US MARKETOtevírá za: 15 h 9 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Revoluční 3D tisk: Na všechno se najde certifikát

Mnozí považují 3D tisk za trend následujících let. Dlouho byla tato metoda pouze pro průmyslové využití, nyní je již trojrozměrný tisk dostupný také běžným spotřebitelům.

Martin Svoboda
Martin Svoboda
30. 5. 2013 | 14:00
Technologie

Ať se jedná o kostky lega, kryty na mobilní telefony, zubní korunky nebo autodíly, možnosti využití 3D tisku jsou téměř neomezené. Prakticky každý může navrhovat předměty i je vyrábět, což by mohlo vzhůru nohama obrátit způsob, jakým bude zboží dodáváno konečným spotřebitelům. Místo zboží se možná budou rozesílat jen tiskové soubory. O tom je přesvědčen i americký prezident Barack Obama. "Trojrozměrný tisk může způsobit revoluci ve výrobě téměř všeho."

Problém copyrightu a budoucnost výroby

Na adresu 3D tisku však zaznívá i kritika. U 3D tiskáren, stejně jako u všech přístrojů umožňujících kopírování, vyvstává otázka právní ochrany. Odvětví by tak mohlo vyvolat spory o autorská práva a patenty podobné těm, s nimiž se setkáváme v hudebním a filmovém průmyslu.

Již nyní je pirátství pro mnoho firem zásadní problém. Zatím se ovšem jedná téměř výhradně o profesionální padělatele, především z Asie. S 3D tiskárnami by se mohl stát padělatel z každého spotřebitele. Právní spory o šíření tiskových souborů jsou proto nevyhnutelné. K prvním takovým již došlo, zásadní rozhodnutí však zatím nepadlo.

3D tisk je považován za další důležitý milník, podobně jako dříve internet. Výhody, jež hovoří pro další vývoj této metody, jsou jasné - vedle možnosti realizace individuálního a přesného návrhu mohou být výrobky vyrobené pomocí 3D tisku za krátkou dobu okamžitě tam, kde žijí jejich spotřebitelé.

Zda ovšem díky 3D tisku nakonec dojde k přechodu z továren velkých koncernů do domácností, ukáže až čas. Technologie je ještě na začátku. Firmy musejí nejprve přehodnotit dosavadní výrobní procesy a způsoby odbytu, zákony musejí být musí se změnit legislativa.

Přesvědčivý nováček mezi 3D certifikáty

Nejrychleji na nový trend reagovala UBS. Ve spolupráci s tvůrcem indexů Structured Solutions umožňují Švýcaři investici do burzovně obchodovaných průkopníků techniky 3D tisku prostřednictvím indexového certifikátu UBS Open End na Solactive 3D Printing TR-Index.

Celý segment trojrozměrného tisku se teprve formuje, na burze se obchoduje jen s akciemi několika společností, které – jako kritérium kvality pro zařazení do indexu - vykazují významný obchodní podíl v oblasti 3D tisku nebo se chystají zavést 3D tisk s předpokladem, že bude mít významný vliv na celkový obrat firmy.

Sedm akciových titulů splňuje tyto nutné podmínky (příslušnost k odvětví, minimální tržní kapitalizaci, minimální obchodovaný objem). Mezi nimi je například firma ExOne. Tato společnost je obchodována na burze teprve od 7. února 2013. V meziročním srovnání oznámila firma ve 4Q2012 nárůst tržeb o 370 % na 12,7 milionu USD. Po zveřejnění výsledků vystřelila cena akcií o 10 % vzhůru.

Z toho důvodu je užitečná realokace indexu každého půl roku, při níž je složení indexu prověřováno a všem titulům je opět přiděleno stejné váhové zastoupení. Tímto způsobem dosáhne index nejen vysoké aktuálnosti, ale současně jsou nepřímo realizovány zisky a je umožněno investovat i do nových firem.

Index se řídí pravidlem takzvaného "Fast Entry". Proto mohou být akcie společnosti zahrnuty do indexu kdykoli, jakmile splní kritéria kvality, a to i přímo po vstupu firmy na burzu. I když je celé odvětví ještě v plenkách a nepříjemné překvapení nelze zcela vyloučit, mohou investoři do svého portfolia přimíchat tento měnově nezajištěný certifikát (ISIN DE000UBS13D0).

CertifikátyTechnologie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika