US MARKETOtevírá za: 16 h 37 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

USA a Rusko dosáhly dohody o zničení syrských chemických zbraní

Americko-ruské rozhovory o syrské krizi skončily po třech dnech vyjednávání dohodou. Ta předpokládá, že by do poloviny roku 2014 v Sýrii neměly být žádné chemické zbraně. V Ženevě to v sobotu na tiskové konferenci oznámil ministr zahraničí USA John Kerry. Jeho ruský protějšek Sergej Lavrov podotkl, že rozhodnutí je založeno na dohodě a kompromisu a počítá s mírovým řešením.

Kerry dohodu vymezil v bodech. Shoda se podle něj našla v otázce množství zbraní i v metodologii, jak tyto zbraně zničit. Sýrie má do týdne předložit seznam svého arzenálu a nejpozději v listopadu by měli být v Sýrii inspektoři OSN. Sýrie je musí pustit do všech míst, kde zbraně skladuje. Dohoda počítá s tím, že zbraně by měly být zničeny nebo odvezeny do poloviny příštího roku.

"Není zde prostor pro manévrování a pro nic, co není plněním ze strany režimu Bašára Asada," řekl Kerry. Lavrov zdůraznil, že dohoda neobsahuje žádnou potenciální hrozbu silou. Řekl také, že se s Kerrym shodl na tom, že v případě syrské krize je potřeba "se držet mírového řešení".

Pokud ovšem Sýrie dohodu nebude plnit, pak bude možné v souladu s článkem 7 Charty OSN požádat Radu bezpečnosti o přijetí rezoluce, která umožní použití síly.

Ženevská jednání začala ve čtvrtek. Podle všeho splnila očekávání, protože jejich cílem bylo najít mechanismus pro technické splnění ruského návrhu, podle něhož má Sýrie poskytnout své chemické zbraně mezinárodní kontrole. Rusko tak odvrátilo chystaný americký útok na Sýrii, který ji měl potrestat za údajné nasazení chemických zbraní proti vlastním lidem. USA tvrdí, že syrská armáda 21. srpna použila u Damašku chemické zbraně a zabila jimi až 1 400 lidí. Damašek to ale popřel a útok naopak připsal opozici.

Právě syrská opozice je vůči ruskému návrhu od samého začátku skeptická. Považuje jej totiž za manévr, který dává Asadovi čas zabíjet další civilisty konvenčními zbraněmi. Zprávy o bojích přicházejí ze Sýrie každý den.

Bašár Asad: Co chci za to, že se vzdáme chemických zbraní

Bašár Asad: Co chci za to, že se vzdáme chemických zbraní

GeopolitikaSýrie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika