US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Západoevropské akcie ve čtvrtek uzavřely smíšeně

Západoevropské akcie se v průběhu dne vzpamatovaly z ran, které jim zasadila nepříznivá data především ze Španělska a výsledky firem, a navázaly na středeční růst. Uzavřely však smíšeně kolem nuly.

Burzám v západní Evropě se ve čtvrtek dařilo. Britský FTSE 100 reagoval pozitivně na výsledky HDP za první čtvrtletí letošního roku a připsal si 0,17 %. Francouzský CAC 40 rovněž většinu dne rostl, ale den zakončil mírnou ztrátou 0,06 %, a německý DAX posílil o 0,95 %.

Dařilo se i burzám na jihu Evropy. Italský FTSE MIB připsal 0,52 %, přestože médii proletěla zpráva o tom, že Silvio Berlusconi možná bude bojkotovat vytvoření vládní koalice. Španělský IBEX 35 reagoval na tragické zprávy z trhu práce a ztratil 0,29 %.

Obávané výsledky HDP za první čtvrtletí ve Spojeném království příjemně překvapily. Meziročně HDP vzrostl o 0,6 % (odhad: +0,4 %, předchozí: +0,2 %), mezikvartálně o 0,3 % (odhad: +0,1 %, předchozí: -0,3 % ). Úsporná politika ministra financí Osborna, podrobená kritice opozice i MMF, tak nejspíše přece jen začíná nést ovoce. Čtvrtečními daty se Spojené království vyhnulo recesi s trojitým dnem.

Nepříznivá čísla však oznámilo Španělsko. Míra nezaměstnanosti opět vzrostla nejvyšším tempem za poslední rok na 27,2 %, přestože analytici čekali růst jen na 26,5 %. Ocitla se tak na 37letém maximu a všichni budou s napětím očekávat páteční vystoupení premiéra Rajoye, který by měl přednést návrh na fiskální a další politická opatření, jež by měla prohlubující propad ekonomiky zastavit.

Nejvíce se dařilo sektorům základních materiálů a automobilů, třetím nejvýkonnějším odvětvím byly ve čtvrtek finanční služby. Nejhůře se naopak dařilo sektorům potravinářství a zdravotní péče, které jako jediné ve čtvrtek zůstaly v mínusu.

Výsledková sezóna v Evropě

Čtvrtek byl dnem hospodářských výsledků. Švédský výrobce aut Volvo se v prvním čtvrtletí propadl do ztráty a tržby byly nejnižší za pět let. Hodnota nově přijatých objednávek se však zvýšila. Německé chemické a farmaceutické firmě Bayer AG stoupl v prvním čtvrtletí čistý zisk o 11,5 % na 1,16 miliardy eur. Firmě pomohl růst prodeje nových léků a vyšší poptávka na rozvíjejících se trzích, které překonaly i slabší prodej v Evropě způsobený recesí. Zisk společnosti AstraZeneca překonal očekávání, tržby však odhadů nedosáhly. Banco Santander v prvním kvartále dosáhla čistého zisku 1,21 miliardy EUR (odhad: 1,31 miliardy EUR). Podíl špatných úvěrů banky vzrostl mezikvartálně z 4,54 % na 4,76 %. I Electrolux ohlásila nižší zisk, než se čekalo: 361 milionů švédských korun (odhad: 517,5 milionu švédských korun). A hůře dopadly i tržby Unileveru: 12,2 miliardy EUR (odhad: 12,5 miliardy EUR). Firma ale příjemně překvapila dividendou, která naopak překonala očekávání (26,9 centu na akcii vs. 25,5 centu).

Evropské akcieVýsledková sezóna
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie