US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-0,25 %
KB-0,39 %
Erste-0,20 %

Americké akcie v pátek uzavřely nejhorší měsíc za více než rok, za týden odepsaly necelá 2 %

Americké akcie v pátek dopoledne oslabovaly kvůli neuspokojivým údajům o ekonomice Spojených států, po projevech Johna Kerryho a Baracka Obamy ale své ztráty mírně napravily a uzavřely slabší zhruba o půl procenta. Za týden ztratily necelá 2 %, čímž uzavřely srpnové obchodování. Uplynulý měsíc byl přitom pro americké akcie nejhorší za více než rok.

Index Dow v pátek odepsal 0,21 % na 14 810,31 bodu, širší S&P 500 ztratil 0,32 % na 1 632,96 bodu a nejvíce krvácel technologický Nasdaq (-0,84 %, 3 589,87 bodu). S výjimkou necyklického spotřebního zboží ztrácely všechny sektory v čele s průmyslem a technologiemi.

Na akciovém trhu přetrvává napětí kolem Sýrie. Británie sice v pátek uvedla, že se vojenské akce proti Sýrii nezúčastní, Bílý dům však nevylučuje možnost jednostranného úderu, ačkoli hodlá nadále usilovat o vytvoření mezinárodní koalice. Ministr zahraničí John Kerry v pátek vyjádřil silné přesvědčení, že chemické zbraně 21. srpna použila syrská armáda. Následkem této akce zemřelo 1 429 Syřanů včetně 426 dětí.

Barack Obama uvedl, že útok na Sýrii stále zvažuje, ale že by se "v žádném případě nejednalo o nasazení amerických vojáků přímo na syrském území". Prohlásil, že chemický útok v Sýrii je ohrožením národní bezpečnosti Spojených států.

Francouzský prezident François Hollande v pátek řekl, že je Francie připravena podílet se na útoku na Sýrii. Podle něj by mohl začít do příští středy. Postavil se tak po bok USA. Hollande uvedl, že britské "ne" neovlivní vůli Paříže potrestat Asada. "Chemický masakr u Damašku nemůže a nesmí zůstat nepotrestán." Pokud o útoku na Sýrii nebude schopna rozhodnou Rada bezpečnosti, mohla by se podle něj utvořit koalice, ve které by byly země Ligy arabských států a evropské země. "Francie se toho zúčastní. Francie je připravena," citovala francouzského prezidenta BBC. Levicový politik se tak drží přístupu svého předchůdce Nicolase Sarkozyho, který stál v čele útoků na Libyi.

Páteční americká makrodata:

Americké ministerstvo obchodu v pátek oznámilo, že spotřebitelské výdaje ve Spojených státech stouply pouze o 0,1 %. Analytici předpokládali, že tyto výdaje, které se na ekonomické aktivitě USA podílejí zhruba 70 %, vykáží nárůst o 0,3 %.

Chicagský index nákupních manažerů v srpnu vzrostl podle očekávání z 52,3 bodu na 53 bodů. Index spotřebitelské důvěry sestavený Michiganskou univerzitou klesl na konci srpna na 82,1 bodu z 85,1 bodu v červenci, šlo ale o pozitivní revizi předběžného údaje 80 bodů.

Euro se v pátek vůči dolaru propadlo až na 1,3172 USD. Později část ztrát smazalo a ke konci obchodování v New Yorku se prodávalo za 1,3212 USD. Oproti čtvrtečnímu závěru tak vykazovalo pokles o 0,2 %.

Týden v mínusu, srpen nejhorším měsícem pro akcie od května 2012

Americké akcie za poslední srpnový týden ztratily necelá 2 % (Dow -1,33 %, S&P 500 -1,84 %, Nasdaq -1,86 %).

Hlavním důvodem poklesů byly obavy z eskalace napětí okolo Sýrie. Spojené státy se stále zdají být odhodlané k útoku na Asadův režim, ačkoli během týdne nebylo zcela jasné, která ze stran syrského konfliktu použila chemické zbraně. Na mnohaměsíční maxima vystoupala kvůli strachu z ohrožení dodávek cena ropy. Druhá polovina týdne byla sice poněkud klidnější, pondělní škody na amerických indexech byly ale napraveny jen velice mírně.

HDP Spojených států podle zpřesněného odhadu ve druhém čtvrtletí vzrostl o 2,5 % oproti původně oznámeným 1,7 %. Trh očekával revizi výše díky tomu, že červnový obchodní deficit byl mnohem menší, než se čekalo. V prvním čtvrtletí ekonomika Spojených států expandovala tempem 1,1 %.

Osobní spotřeba ve druhém čtvrtletí vzrostla o 1,8 % poté, co v prvním kvartálu poskočila nahoru o 2,3 %. Příjmy Američanů ale v červenci vzrostly lehce méně, než se čekalo. Po 0,3% růstu v červnu vyskočily o 0,1 %, přestože analytici vyhlíželi 0,2% růst. Osobní výdaje se navýšily také o 0,1 %, přestože se čekalo, že se zlepší o 0,3 % po červnových +0,6 %.

Za celý srpen index Dow ztratil 4,4 %, S&P 500 odepsal 3,1 % a Nasdaq klesl o procento. Za měsíc tak S&P 500 vykázal nejprudší měsíční pokles od května 2012, kdy akcie zlevnily o více než 6 %.

Náladu investorů ovlivňovala v posledních týdnech především možnost, že Fed omezí program odkupu dluhopisů již na zářijovém zasedání. Většina analytiků s tímto scénářem počítá, mluví se o poklesu měsíční dávky likvidity z 85 miliard USD na 75 až 65 miliard USD.

Analytik Lawrence Creatura ze společnosti Federated Investors upozornil, že akciový trh je v posledních týdnech tlačen dolů nejistotou. Investoři již delší dobu spekulují o tom, kdy začne americká centrální banka omezovat opatření na podporu ekonomiky. Nejistotu navíc zvýšila syrská krize. "Situace v Sýrii představuje velkou dávku nejistoty. A investoři nejistotu nenávidí," řekl Creatura.

Opačným směrem než akcie se vydal americký dolar. Vyšplhal se na čtyřtýdenní maximum vůči koši předních měn a pětitýdenní maximum vůči euru. Dolar investoři považují za bezpečné útočiště v období nejistoty.

Již příští týden může další indicie trhu nabídnout Béžová kniha (zpráva Fedu o stavu americké ekonomiky) a bohatá sada makrodat v čele s páteční nezaměstnaností za srpen. Obchodní týden v USA bude zkrácený o pondělní státní svátek.

Makroudálosti týdne v USA:

Zdroj: ČTK, Bloomberg

Americká ekonomikaAmerické akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně