US MARKETOtevírá za: 9 h 43 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Bitcoin pohledem finančních odborníků: Jedna velká bublina, nebo hedging proti papírovým měnám?

Virtuální měna Bitcoin přitahuje stále více pozornosti. Co si o ní myslí čeští analytici, makléři a odborníci na technologie? Sledují vývoj její ceny? A má vůbec smysl o Bitcoinu uvažovat ve smyslu spekulace nebo hedgingu proti systému papírových měn, jak se o tom mluvilo v poslední době v souvislosti se seškrtáním bankovních vkladů na Kypru?

Martin Krajhanzl

Akciový analytik, Česká spořitelna

Vývoj kurzu sleduji. Již kvůli tvaru křivky to působí jako další bublina. Ta je v současnosti přiživována rostoucí mediální pozorností (i díky zprávám kolem Kypru) a technickým omezením. Tím myslím především to, že několik tisícovek účtů čeká na schválení. Jejich uživatelé při pohledu na rostoucí kurz mohou být velmi nedočkaví a v momentu schválení účtu rychle nakupují. To žene cenu ještě výše.

Určitě se jedná o zajímavý koncept "internetové měny" a má svou budoucnost. Ale na hedging proti papírovým měnám nemá smysl zatím pomýšlet kvůli celkově stále relativně nízkému objemu a málo rozvinuté sítí obchodů, které Bitcoin přijímají jako alternativu k "běžným měnám".

Marek Palatinus

Zakladatel serveru Bitcoin.cz

Bitcoin je velmi mladý socioekonomický experiment a rád ho svým významem přirovnávám k internetu z poloviny 90. let. Tehdy to byla hračka pro akademiky a nadšence, dnes si většina z nás život bez něj nedovede představit. Stejně jako tehdy s internetem, i dnes mnoho "nevěřících Tomášů" tvrdí, že Bitcoin vlastně nepotřebujeme a že "to nemůže fungovat". Já tvrdím, že těm lidem pouze schází kreativita.

Bitcoin je z pohledu investic extrémně rizikový a z důvodu vysoké volatility bych ho jako zajištění proti standardnímu finančnímu systému zatím nedoporučil. Jeho cena může být zítra nulová, ale i v řádu tisíců dolarů. Neregulovaný trh má tendenci vytvářet bubliny, musíme si ale uvědomit, že Bitcoin je stále ve fázi, kdy lidé objevují jeho vlastnosti a hledají jeho reálnou cenu. Proto cenové pohyby v řádu tisíců procent nepovažuji z dlouhodobého hlediska za nijak zásadní. Z pohledu investora však pro Bitcoin platí dvojnásob pravidlo "neinvestovat více, než si můžu dovolit ztratit".

František Bostl

Makléř, Cyrrus

To máte jako s esperantem: Jazyk, který měl sloužit jako neutrální dorozumívací prostředek pro všechny, je nyní spíše zábavou pro podivíny a fanoušky Červeného trpaslíka. Co se týče Bitcoinu, připadá mi jako další z výkřiků do tmy. Měna, která nebude podřízena centrální bance, nebude schopna inflace a dává obrovský prostor pro finanční podvody, v současném systému jen těžko hledat místo. Je to inspirativní projekt, ale to je vše.

Aleš Jandejsek

Makléř, brokerjet ČS

Bitcoin je klasickou ukázkou živelné kreativity bez smyslu pro realitu. Díky situaci kolem Kypru cena Bitcoinu narostla – lidé zřejmě hledají alternativu k rizikům, která stávající klasické měny (euro, americký dolar nebo česká koruna) představují. Jakákoli spekulace nebo hedging by nemusely dopadnout dobře, kdyby například v USA nebo kdekoli jinde na světě používání Bitcoinu zakázali. Znamenalo by to jeho částečné znehodnocení.

Jako další rizika používání této měny k jiným účelům než jako platidla vidím prolomení kryptografie, krádež elektronické peněženky, chybějící autoritu (například v podobě centrální banky), která by mimo jiné rozhodovala spory mezi uživateli, anonymitu (nelze spojit uživatele s konkrétní platbou, což může umožňovat financování terorismu, kriminality nebo organizovaného zločinu).

Bitcoin jako platidlo ano, ale pokud by ho většina lidí kupovala a držela jen za účelem zhodnocení investice, mohou se dočkat deflace, která vznikne tím, že lidé akumulují místo toho, aby za Bitcoiny nakupovali. Ideální měna by měla podléhat mírné inflaci.

Miroslav Novák

Analytik, AKCENTA

Bitcoin je alternativou k současným tradičním měnám. Emitované množství této internetové měny přitom neurčuje žádná centrální banka a je konečné. Současný posilující trend této umělé měny mi připomíná bublinu podobnou té technologické na přelomu století. Je momentálně v kurzu, k čemuž do značné míry přispívají i média.

Její budoucnost jako celosvětového platidla nevidím vůbec reálně, i když je to možná jen nedostatkem mé fantazie. V nejlepším možném případě se Bitcoin stane reliktem pro větší či menší skupinu nadšenců, v horším případě se stane jen střípkem na Wikipedii v sekci o peněžní historii.

Důvodů je celá řada, zmíním ale jen jeden, z mého pohledu nejdůležitější. Tím je předem dané konečné množství těchto alternativních peněz. Tak je tento systém nastaven. Vzhledem k tomu, že světová populace roste, díky čemuž se úměrně zvyšuje i množství zboží a služeb, je logické, že souvztažně tomuto růstu se musí zvyšovat i nabídka peněz. Pokud tomu tak nebude, dojde neodvratně k deflaci, což je jen jiný výraz pro pokles hospodářství, růst nezaměstnanosti a s ní spojené společenské problémy. Bitcoin tedy ano, ale jen pro fajnšmekry.

Pavel Ryska

Analytik, J&T Banka

Virtuální měna Bitcoin je logickou odpovědí na snahy centrálních bank znehodnocovat měny, proti čemuž se investoři snaží zajistit. Nevidím však způsob, jak by mohl Bitcoin dlouhodobě konkurovat v této funkci zlatu. To vyniká poměrně konstantní zásobou (čímž si udržuje hodnotu) a na rozdíl od Bitcoinu není digitální, ale fyzicky hmatatelné, což zaručuje nemožnost padělání, a tím pádem také stabilitu hodnoty. Na dlouhodobou investici bych Bitcoin na rozdíl od zlata nedoporučil.

Petr Břicháč

Ředitel Securities Trading, LBBW Bank CZ

To, že je někdo za něco ochoten dát 250 USD, ještě neznamená, že to má takovou hodnotu. Poptávka po této měně je podle mne velmi ovlivněná tím, že je obtížné identifikovat, kdo komu za co platí.

Pokud se někdo chce zajistit vůči papírovým měnám, pak bych rozhodně volil něco hmatatelnějšího - raději drahé zlato než imaginární měnu, jakkoli s ní leckde zaplatíte.

Tomáš Menčík

Analytik, Cyrrus

Nemyslím si, že má Bitcoin budoucnost. Podle mého názoru je to "měna" velice náchylná ke spekulativní bublině, což se dle mého názoru právě děje. Navíc není nijak regulovaná, nemá pevnou historii a důvěra v ni může ze dne na den pominout.

Považuji proto Bitcoin za extrémně spekulativní a rizikový investiční nástroj, nikoli za měnu s budoucností. Snaží se svou podstatou nahradit funkci zlata, což podle mě není reálné.

AnketaBitcoinBROKERJET ČSMartin KrajhanzlMěnySpekulace
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika