US MARKETOtevírá za: 11 h 19 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Americká ekonomika v dubnu nečekaně vytvořila mnohem více pracovních míst, než se čekalo

Americká ekonomika v dubnu vytvořila mnohem více pracovních míst, než se čekalo. Mimo zemědělství přibylo v minulém měsíci 165 tisíc míst (odhad: 140 tisíc), soukromý sektor vytvořil 176 tisíc míst (odhad: 150 tisíc). Průměrná hodinová mzda vzrostla o 0,2 % (oproti nulové změně v březnu). Míra nezaměstnanosti klesla na 7,510 % (v březnu 7,574 %). Březnové údaje byly výrazně pozitivně revidovány. Mimo zemědělství vzniklo 154 tisíc míst (revidováno z 88 tisíc v březnu) a v soukromém sektoru 154 tisíc míst (revidováno z 95 tisíc).

"Údaje z amerického trhu práce překvapily výrazně pozitivně," říká Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny. "Především byly výrazně nahoru revidovány údaje ze předchozí dva měsíce (z 268 000 na 332 000 v únoru a z 88 000 na 138 000 v březnu). Průměr 211 000 vytvořených pracovních míst je dostatečný na to, aby vedl k poklesu míry nezaměstnanosti, ta skutečně klesla na 7,5 %."

"Roste především počet pracovních míst ve službách, což je v souladu s významným pozitivním příspěvkem tohoto sektoru do HDP. Údaj je jednoznačně pozitivní, zvyšuje šance na udržení solidního růstu americké ekonomiky z prvního čtvrtletí a měl by zmírnit obavy z výrazného zpomalení ekonomiky. Podpořit by měl riziková aktiva (akcie, komodity). Znatelným posílením reagoval kurz dolaru k euru a nahoru poskočily výnosy amerických státních dluhopisů," dodává Mokráš.

Dubnové výsledky zaměstnanosti ve Spojených státech se měly podle předpokladů oproti březnovému propadu zlepšit. Analytici se však obávali, že nakonec nebudou tak dobré, jak doufali na začátku měsíce, což by naznačovalo, že v posledních týdnech americká ekonomika ztrácí dech.

Výsledky soukromého sektoru, které ve středu přinesla organizace ADP se však tragicky propadly. Na druhou stranu čtvrteční týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti velmi příjemně překvapil a spadl na 324 tisíc, nejnižší číslo od ledna 2008.

Předvídalo se, že trh práce v dubnu vytvořil 140 tisíc nových pracovních míst mimo zemědělství poté, co se v březnu propadl na 9měsíční minimum a vytvořil o více než polovinu méně, než se čekalo (88 tisíc oproti očekávání 193 tisíc bylo dnes revidováno na 138 tisíc). Soukromý sektor měl podle očekávání vytvořit 150 tisíc pracovních míst.

Státních pracovních míst mělo v dubnu podle odhadů významně ubýt o zhruba 15 tisíc po březnovém poklesu o 7 tisíc, obzvláště kvůli propouštění na Americké poště. Nakonec státní sektor ohlásil úbytek pouze 11 tisíc pracovních míst.

Ačkoliv HDP v první čtvrtletí porostl o 2,5 % a spotřebitelské výdaje nečekaně poskočily o 3,2 %, údaje o maloobchodních tržbách a obchodu naznačují, že kvartál USA zakončily slaběji a navíc se toto zpomalení podle dubnových údajů firem přetáhlo i do druhého čtvrtletí.

Ekonomové tvrdili, že nejistota, kterou vyvolal dopad vyšších daní a vládních škrtů na už tak pokulhávající poptávku, způsobila neochotu firem najímat nové zaměstnance.

Předvídaný počet nových pracovních míst by udržel míru nezaměstnanosti na 7,6 %, analytici se však obávali, že odhady naplněny nebudou a i názory ekonomů se rozcházely. Jedni tvrdili, že se nezaměstnanost zvýší na 7,7 %, druzí naopak, že se sníží kvůli tomu, že starší obyvatelé a mladí nezaměstnaní už práci přestali hledat.

"To by odpovídalo ekonomice, která ztrácí dech, ale ještě úplně nezabrzdila," řekl Millan Mulraine, hlavní ekonom TD Securities.

Ve středu Fed oznámil, že bude každý měsíc pokračovat v nákupu dluhopisů stejným tempem, dokud se situace na trhu práce výrazně nezlepší. Dokonce prohlásil, že tempo zrychlí, bude-li to třeba.

"Tak trochu si svázali ruce. Stanovili velmi vysokou laťku na to, co znamená "podstatné zlepšení na trhu práce"," říká Robert DiClemente, hlavní ekonom Citigroup v New Yorku. "Dnešní číslo ukáže, že v tom bodě ještě rozhodně nejsme."

Zdroj: Reuters

NezaměstnanostSpojené státy americké (USA)
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa