Slovenský parlament schválil státní rozpočet na příští rok

Slovenský parlament ve středu schválil návrh státního rozpočtu na příští rok, který předpokládá zlepšení hospodaření státu. Bilanci veřejných financí podle předlohy nadále budou ovlivňovat negativní dopady pandemie nemoci covid-19. Jde o první rozpočet kabinetu premiéra Igora Matoviče, který nastoupil do úřadu po únorových parlamentních volbách a který se ve sněmovně opírá o pohodlnou většinu.
Schodek veřejných financí by měl v příštím roce klesnout na 7,4 % výkonu ekonomiky, zatímco pro tento rok ministerstvo financí odhadlo v říjnu deficit na úrovni bezmála 10 % hrubého domácího produktu. Přetrvávající rozpočtový deficit se projeví ve výraznějším růstu zadlužení země.
"Navzdory tomu, že nás čeká propad příjmů, některým resortům přidáváme. Vítězové rozpočtu jsou sociální oblast, protože v čase pandemie je potřeba lidem podat pomocnou ruku, dále zdravotnictví a vzdělávání," řekl po hlasování parlamentu ministr financí Eduard Heger. Dodal, že po mnoha letech byl do sněmovny předložen návrh rozpočtu, který nemá nadhodnocené příjmy a podhodnocené výdaje.
Nezávislá rozpočtová rada označila předlohu rozpočtu na rok 2021 za realistickou. V minulosti přitom kritizovala předchozí vlády za to, že odhady rozpočtového schodku podhodnocovaly.
Exministr financí a poslanec opozičních sociálních demokratů (Směr-SD) Ladislav Kamenický kritizoval návrh rozpočtu i kvůli tomu, že v příštích letech se bude výrazněji zvyšovat zadlužení státu.
Bývalý kabinet Petera Pellegriniho na letošek původně naplánoval deficit na úrovni 0,49 % HDP. Analytici už tehdy označili tento cíl za nereálný. Současná vládní koalice pak i kvůli dopadům covidu-19 v létě změnou zákona výrazně zvýšila očekávaný schodek státního rozpočtu na letošní rok.
V roce 2021 by schodek samotného státního rozpočtu Slovenska měl klesnout zhruba na osm miliard eur z rekordních 11,95 miliardy eur plánovaných na tento rok. Veřejné finance kromě státního rozpočtu zahrnují také například hospodaření samospráv či systém zdravotního a sociálního pojištění.
Kvůli vysokým rozpočtovým schodkům slovenské ministerstvo financí očekává výrazný nárůst zadlužení státu. Poměr dluhu k HDP by se měl z loňských 48,5 % letos vyšplhat na 62,2 % a v příštím roce až na 65 %, pravidla EU za normálních okolností vyžadují deficit pod 3 % HDP a dluh pod 60 % HDP.
Rozpočtová rada už dříve uvedla, že Slovensko vyjde z koronavirové krize s rekordním veřejným dluhem v poměru k výkonu ekonomiky, protože dřívějšího příznivého vývoje hospodářství země v plné míře nevyužila k ozdravení státních financí. Po roce 2021 bude podle Hegera potřeba přistoupit ke konsolidaci veřejných financí, což by uvítala i rozpočtová rada.
Návrh státního rozpočtu vychází z očekávaného růstu slovenské ekonomiky v příštím roce o 5,5 % po očekávaném propadu o 6,7 % letos.
Zdroj: ČTK
Aktuality

