Americké akcie si v pondělí připsaly mírné zisky. Indexy Dow a S&P 500 uzavřely na nových maximech

Americké burzy v pondělí navázaly na předchozí růst a akcie dále posilovaly. Z velkých společností finanční výsledky reportovala Citigroup, která potvrdila solidní hospodaření amerických bank. Svoji pozornost aktuálně investoři soustředí zejména k výsledkovému superúterý, kdy údaje o hospodaření ve druhém čtvrtletí zveřejní například Coca-Cola, Goldman Sachs, Yahoo! nebo Johnson & Johnson.
Investory zpočátku znepokojily horší než očekávané maloobchodní tržby. Postupně však především díky lepším výsledkům Empire State Indexu a solidnímu hospodaření banky Citigroup ve druhém čtvrtletí převážil optimismus a akcie obrátily do zelených čísel. Index Dow posílil o 0,13 % a uzavřel na novém maximu 15 484,26 bodu, širší S&P 500 si připsal zisk 0,14 % a své historické zavírací maximum posunul na 1 682,50 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,21 % na 3 607,49 bodu. Americké akcie tak zdražily již osmý den v řadě.
"Aktuálně se soustředíme především na finanční výsledky firem," říká James Gaul, portfoliomanažer z Boston Advisors. "Citigroup v pondělí zveřejnila dobré zprávy, ale zůstává otázkou, zda budou i ostatní výsledky tak dobré, aby trh vyhnaly výše," dodává. Citigroup vykázala za druhé čtvrtletí zisk na akcii 1,25 USD, čímž překonala odhady analytiků na úrovni 1,18 USD. Tržby finančního domu dosáhly 20 miliard USD (odhad 19,76 miliardy USD). Akcie banky v reakci na solidní čísla posílily o 1,99 %.
Po pátečních výprodejích se stabilizovaly akcie společnosti Boeing. Téměř 5% propad na konci minulého týdne byl zapříčiněn obavami investorů plynoucími z dosud nevyjasněného požáru na palubě odstaveného Boeingu 787 Dreamliner na londýnském letišti Heathrow. V pondělí akcie Boeing patřily mezi nejvýkonnější tituly, když posílily o 3,73 %. Britské úřady v souvislosti s požárem prohlásily, že vyšetřování jeho příčin může trvat několik dní.
Indexu S&P 500 vévodily akcie First Solar, které posílily o 5,50 %. Akcie výrobce solárních panelů přidaly od začátku letošního roku již více než 60 % a mnohá investiční doporučení hovoří o možnosti dalšího pokračování tohoto trendu v celém sektoru solárního byznysu i po zbytek letošního roku. Dařilo se i společnosti Tiffany. Akcie výrobce luxusních šperků posílily v reakci na zvýšené investiční doporučení z hold na buy od společnosti Stifel Nicolaus o 3,58 %.
Na technologické burze Nasdaq se hvězdou dne staly akcie telekomunikační společnosti Leap Wireless, která pod značkou Cricket nabízí předplacené mobilní služby. Za skokovým posílením akcií o 112,41 % stálo páteční oznámení akvizice společnosti ze strany amerického mobilního operátora AT&T.
Největší ztráty si v pondělí z celého indexu S&P 500 připsaly akcie farmaceutické společnosti Alexion Pharmaceuticals (-5,54 %), které korigovaly vysoké páteční zisky, za nimiž stály spekulace o možném převzetí firmy ze strany švýcarské společnosti Roche.
Cena ropy stagnovala. Dolar rostl vůči euru i jenu
Světové ceny ropy se v pondělí posunuly pouze minimálně. Cena severomořské ropy Brent oscilovala kolem hladiny 109 dolarů za barel. Trhy zpracovávaly zejména smíšené údaje z USA a Číny, které jsou největšími spotřebiteli ropy na světě. Čínský statistický úřad oznámil, že domácí ekonomika ve druhém čtvrtletí kvůli slabé zahraniční poptávce dál zpomalila tempo růstu.
Americký dolar vstoupil do týdne růstem, když posiloval vůči jenu i euru. Podle obchodníků byly snahy zbavit se americké měny minulý týden přehnané, protože dál existuje šance, že americká centrální banka omezí jako jedna z prvních velkých centrálních bank svou extrémně uvolněnou měnovou politiku. Kurz eurodolaru se pohyboval v pásmu 1,300 až 1,308. Podle analytiků však vyhlídky eura vzhledem ke snížení ratingu Francie a politické nejistotě v zadluženém Portugalsku zůstávají velmi křehké. Vůči japonskému jenu dolar posílil až nad 100 JPY. V průběhu dne však z této hladiny sestoupil zpět pod 99,80 JPY.
Zdroj: ČTK, Bloomberg