Britský ministr zahraničí Hague: Naše cíle a snahy ohledně Sýrie jsou stále velmi blízké cílům Spojených států

Britský ministr zahraničí Hague a jeho americký protějšek John Kerry v Londýně předstoupili společně před novináře. Hague prohlásil, že cíle obou zemí jsou si stále velmi blízké a že Spojené království USA diplomaticky plně podporuje a vyzval k tomu i další státy. Kerry řekl, že téměř sto let svět bojuje proti používání chemických zbraní a nesmí zůstat potichu jako v případě Rwandy nebo holokaustu.
Kerry také uvedl, že Spojené státy netouží po vojenském "řešení", jak to podává Rusko. Spojené státy si naopak uvědomují, že Sýrie vyžaduje politické řešení, že je třeba představitele konfliktu dostat k jednacímu stolu, ale nějak je nutné je tam dostat. A po letech snah konflikt uklidnit už mnoho cest nezbývá. Ale USA plně souhlasí s tím, že řešení nenajdou na bojišti.
Podle Kerryho je nezbytná silná reakce mezinárodního společenství, aby se zajistilo, že se něco podobného už nikdy nestane.
"Sýrie sama uznala, že došlo k chemickému útoku. Režim se to však pokusil hodit na lidi, kteří nemají vědecké vybavení na takový útok, nemají ani ten druh zbraní. Odporuje to veškeré logicky, odporuje to selskému rozumu," prohlásil Kerry a dodal, že se k tomu mezinárodní společenství nesmí otočit zády. Důkazy jsou podle něj nezvratné a jasné. Hague k tomu doplnil, že svět nesmí věřit každému Asadovu slovu, protože lhal už nesčetněkrát předtím, a takovému muži nelze věřit.
"Co nám Asad nabízí? Slova, která jsou okamžitě vyvrácena důkazy. Toto je muž, který poslal rakety na školy a použil chemické zbraně na děti. Toto je muž, který není vůbec důvěryhodný," řekl Kerry. Asad se podle něj může vyhnout útoku Spojených států, pokud chemické zbraně předá mezinárodnímu společenství. Sýrie však má podle něj "velmi znepokojivé" zásoby chemických zbraní.
"Riziko plynoucí z nečinnosti je mnohem větší, než riziko, které podstoupíme, pokud zasáhneme," domnívá se Kerry.
Zdroj: CNBC