US MARKETOtevírá za: 0 h 19 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Nejmocnější ženy světa podle magazínu Forbes

Merkelová na čele pelotonu, s ní v první pětce i Obamová a Clintonová.

Mezi stovkou žen s největším vlivem na světě najdete přední političky, šéfky firem, miliardářky i celebrity. V žebříčku jsou řazeny podle svého bohatství, publicity a vlivu. Letos seznam zahrnuje devět prezidentek, které řídí země s celkovým HDP 11,8 bilionu USD. První příčku v letošním ročníku obsadila německá kancléřka Angela Merkel.

Čtyřiadvacítka firemních ředitelek vede firmy s 893 miliardami USD ročních tržeb. 16 vlivných žen založilo své vlastní firmy, patří mezi ně dvě ze tří miliardářek - Tory Burch a Sara Blakely. V letošním vydání žebříčku najdete 14 miliardářek s majetkem přes 82 miliard USD.

Nové tváře

Mezi 15 novými tvářemi v první stovce jsou prezidentka Jižní Koreje Park Guen-hye (11.), šéfka Lockheed Martin Marillyn Hewson (34.), Tory Burch (69.), zakladatelka Spanx Sara Blakely (90.) a finanční ředitelka Baidu Jennifer Li (98.).

Staré známé

V desátém vydání žebříčku je věnována pozornost také patnáctce žen, které se objevily již na prvním seznamu v roce 2004. Jsou jimi Oprah Winfrey (13.), Hillary Clinton (5.), Christine Lagarde (7.), Sonia Gándhí (9.), Indra Nooyi (10.), Helen Clark (21), Nancy Pelosi (22.), Anne Sweeney (24.), Amy Pascal (36.), královna Alžběta II. (40.), Abigail Johnson (60.), Ho Ching (64.), Diane Sawyer (73.), J. K. Rowling (93.) a Greta Van Susteren (97.).

Jednička

Angela Merkel se do žebříčku dostala už osmkrát za posledních deset let, z toho sedmkrát na první pozici.

Prvenství v některé z oblastí

Celých 40 % žen ze žebříčku drží v něčem prvenství. Mezi takové patří první africká prezidentka Ellen Johnson Sirleaf (prezidentka Libérie), první miliardářky, které podepsaly The Giving Pledge (dobrovolně se zříkají buď závětí, nebo postupným převodem většiny svých aktiv ve prospěch charity), zakladatelka Spanx Sara Blakeley a ředitelka IBM Ginni Rometty.

Ještě více zaujmou ženy, které si drží prvenství hned v několika kategoriích zároveň, třeba Judith Rodin, první prezidentka Ivy League a Rockefeller Foundation, a Hillary Clinton, první americká senátorka, která se rozhodla kandidovat na prezidentku a nakonec se stala ministryní zahraničí.

Technologický sektor

Technologie jsou druhé v pořadí mezi kategoriemi žebříčku nejmocnějších žen. V letošních TOP 25 najdete pět "technologických královen" včetně Sheryl Sandberg z Facebooku (6.), Ginni Rometty z IBM (12.) a Meg Whitman z Hewlett-Packard (15.).

Na seznamu je celkem 16 žen z technologického sektoru včetně Susan Wojcicki, viceprezidentky inzerce Googlu (30.), a Sun Yafang, šéfky Huawei Technologies (77.).

Příliv podnikatelek

Hojné jsou i majitelky vlastních firem, mnohé z oblasti módy: Miuccia Prada (58.), zakladatelka Zary Rosalia Mera (66.), Tory Burch (69.) a Diane von Furstenberg (74.).

Mezi další, které založily prosperující firmu, patří Oprah Winfrey (13.), Arianna Huffington (56.), čínská realitní magnátka Zhang Xin (50.) a Kiran Mazumdar-Shaw, první indická podnikatelka v biotechnologiích (85.).

Celebrity

Jsou mediálně "profláklé", ale zaslouží si zvláštní pozornost za svou práci "navíc". Věnují se charitě nebo založily vlastní firmy. Oprah Winfrey založila jak Harpo Productions, tak The Oprah Winfrey Leadership Academy for Girls v Jižní Africe. K OSN se připojily Angelina Jolie (37.), Shakira (52.) nebo Gisele Bündchen (95.). Beyoncé (17.) řídí House of Dereon a Sofia Vergara (38.) spoluvlastní LatinWE.

Asijský podnikatelský boom

Celý region od Číny a Singapuru po Nový Zéland a Thajsko se dostává do popředí. Podnikání v Asii je na vzestupu, jak dokazují například Zhang Xin (50.), Sun Yafang (77.) nebo Solina Chau (80.).

Ženy v Asii a Tichomoří získávají politický vliv s Park Geun-hye, prezidentkou jižní Koreje (11.), barmskou disidentkou a poslankyní Aung San Suu Kyi (Aun Schan Su Ťij) (29.), australskou premiérkou Julií Gillard (28.) a thajskou premiérkou Yingluck Shinawatra (31.).

Uzdravují, vzdělávají a bojují s hladem v chudších regionech

Na seznam se dostaly také přední představitelky neziskových organizací. Hospodaří s rozsáhlými rozpočty a ovlivňují osudy milionů lidí: Melinda Gates (3.), šéfka MMF Christine Lagarde (7.), generální ředitelka WHO Margaret Chan (33.), výkonná ředitelka WFP Ertharin Cousin (49.) a Drew Gilpin Faust z Harvardu (43.).

Kompletní první stovku nejmocnějších žen světa si prohlédněte v galerii na stránkách magazínu Forbes.

Zdroj: Forbes

Světová ekonomikaŽeny
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika