Evropa chce absolutní náboženskou neutralitu. Směřuje k militantní sekularizaci

Evropská komise na konci loňského roku rozhodla, že Slovensko musí ze speciálních pamětních mincí, které plánuje razit letos v létě odstranit svatozáře a kříže. Když byl před třemi lety bratislavský arcibiskup Zvolenský pozván do Bruselu, aby se zúčastnil diskuze o boji proti chudobě, byl mile překvapený, že mu dovolili nechat si během debat kříž. To však skončilo.
Pro Slováky to byl šok, když národní banka na konci loňského roku oznámila rozhodnutí Evropské komise, že musí odstranit z pamětních mincí svatozáře a kříže. Mince měly oslavovat 1 150té výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Slovensko. Zobrazovaly oba světce se svatozářemi kolem hlav a jeden z nich měl róbu ozdobenou kříži, což Evropské unii připadalo v rozporu s politikou diverzity a příliš to ukazovalo směrem k jediné víře.
"V Evropské unii existuje hnutí, které požaduje absolutní náboženskou neutralitu a neuznává křesťanské tradice," prohlásil arcibiskup Zvolenský. Zároveň vyjádřil obavy z militantní sekularizace v době, kdy se Evropa snaží těžce zkovat společnou identitu.
Ve chvíli, kdy Unie více než kdy jindy potřebuje jednotu, aby mohla překonat přetrvávající krizi, objevuje se místo toho další jablko sváru mezi národy. Odděluje především západní státy od hluboce věřících východních zemí, jako je například Polsko a tyto dva diametrálně odlišné přístupy mezi sebou drtí země někde uprostřed - jak geograficky, tak nábožensky - jako Slovensko. Evropská komise se tak ocitá pod dvojí palbou - na jedné straně ji obviňují ateisté z příliš mírného přístupu k náboženství a křesťanští fundamentalisté ji označují za Satanova agenta.
"Mohu vás ujistit, že Evropská komise není Antikrist," reaguje na kritiku Katharina von Schnurbein, členka komise zodpovědná za jednání s oběma stranami.
Evropa je založená na hlubokých křesťanských základech. Ve všech zemích je možné najít bezpočet kostelů a klášterů a i samotná evropská vlajka skrývá zakódovanou zprávu. Její tvůrce, Arsène Heitz, byl francouzský katolík, který se nechal inspirovat křesťanskou ikonografií Panny Marie s korunou, na níž je 12 hvězd.
Oddělení Evropské komise pro měnové a ekonomické záležitosti prohlásilo, že nemá nic proti svatozářím a křížům, Slovensku však nařídilo vzhled mincí změnit kvůli protestům dalších členů eurozóny, kteří volají po "náboženské diverzitě". Lídrem protestu byla Francie tvrdě vyžadující oddělení církve od státu, ale proti bylo kupodivu i Řecko, kde tradičně církev a stát jsou si velmi blízké - nejspíše tedy proto, že Řecko považuje Cyrila a Metoděje za součást svého národního dědictví.
Arcibiskup Zvolenský předvídá, že všechny snahy Evropské unie přijdou nazmar, pokud Unie nevyčlení větší prostor pro Boha. "Náboženství by mělo být vnitřní silou Unie," řekl arcibiskup.
Zdroj: CNBC
Aktuality
