US MARKETOtevírá za: 10 h 58 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Vatikán (ne)krade?

Pověst vatikánské banky (IOR) je značně pošramocená. Zřejmě také proto do jejího čela v únoru uveden důsledný německý finančník a právník Ernst von Freyberg. Má na starost napravit její reputaci a zajistit, aby byly obchodní praktiky banky v souladu s mezinárodními finančními normami, a to obzvlášť v oblasti boje proti praní špinavých peněz.

"Banka zaměstnává 112 lidí. To lze přirovnat k menší firmě v Německu, s nimiž mám 25letou zkušenost. V takové firmě je potřeba s lidmi mluvit, vytvářet skupinky a pracovat na projektech. Práce je to vcelku světská," usmívá se von Freyberg, který je připraven čelit mediální palbě a napravit, co se dá.

Historie banky je také světská

Předchozí jednička v bance Ettore Gotti Tedeschi, italský profesor etiky, byl z vedení banky odvolán před rokem. Vyhazov dostal za údajnou nekompetentnost a nevyrovnané chování během vyšetřování domnělého praní špinavých peněz. Gotti Tedeschi tehdy uvedl, že měl strach o život. Bankéř s vazbami na ultrakonzervativní katolickou skupinu Opus Dei se podle některých vatikánských pozorovatelů stal obětí vnitřních mocenských bojů a tlaku na větší transparentnost.

Úkolem nového šéfa Von Freyberga je zajistit, aby aktivity banky byly v souladu s předpisy a aby se IOR stala respektovanou součástí finančního systému a zmizela z novinových titulků. Od podzimu bude na internetu pravidelně zveřejňovat svou bilanci a zkontroluje také stav všech 18 900 účtů, které si u ní klienti otevřeli.

Nejdříve von Freyberg musí urovnat vztahy s experty z MONEYVAL Rady Evropy, kteří prověřují opatření proti praní špinavých peněz a minulý rok nechali Vatikán projít jen v 9 z 16 klíčových doporučení. Podle nich musí městský stát ještě vyřešit důležité otázky, aby prokázal, že zde efektivní bankovní režim v praxi existuje a funguje. Jinými slovy to znamená, že banku čeká ještě dlouhá cesta, než se zbaví cejchu vyvrhele.

Italská centrální banka se například domnívá, že Italové v IOR ukrývají své příjmy před zdaněním. Začátkem roku ve Vatikánu zablokovala všechny platby bankovními kartami, protože dospěla k závěru, že IOR nesplňuje pravidla bezpečnosti. V důsledku toho turistům nezbylo nic jiného, než platit za vstup do Sixtinské kaple v hotovosti.

Aby už IOR nebyla dále považována za útočiště organizovaného zločinu a zkorumpovaných italských úředníků, začal von Freyberg kontrolovat účet po účtu a vzal si k tomu na pomoc i Promontory Financial Group, americkou firmu specializující se na zajištění právních služeb v bankách. Náklady se pohybovaly v sedmiciferných číslech. "Možná vám to může připadat jako příliš obezřetný přístup – zkrátka nulová tolerance," tvrdí von Freyberg. "Byli byste ale možná překvapeni tím, že jsem nenašel ani jediný účet mafiánského bosse."

Jak na to média přišla?

Titulky novin a rozhodnutí soudu mluví jasně. Kněží prali špinavé mafiánské peníze prostřednictvím vatikánské banky. Neexistující limity na částku hotovosti, kterou můžete uschovat v bance, patří k vatikánským zvykům. "Je to velké riziko. Jak se s tím poprat? Musíte nejdříve poznat svého zákazníka. Není na tom kněžím Donu Giorgiovi něco podezřelého? Jak přichází každou středu s 10 tisíci eur v hotovosti? Pokud to Don Giorgio udělá, náš systém ho zachytí a upozorní nás na to," dušuje se von Freyberg.

Argumentuje, že je banka příliš malá a blízká svým zákazníkům, než aby umožnila bujení organizovaného zločinu. Italské mafiánské buňky mají podle odhadů roční příjmy přes 100 miliard eur, zatímco celkový obrat banky dosahuje jen zhruba 2,5 miliardy eur za rok. "Známe své zákazníky dobře," tvrdí von Freyberg. "Naproti tomu, když máte miliony retailových účtů, je daleko méně pravděpodobné, že přijdete na něco podezřelého. Proto mafie půjde raději do velkých mezinárodních bank, v nichž proudí peníze od milionů lidí."

Na otázku, co by dělal, kdyby našel účet pod jménem Giulio Andreotti (bývalý italský premiér a dobrý známý Vatikánu, který zemřel 6. května), von Freyberg odpovídá, že by konkrétní jména nekomentoval, ale můžeme si být jisti, že dosud na žádného italského politika s účtem v IOR nenarazil.

Zdroj: CNBC

BankyItálieNáboženství a církve
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika