Evropské akcie ve středu ztrácely, v závěru však nabraly druhý dech a vyšplhaly se až k nule

Evropské burzy ve středu oslabovaly kvůli debatě o americkém rozpočtu a zprávě o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby, které v srpnu bez zahrnutí dopravních prostředků nečekaně klesly. V závěru obchodování však ztráty začaly mazat a vyšplhaly se až k nule.
Britský FTSE 100 odepsal 0,30 %, francouzský CAC 40 uzavřel jen s mírnou ztrátou 0,01 % a německý DAX se dokonce vyhoupl nad nulu a připsal 0,01 %. Dařilo se telekomunikacím, sektoru základních materiálů a pojišťovnám, oslaboval naopak maloobchod, síťové odvětví a sektor finančních služeb.
Akcie Nordea Bank zlevnily o 2,6 % poté, co švédská vláda prodala svůj zbývající podíl v největší skandinávské bance. Stoxx Europe 600 hodinu před koncem obchodování ztrácel 0,2 % a na každou posilující akcii připadly dvě zlevňující. Od začátku září index však připsal přes pět procent a od začátku června dokonce téměř 10 %, čímž směřuje k největšímu čtvrtletnímu zisku za poslední čtyři roky.
"Americká ekonomická data investory stále zajímají, protože je straší exit Fedu," říká Peter Braendle, portfolio manažer z Swisscanto Asset Management. "Znovu tady máme diskuzi o dluhovém stropu v USA. Neřekl bych, že už nyní vyvolává nejistotu, ale rozhodně je to vítaný argument pro medvědy," dodává.
Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v srpnu vzrostly o 0,1 %, přestože se čekal pokles o 0,2 %. Červencová data však byla revidována níže a objednávky bez zahrnutí dopravních prostředků spadly o 0,1 % proti očekávanému 1% růstu.
Americký ministr financí Jack Lew ve středu varoval americké zákonodárce, že vláda vyčerpá mimořádné rozpočtové prostředky nejpozději 17. října, tedy, že v půlce října vláda Spojených států bude bez peněz.