Evropské akcie se ve čtvrtečním obchodování propadly. Nejhůře dopadly banky a automobilky

Evropské trhy otevřely v červených číslech v reakci na propad burz v Americe ve středečním obchodování a obrovskou jednodenní ztrátu japonských akcií, kterou naposledy indexy zažily po tsunami a havárii ve Fukušimě v březnu 2011. A v mínusu evropské akcie den i uzavřely. FTSE 100 odepsal 2,10 % na 6 696,79 bodu, CAC 400 ztratil 2,07 % na 3 967,15 bodu a německý DAX odevzdal 2,10 % na 8 351,98 bodu. Italský FTSE MIB klesl dokonce o 3,06 %.
V indexu EuroStoxx 600 si nejlépe vedlo síťové odvětví, potravinářské a ropné společnosti, ale i ty zakončily se ztrátami. V plusu ve čtvrtek neobchodoval ani jeden sektor indexu. Nejhůře dopadly bankovní sektor, sektor základních materiálů a automobilky - všechna tři odvětví odepsala více než 3 %.
Celková situace evropské ekonomiky se však postupně vylepšuje. Spotřebitelská důvěra roste již šest měsíců v řadě a indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru a ve službách naznačují zpomalení propadu a pomalou cestu z recese. Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v Německu v květnu vyšplhal zpátky na březnovou hodnotu 49 bodů. I sektor služeb si polepšil o pár desetin bodu, zpět nad 50 bodů, kde se nacházel v březnu (50,9 bodu), se však předběžně nedostal. Aktivita ve zpracovatelském sektoru ve Francii by se naopak měla za květen vyšplhat na devítiměsíční maximum 45,5 z dubnových 44,4 bodu.
Vedle dvou ekonomických faktorů (Fed, pokles čínské průmyslové aktivity) byla příčinou prudkých poklesů na trzích i dosavadní dlouhá série růstu, v níž se indexy světových burz dostaly na mnohaletá maxima. "Vzhledem k tomu, jak výrazně trhy vzrostly, není korekce ničím překvapivým," řekl agentuře Reuters makléř Jawaid Asfar ze společnosti SecurEquity. Podle Petera Rice ze společnosti Logic Investments by výprodej mohl pokračovat.
Zdroj: Bloomberg