Co musíte ráno vědět (6. května)

Jaké rekordy budou v novém týdnu obhajovat americké i evropské burzovní indexy, jak se zlepšuje situace na americkém trhu práce a jak zákeřná umí být škytavka v živém vysílání? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie v pátek zažily rally. Indexy S&P 500 i Dow pokořily historické hranice
Americkým akciím se v pátek dařilo díky nečekaně dobrým zprávám z trhu práce. Ihned po zahájení obchodování index S&P 500 poprvé v historii překonal 1 600 bodů. Hodinu poté ho následoval Dow, který pokořil hranici 15 000 bodů, přesně na den 14 let poté, co poprvé překonal 11 000 bodů. Historické maximum překonal i index Russell 2000 sdružující "menší" americké firmy s průměrnou tržní kapitalizací na úrovni 528,5 milionu USD.
Index Dow v pátek připsal 0,96 % a zakončil na novém rekordu 14 973,96 bodu, S&P 500 posílil o 1,05 % na 1 614,42 bodu a technologický Nasdaq vzrostl o 1,14 % na 3 378,63 bodu. Za celý týden si Dow připsal 1,78 %, S&P 500 2,03 % a Nasdaq 3,03 %.
2. Evropské akcie uzavřely první květnový týden na pětiletých maximech. DAX strhl historický rekord
Západoevropské akcie se v průběhu pátečního obchodování pohybovaly kolem nuly, po zveřejnění dat z amerického trhu práce však vystřelily prudce vzhůru. Optimismus podpořilo i otevření amerických burz, které doprovázela rally amerických akcií. Index FTSE 100 si připsal 0,94 % a uzavřel nejvýše za posledních pět let, CAC 40 posílil o 1,40 % a DAX vzrostl o 2,02 %, čímž dosáhl nejlepšího výsledku ve své historii 8 122,29 bodu (nejvyšší hodnoty index do té doby dosáhl v červenci 2007, kdy dosáhl 8 106 bodů).
Za celý týden FTSE 100 přidal 1,48 % a nastartoval další úspěšný měsíc, který by mohl jeho 11měsíční posilování v řadě završit na celoroční nepřetržitý růst, francouzský CAC 40 je oproti pondělku o celých 1,89 % silnější a DAX vzrostl za posledních pět dní o 3,7 %.
3. Pražská burza v pátek mírně posílila i přes tragický propad akcií CETV
Pražská burza zahájila páteční obchodování růstem, v průběhu dopoledne obrátila do mínusu, především kvůli propadu cenných papírů CETV, během odpoledne však znovu obrátila a zakončila den o 0,31 % silnější. Mediální skupina CME v pátek oznámila vydání akcií třídy A s 13% diskontem proti čtvrtečnímu závěru. Její cenné papíry na burze v Praze reagovaly okamžitým oslabením o 13 %. V průběhu obchodování ztratily více než 20 % a zakončily den o 18,60 % levnější.
4. Americká ekonomika se postupně zlepšuje. Dubnová čísla z trhu práce vytřela analytikům zrak
Americká ekonomika v dubnu vytvořila mnohem více pracovních míst, než se čekalo. Mimo zemědělství přibylo v minulém měsíci 165 tisíc míst (odhad: 140 tisíc), soukromý sektor vytvořil 176 tisíc míst (odhad: 150 tisíc). Průměrná hodinová mzda vzrostla o 0,2 % (oproti nulové změně v březnu). Míra nezaměstnanosti klesla na 7,510 % (v březnu 7,574 %). Březnové údaje byly výrazně pozitivně revidovány. Mimo zemědělství vzniklo 154 tisíc míst (revidováno z 88 tisíc v březnu) a v soukromém sektoru 154 tisíc míst (revidováno z 95 tisíc).
Výsledky soukromého sektoru, které ve středu přinesla organizace ADP, se však tragicky propadly. Na druhou stranu čtvrteční týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti příjemně překvapil a spadl na 324 tisíc, nejnižší úroveň od ledna 2008.
5. Očekávané události a pokračující výsledková sezóna
Pokračuje výsledková sezóna zveřejním čísel společností Sysco, Tyson Foods, Anadarko Petroleum, First Solar a Linde. Investoři budou po údajích ze zpracovatelského sektoru sledovat indexy nákupních manažerů v sektoru služeb, který v pondělí odhalí eurozóna a jednotlivé evropské země. Mimo jiné se v eurozóně dozvíme i výsledky maloobchodních tržeb a spotřebitelské důvěry. V ČR ministr financí Miroslav Kalousek představí jarní emisi státních spořicích dluhopisů. Co dalšího nás tento týden čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři.
