Americké akcie zahájily poslední červnový týden ztrátami. "Překvapivě" kvůli Fedu

Americké akcie zahájily pondělní obchodování v mínusu, postupně ztráty mazaly, den ale zakončily v červených číslech.
Dow i S&P 500 v pondělí zamířily v první polovině obchodování k dvouměsíčním minimům a propad dále prohlubovaly. Výnos amerických státních desetiletých dluhopisů v pondělí vystřelil až na 2,667 %, nejvýše od srpna 2011, podle některých bankéřů však poroste až na 3 %. Jiní se zase snaží hasit paniku tím, že se výnos pohybuje stále příliš nízko. Podle hlavního ekonoma Deutsche Bank by musel být alespoň někde kolem 4 %, aby to mělo dopad na ekonomiku. Postupně výnos klesal zpátky na 2,555 %.
Dow v pondělí odepsal 0,94 %, S&P 500 1,21 % a Nasdaq 1,09 %.
Akcie banky Citigroup, která oznámila úmysl rozšířit své operace o kancelář v Bagdádu, odepsaly přes 3 %. Společnost Apple oslabila o téměř 3 % poté, co Jefferies & Co. snížila cílovou cenu pro její akcie.
Fed... Ano? Nebo ne?
Investory zneklidnil projev šéfa dallaského Fedu Richarda Fishera. Fisher sice tento rok ve FOMC nehlasuje, v Londýně však vystoupil s prohlášením, že plně souhlasí s předsedou Bernankem ohledně postupného utlumování kvantitativního uvolňování.
"Plně souhlasím s předsedou, že bychom měli stáhnout podporu ekonomiky, pokud dosáhneme toho, co devatenáct z nás předvídá," řekl Fisher. Investoři by podle něj neměli hystericky reagovat na plány centrální banky omezit nákupy dluhopisů.
"Nejsem fanouškem tohoto programu," oznámil Fisher novinářům. Dle jeho názoru bude ekonomika potřebovat větší podporu od tvůrců fiskální politiky, aby dosáhla bodu plné zaměstnanosti. "Přál bych si zažít manželství rozumné fiskální politiky a rozumné monetární politiky," dodal.
Šéf Fedu Ben Bernanke minulý týden uvedl, že pokud se bude ekonomika USA vyvíjet podle předpokladů, začne banka zřejmě už letos omezovat nákupy dluhopisů (aktuálně 85 miliard USD měsíčně). "Fed přiměl některé investory, aby začali opouštět akcie. Tento trend nyní lavinovitě roste a akcií se zbavují všichni. Zdá se, že většina lidí chce hotovost," poznamenal k situaci na trhu analytik Tom Donino z makléřské společnosti First New York Securities. "Pokud jsou poklesy takto prudké, akcie obvykle narazí na dno a dramaticky oživí. Tuším, že by se to brzy mohlo stát."
Šéf pobočky Fedu v Minneapolis Narayana Kocherlakota, který rovněž v měnovém výboru letos nehlasuje, se naopak v pondělí vyslovil silně pro nákup dluhopisů. Fed by podle něj s QE neměl skončit, dokud nezaměstnanost neklesne na 5,5 %. Výbor měl podat více detailů ohledně plánů Fedu v případě, že dojde k ozdravení ekonomiky dříve, než se čekalo, prohlásil Kocherlakota. Reakce trhu na Bernankeho slova však dle jeho názoru "zatím nevyvolává znepokojení". Pokud by ale výnosy dluhopisů měly zůstat dlouhodobě vysoko, mohlo by to "zhoršit ekonomické podmínky" a vyvinout tlak na ceny i zaměstnanost.
"Investoři jsou stále otřesení z představy rostoucích úrokových sazeb a redukce podpory ze strany Fedu. Navíc se k této úzkosti přidává nejistota kolem čínského centrálního bankovnictví," říká Ethan Anderson z Rehmann Financial. "Nacházíme se v prostředí, které silně reaguje na novinové titulky, a to pro investory není příjemná atmosféra," dodává.
Příliš optimismu na trhy nedodaly ani zveřejněné indexy aktivity. Index chicagského Fedu vzrostl méně, než se čekalo, index dallaského Fedu ale překvapil velice výrazně pozitivně. K vylepšení nálady na trzích by ale byla pravděpodobně potřeba extrémně vynikající, nebo naopak mimořádně špatná data (aby akcie rostly buď kvůli ekonomickému optimismu, nebo naopak v naději na delší pokračování kvantitativního uvolňování).
Propad ceny zlata nutí těžaře propouštět
Největší světový těžař zlata Barrick Gold propustí až třetinu zaměstnanců svého ústředí a regionálních správních poboček. Společnost tak potvrdila informace, které médiím předtím poskytly informované zdroje z firmy. Barrick se tak připojila k jiným velkým těžařským společnostem, které v reakci na letošní silný propad cen zlata propouštějí, omezují výdaje na průzkum a ruší nové těžební projekty.
Další globální těžař drahých kovů Newmont Mining tento měsíc oznámil, že během tří měsíců zruší ve své základně v Denveru nejméně třetinu míst. Australská společnost Newcrest Mining sdělila, že kvůli pádu ceny zlata odepíše z hodnoty svých aktiv zhruba šest miliard amerických dolarů.
Barrick Gold oznámila, že zruší zhruba sto ze 400 míst v administrativě, z valné části v Torontu. Další místa se škrtnou v regionálních kancelářích, zejména ve Vancouveru. Propouštění je podle firmy součástí snahy o "zeštíhlení organizace a snížení nákladů v těžkém podnikatelském prostředí". Zdroje z firmy v pondělí uvedly, že o propouštění informoval minulý týden šéf společnosti Jamie Sokalsky na emoticním setkání se zaměstnanci ústředí. Rušení míst v Torontu má podle zdrojů skončit ještě tento týden. Firma připravuje propouštění i na některých dolech v USA a v Austrálii. Barrick má v celém světě více než 25 tisíc zaměstnanců.
Cena zlata začala v pondělí odpoledne na americkém trhu mírně růst, ale stále byla pod 1 300 USD za trojskou unci. Nakonec ale zlato odepsalo přes procento. Analytici z Credit Suisse se domnívají, že cena zlata klesne až na hladinu, kde se nacházela před krizí, tedy klidně i na 1 100 dolarů za unci.