USA: Index spotřebitelských cen v dubnu meziměsíčně -0,4 %, bez potravin a energií: +0,1 % (odhad: -0,3 %, bez potravin a energií: +0,2 %)

Dolar v reakci na zprávu posílil nad 1,29 EUR/USD.
Meziroční nárůst cen ve spojených státech byl v dubnu meziročně nejnižsí od listopadu 2010. Meziměsíčně spotřebitelské ceny klesly o 0,4 %, nejvíce od prosince 2008 a o desetinu více, než se čekalo díky prudkému propadu cen benzínu. Bez zahrnutí cen potravin a pohonných hmot vzrostly o 0,1 %.
V meziročním srovnání ceny vzrostly o 1,1 %, klesly tak z březnových 1,5 %, jádrová inflace očištěná o potraviny a energie meziročně +1,7 %. Nachází se tak stále hluboko pod 2% inflačním cílem Fedu. Ceny energií v dubnu klesly o 4,3 %, samotný benzín zlevnil o 8,1 %. Byl to jejich nejhlubší pokles od konce roku 2008, tedy od doby, kdy se světové ceny ropy zřítily z rekordních maxim na mnohaletá minima. Ceny potravin naopak vzrostly o 0,2 %.
Pokles inflace ukazuje, že Fed bude moci dál udržovat extrémně uvolněnou měnovou politiku, s jejíž pomocí chce podpořit ekonomiku. Přitom se zatím nemusí obávat, že by tím podnítil inflační tlaky.
Zdroj: ČTK, Bloomberg