Očekávané výsledky amerických, evropských a asijských firem v začátku týdne od 6. května
6. Aktivita ve službách v Číně i Indii klesla
Podmínky v čínském sektoru služeb byly v dubnu nejhorší za necelé dva roky. Index nákupních manažerů ve službách za duben klesl na 51,1 bodu z březnových 54,3 bodu a dostal se na nejnižší úroveň od srpna 2011. Nových zakázek přibylo nejméně za 20 měsíců a počet pracovníků ve službách se poprvé od ledna 2009 snížil. Loni se služby na celkovém čínském hrubém domácím produktu za celý rok podílely 46 %.
Stejně jako v uplynulých čtyřech letech, i letos v dubnu soukromý sektor v Indii expandoval. Celkový index PMI ovšem klesl z březnových 51,4 bodu na 50,5 bodu. Aktivita vzrostla jen mírně a index PMI Composite je nejníže od října 2011. V sektoru služeb klesl index na 50,7 bodu (v březnu 51,4 bodu), tedy nejníže za 18 měsíců.
Aktivita v čínském sektoru služeb v dubnu prudce klesla, v Indii rostla nejpomaleji za 18 měsíců
7. Itálie požádá o prodloužení lhůty na snížení deficitu rozpočtu
Itálie by měla podobně jako některé další země usilovat o získání více času na snížení rozpočtového deficitu pod 3 % HDP, což je limit požadovaný Evropskou unií. Uvedl to náměstek italského ministra hospodářství Stefano Fassina v rozhovoru pro list La Repubblica.Itálie slíbila, že schodek sníží pod 3 % HDP v letošním roce. Podle náměstka by ale měla usilovat o získání dvou let navíc. "Považuji to za naprosto nezbytné," řekl Fassina, který je velkým kritikem úsporné politiky v Evropě. "Pokud již některé země získaly více času na splnění 3% limitu, proč ne Itálie?" uvedl Fassina. "Šetření selhalo, nyní je čas zaměřit se na hospodářský růst," dodal.
8. Nowotny: Snížení depozitní sazby ECB není na pořadu dne
Možnost, že Evropská centrální banka sníží jednu ze svých sazeb, a přiměje tak banky platit jí za to, že si u ní přes noc uloží peníze, v tuto chvíli není na pořadu dne. Prohlásil to guvernér rakouské centrální banky a člen rady ECB Ewald Nowotny. Pokusil se tak zmírnit čtvrteční prohlášení šéfa ECB Maria Draghiho, podle kterého je banka "technicky připravena" ke snížení jednodenní depozitní sazby, která je nyní na nule. Čtvrteční slova Draghiho rozkolísala euro a podnítila spekulace, že ECB si připravuje půdu k zavedení záporných sazeb. "Je to samozřejmě jedna z mnoha možností. Není to ale možnost, která je v brzké budoucnosti relevantní," řekl Nowotny.
9. Evropská komise zhoršila odhad růstu eurozóny i celé EU
Ekonomika eurozóny letos klesne o 0,4 % a HDP celé Evropské unie se sníží o 0,1 %. Evropská komise tak zhoršila svou předchozí prognózu, která počítala s hospodářským poklesem o 0,3 % v eurozóně a s nárůstem o 0,1 % v celé EU. Významně upravila především výhled růstu Kypru. Ekonomika Kypru se nově podle EK propadne o 8,7 %, dosud se počítalo s poklesem o 3,5 %.
10. Asijským burzám se v pondělí dařilo. Malajsie zažila díky volbám akciovou rally
Asijské akcie v pondělí rostly díky příznivým datům z amerického trhu práce a akciové rally, která vyslala americké burzovní indexy vstříc historickým maximům.
Japonsko v pondělí kvůli státnímu svátku neobchoduje. Nejvíce se dařilo akciím v Malajsii poté, co vládnoucí koalice Národní fronty těsně vyhrála další volby, přestože dvoutřetinovou většinu, kterou poprvé ztratila v roce 2008 zpět nezískala. Hlavní burzovní index se vyšplhal na nový rekord.
Hongkongský Hang Seng zpevnil o 1,02 %, Shanghai Composite 1,16 %. Malajsijský burzovní index FTSE KLCI posiluje o 3,34 %.
Bonus
Zákeřná škytavka nepustila rosničku z Houstonu celou dobu vysílání
Je sice hezké, když na člověka někdo myslí. Naši blízcí si ale umějí vybrat pěkně nevhodné chvíle. Své o tom může vyprávět i moderátor počasí na houstonské televizní stanici KHOU-TV David Paul. Ten se totiž proškytal celou svou předpovědí počasí. Neztratil však nervy a s hlavou hrdě vztyčenou ji dotáhl do konce.