Americké akcie ve středu ztrácely a zažívají letošní nejdelší propad

Americké burzovní indexy ve středu uzavřely v mínusu. Investory znervózňuje dluhový strop v USA. Burzy táhla dolů i jedna z největších amerických firem, maloobchodní řetězec Wal-Mart.
Index Dow se ve středu snížil o 0,40 % na 15 273,26 bodu, širší index S&P 500 ztratil 0,27 % a uzavíral na 1 692,77 bodu, o 0,19 % na 3 761,1 bodu klesl technologický Nasdaq.
Index S&P 500 tak klesal již pátý den v řadě, což je v letošním roce zatím nejdelší série poklesů. Za tu dobu ztratil 1,9 %, jen skokově vyšší zahájení obchodování ve čtvrtek po zasedání FOMC minulý týden vylepšuje pětidenní statistiku na +0,28 %. Pokles má na svědomí nervozita ohledně dluhového stropu a toho, že se vláda může ocitnout bez peněz, což by mohlo ohrozit ekonomický růst.
Nervozita okolo financování americké vlády a státu
Před americkým Kongresem jsou nyní dva důležité termíny. Už do 1. října musejí politici schválit zákon o financování státních agentur, do 17. října je pak nutné schválit také zvýšení limitu zadlužení, jinak USA hrozí nedostatek peněz na úhradu splatných závazků.
V USA začíná v úterý nový fiskální rok a vláda nebude schopna zajišťovat všechny služby, pokud obě komory amerického Kongresu neschválí rozpočet, který by pokrýval aspoň prvních několik týdnů nového fiskálního roku. Republikáni svou verzi přechodného rozpočtu již přijali, ovšem s podmínkou, se kterou nesouhlasí demokratičtí spolustraníci prezidenta Baracka Obamy.
Druhý termín se týká dluhového stropu. Ministr financí Jack Lew ve středu varoval americké zákonodárce, že vládě dojdou peníze v polovině října, pokud nedojde k jeho navýšení. "Kolem dluhového stropu je spousta rozruchu, který investory zneklidňuje. Vždycky, když je trh tak silný, jako byl posledních několik týdnů, přijde propad, který otřese důvěrou," říká Don Hodges, zakladatel společnosti Hodges Funds.
Hlavní události středečního obchodování v USA:
Prodeje nových domů v srpnu vzrostly více, než se čekalo, zároveň však došlo k výrazné negativní revizi za červenec.
Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby také vyvolaly smíšené reakce. Celkově sice rostly, přestože se předvídal pokles, bez zahrnutí volatilní složky dopravních prostředků však klesly, ačkoliv analytici i trh vyhlíželi 1% růst.
Americký podnikatel Michael Dell chce do konce října završit převzetí výrobce počítačů Dell. Zakladatel a generální ředitel firmy to uvedl v rozhovoru pro server AllThingsD. Transakci za téměř 25 miliard USD tento měsíc schválili akcionáři firmy. Dell v rámci nabídky na převzetí spojil síly s investiční společností Silver Lake Partners. "Předpokládáme, že transakce bude uzavřena do konce našeho třetího čtvrtletí, tedy do konce října," řekl Dell. Skupina po dokončení transakce akcie stáhne z veřejného trhu. Akcie Dellu ve středu odepsaly 0,11 %.
Akcie J.C. Penney ztratily 14,96 % a jsou na 13letém minimu poté, co se o firmě nepříznivě vyjádřili analytici z Goldman Sachs. Tržby maloobchodního řetězce mají podle nich růst pomaleji, než se dosud očekávalo. Ztratily i akcie Wal-Martu (nakonec jen -1,45 %), který prý snižuje objednávky a snaží se snižovat zásoby. Firma ale tuto zprávu Bloombergu označila za zavádějící, což investory trochu uklidnilo.
Akcie společnosti MAKO Surgical vyletěly o 82 % výše díky tomu, že firmu převezme za 1,65 miliardy USD společnost Stryker.
Amazon.com během dne na burze přidával díky zprávě, že na trh uvede dvě nové verze své čtečky Kindle. Nakonec ale ani jeho akcie neodolaly prodejnímu tlaku a ztratily 0,47 %.
Ropa mírně ztrácela, dařilo se kovům
Zhruba o půl procenta ve středu klesly ceny ropy Brent i WTI. Investoři věří, že by jednání západních zemí s Íránem mohlo vést k postupnému zklidnění vztahů a obnovení dodávek ropy z této země ve větší míře. Mezinárodní společenství na Írán kvůli jeho kontroverznímu jadernému programu v minulosti uvalilo sankce, které od roku 2011 snížily prodej íránské ropy o více než polovinu na loňských zhruba milion barelů denně.
Jednání s Íránem jsou dlouhodobě na mrtvém bodě, což už téměř deset let přispívá k růstu cen ropy. Ve výraznějším zdražování ropy ale teď bude zřejmě bránit obnovení dodávek z Iráku a Libye, tvrdí analytici. Nepříznivý vliv na růst cen by mohlo mít rovněž ujištění saúdskoarabského ministra pro ropu, podle něhož je na trhu ropy dost.
V druhé polovině obchodování - zároveň s poklesem cen akcií - se začalo dařit drahým kovům. Futures na zlato, stříbro i paládium na konci seance přidávaly přes procento.
Obavy o výsledek politických jednání v USA ve středu negativně působily na americký dolar. V páru s eurem americká měna ztrácela celý den, v závěru obchodování se pohyboval kurz EUR/USD okolo 1,353. Euro podpořila nejnovější statistika z eurozóny - důvěra spotřebitelů v Německu byla nejvýše za šest let a spotřebitelská nálada v Itálii byla nejsilnější za více než dva roky.
Zdroj: CNBC, Bloomberg, ČTK