pokládá reexport norských lososů přes Chile do Ruska za ekonomicky nevýhodný.
Zdroj: ČTK
Aktuality

