Island má dohodu o volném obchodu s Čínou, jako první v Evropě

Prolomí se v Evropě ledy?
Island se dnes stal první evropskou zemí, která podepsala dohodu o vytvoření zóny volného obchodu s Čínou. Dohoda by měla podpořit vývoz z tohoto ostrovního státu do země s druhou největší ekonomikou světa. Pro Peking je kontrakt důležitý z hlediska úsilí rozšířit svůj vliv v arktické oblasti.
Island má podle agentury AP pro Čínu mimořádný význam. Tající ledovce v oblasti Arktidy otevírají cestu pro nové námořní trasy a mohly by vést k prudkému rozmachu těžby surovin jako je zemní plyn, ropa a železná ruda. Pro obchodníky by nové trasy mohly znamenat zkrácení cesty z Šanghaje do severní Evropy až o 6 400 kilometrů a zhruba dva týdny.
Peking také usiluje o status stálého pozorovatele v Arktické radě, což je osmičlenné uskupení, které rozhoduje o důležitých otázkách v regionu a jehož je Island součástí. Konečné rozhodnutí by v této otázce mělo padnout příští měsíc.
Islandskou ekonomiku v roce 2008 zasáhla krize, kterou způsobil kolaps finančního trhu. V zemi padly všechny hlavní banky, které se zadlužily neúměrnou expanzí v zahraničí. Předloni Island úspěšně dokončil záchranný program pod vedením Mezinárodního měnového fondu (MMF) a vrátil se na dluhopisové trhy.
Dohoda o volném obchodu s Pekingem byla podepsána na úvod pětidenní návštěvy islandské premiérky Jóhanny Sigurdardóttirové v Číně.
Zdroj: ČTK