Itálie by mohla žádat více času na snížení deficitu

Itálie by měla podobně jako některé další země usilovat o získání více času na snížení rozpočtového deficitu pod tři procenta hrubého domácího produktu, což je limit požadovaný Evropskou unií. Uvedl to náměstek italského ministra hospodářství Stefano Fassina v rozhovoru pro list La Repubblica.
Itálie slíbila, že schodek sníží pod tři procenta HDP v letošním roce. Podle náměstka by ale měla usilovat o získání dvou let navíc. "Považuji to za naprosto nezbytné," řekl Fassina, který je velkým kritikem úsporné politiky v Evropě. Itálie patří k nejzadluženějším zemím Evropy a od poloviny roku 2011 se nachází v hospodářské recesi.
"Pokud již některé země získaly více času na splnění tříprocentního limitu, proč ne Itálie," uvedl Fassina. "Šetření selhalo, nyní je čas zaměřit se na hospodářský růst," dodal.
Eurokomisař pro hospodářské záležitosti Olli Rehn již v pátek oznámil, že Evropská komise chce poskytnout více času na splnění limitu pro rozpočtový schodek například Francii a Španělsku. Francouzský ministr financí Pierre Moscovici dnes označil rozhodnutí komise za konec "úsporného dogmatu" v Evropě.
Francie a Španělsko podle Rehna kvůli hospodářské krizi pravděpodobně získají ke splnění rozpočtových cílů dva roky navíc. Francie má nyní za úkol snížit deficit na tři procenta HDP v letošním roce. Španělsko by mělo této úrovně dosáhnout v příštím roce. Výměnou za prodloužení lhůt však Evropská komise bude podle Rehna požadovat reformy, a to například na trhu práce.
Proti odklonu od úsporných opatření se staví Německo, které v poslední době čím dál ostřeji kritizuje politiku Francie. "Ve Francii můžete vidět, co se stane s ekonomikou, která se spoléhá na přerozdělování, vyšší daně, kratší pracovní dobu a dřívější odchod do důchodu," uvedl představitel německých svobodných demokratů (FDP) Rainer Brüderle. "Vede to k nižšímu hospodářskému růstu, vyššímu státnímu dluhu a nižší konkurenceschopnosti," dodal.
Zdroj: ČTK
Aktuality
