Pražská burza: Po nadějném startu týdne nakonec na nule

Pozitivní start na pražské burze korespondoval s ostatními evropskými trhy, jimž pomohl optimismus v Asii. Tam rostly ceny komodit, navíc Japonsko příjemně překvapilo prvními odhady HDP za 3Q09.
Index PX (1152,4, +0,01 %) krátce po otevření atakoval hranici 1162 bodů. Během dne postupně převažovaly prodejní objednávky, ale po otevření na Wall Street se trh vzpamatoval a nakonec se vyšplhal zpátky k nule.
Aktivita byla podprůměrná, vzhledem k nadcházejícímu státnímu svátku se živé obchodování ani nečekalo.
ČEZ (875,5 CZK, +0,17 %) reagoval na snížení cílových cen ze strany UBS a Sal Oppenheim velice mírně. Sal Oppenheim snížil cílovou cenu na 1000 CZK z 1040 CZK a UBS z 1000 CZK na 950 CZK. Po ranním poklesu pod 870 CZK se ČEZ vzchopil a zakončil seanci mírně v plusu.
Erste Bank (777 CZK, -0,70 %) a Komerční banka (3698 CZK, +0,27 %) se zpočátku obchodovaly v souladu s bankovním sektorem v Evropě, který během dopoledne posiloval zhruba o procento. Odpoledne oba tituly táhly český trh dolů, po zahájení na Wall Street se do plusu dostala pouze KB.
Unipetrol pokračoval v poklesu po horších než očekávaných výsledcích a byl kromě nelikvidních akcií AAA poraženým dne (138,45 CZK, -1,81 %).
Naopak pozitivního vývoje ze závěru předešlého týdne se drží akcie NWR (174,8 CZK, +2,33 %). Dočkaly ze zvýšení cílové ceny od Bank of America, a to z nich dnes udělalo nejsilnější růstovou akcii společně s CETV.
Index spotřebitelských cen v eurozóně v říjnu rostl o 0,2 procenta meziměsíčně (vs. kons. 0,3, v září 0,0), ale meziročně dál klesal, a to o 0,1 procenta (v souladu s odhady trhu, v září 0,3 procenta).
V Česku se ceny v říjnu meziročně propadly o 0,6 procenta, ČR se tak řadí mezi jediné tři státy mimo eurozónu, kde spotřebitelské ceny klesají. Zbylé dva jsou Estonsko a Lotyšsko
V ČR vyšla také čísla o výrobních cenách. U nich se meziroční deflace zmírnila na 4,6 procenta, tedy v souladu s odhadem trhu. Ceny průmyslových výrobců v České republice klesly v říjnu meziměsíčně o 0,2 procenta, v zemědělství ceny meziměsíčně klesly o 1,6 procenta.
Analytik Patria Finance Tomáš Vlk komentuje vývoj výrobních cen jako očekávaný. "Zůstáváme u odhadu celoročního poklesu cen o 3,3 procenta. Zároveň se nemění ani náš pohled na budoucí politiku centrální banky. Úrokové sazby ČNB čekáme stabilní až do druhé poloviny příštího roku. Hlavním rizikem nadále zůstává kurz koruny."