Americké akcie v pátek mírně ztratily, za týden hlavní indexy s výjimkou Nasdaqu odepsaly přes procento

Americké investory znepokojuje blížící se dluhový strop. Index S&P 500 klesl v šesti z posledních sedmi obchodních seancí a zaznamenal první týdenní pokles od srpna. Demokratičtí a republikánští představitelé amerického Kongresu zatím nedokázali dospět k dohodě, která by odvrátila hrozbu, že americké státní správě příští měsíc dojdou peníze.
V pátek Dow odepsal 0,46 % na 15 258,24 bodu, širší S&P 500 se snížil o 0,41 % na 1 691,75 bodu, technologický Nasdaq zůstal 0,15 % v mínusu a uzavřel na 3 781,59 bodu. Během obchodování klesalo všech deset sektorů zahrnutých do indexu S&P 500. Výrazně ztráceli výrobci materiálů.
"Podle všeho nás v pondělí čeká pořádná vládní show, rozhodující bitva vyjednavačů obou politických táborů, protože už v úterý může být zavřena řada vládních agentur, dluhový strop se blíží. No a portfoliomanažeři a tradeři se na takovou show moc netěší, protože zároveň končí kvartál, kdy je dobré zamknout zisky, pokud jsou, a napravit ztráty, pokud by snad portfolia nevypadala dost dobře," předvídá pondělní volatilní seanci veterán newyorského burzovního parketu Art Cashin z UBS.
Americký Senát v pátek schválil návrh zákona o vládních výdajích, který má umožnit, že americké úřady zůstanou provozuschopné i po 30. září (do 15. listopadu), kdy v USA končí nynější fiskální rok. Větší problémy se ale čekají ve Sněmovně reprezentantů, kde mají převahu opoziční republikáni. Kongres si další schůze naplánoval na víkend.
Americké politiky kromě toho v příštích týdnech čeká debata o zvýšení dluhového stropu. Pokud se USA na zvýšení limitu pro zadlužení nedohodnou, mohly by jim do 17. října dojít peníze na úhradu splatných závazků. Prezident Barack Obama v pátek varoval, že taková situace by byla mnohem nebezpečnější, než kdyby státní správa nedokázala zajistit všechny služby, a měla by dopady na domácí i zahraniční ekonomiku.
61 % Američanů je pro škrty v rozpočtu, pokud má být navýšen dluhový strop
Hlavní události pátečního obchodování:
Index spotřebitelské důvěry sledovaný Michiganskou univerzitou v září klesl ze srpnových 82,1 bodu na 77,5 bodu, což představuje pětiměsíční minimum. Předběžný výsledek z minulého týdne (76,8 bodu) se tak mírně vylepšil, odhady analytiků, kteří doufali, že vyskočí na 78 bodů, však nenaplnil.
J.C. Penney ve čtvrtek oznámila, že nabídne 84 milionů nových akcií. V pátek upřesnila, že prodejem chce vydělat 932 milionů dolarů, akcie plánuje nabízet za 9,65 dolaru za každou. Cenné papíry J.C. Penney zasáhly zprávy o tom, že by společnost nemusela mít dost hotovosti na provoz, prodejem navýší likviditu na 2,2 miliardy dolarů. Před ukončením obchodování ve čtvrtek akcie ztrácely 7,4 %, v úvodu páteční seance ztrácely přes 8 % a nakonec klesly o více než 13 %.
Osobní příjmy Američanů v srpnu vzrostly o 0,4 %, nejvíce za posledních šest měsíců. Osobní výdaje rovněž vzrostly o 0,3 % v souladu s odhady.
Šéf Národní ekonomické rady amerického prezidenta Gene Sperling v pátek prohlásil, že je Bílý dům připraven pomoci zadluženému Detroitu. Nabídne mu peníze na bourání prázdných budov, na podporu hasičského sboru a veřejné dopravy.
Kanadská společnost BlackBerry v pátek reportovala čtvrtletní ztrátu 0,47 USD na akcii. Analytici očekávali horší výsledek (-0,49 USD na akcii). Tržby však překvapily spíše nemile, když dosáhly 1,57 miliardy USD, přestože se čekalo 1,61 miliardy.
Týden pro akcie negativní
Hlavní americké indexy ztratily více než procento v obavách o nevyřešení problému dluhového stropu. Pouze Nasdaq udržel mírný zisk. Za celý týden Dow odepsal 1,3 %, a vykázal tak první týdenní propad v posledních čtyřech týdnech.
Události uplynulého týdne:
Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 21. září nečekaně klesl na 305 tisíc, přestože se čekal růst na 325 tisíc. Čtyřtýdenní průměr spadl na nejnižší hodnotu od června 2007.
Finální zpráva o růstu amerického HDP potvrdila původní odhady. Americká ekonomika tak ve druhém čtvrtletí vzrostla o 2,5 %.. Čekala se revize mírně výše.
Rozjednané prodeje domů v srpnu klesly meziměsíčně o 1,6 % (odhad: -1 %, červenec revidován na -1,4 % z -1,3 %).
Spojeným státům rychle docházejí peníze. Ministr financí Jack Lew zákonodárce již ve středu varoval, že země na dluhový strop definitivně narazí 17. října. Vláda se však s financováním výdajů potýká již nyní, a pokud se republikánská Sněmovna reprezentantů a demokratický Senát neshodnou na řešení, mohla by vláda být již příští týden v úterý donucena uzavřít provoz některých agentur.
Po závěru trhů ve čtvrtek své finanční výsledky za první čtvrtletí fiskálního roku 2014 (kalendářně od června do srpna) reportovala společnost Nike, která se nově stala startérem výsledkové sezóny indexu Dow. Firma vykázala zisk na akcii 0,86 USD (odhad: 0,78 USD, loni: 0,63 USD) při tržbách 6,97 miliardy USD (v souladu s odhady, loni: 6,47 miliardy USD). V řádném obchodování akcie Nike uzavřely se ziskem 2,06 % poprvé v historii nad 70 USD. V after-marketu reagovaly růstem o dalších 6 % nad 74 USD.Štafetu v zahajování výsledkové sezóny Nike převzal od společnosti Alcoa, se kterou si v indexu Dow vyměnil místo na začátku uplynulého týdne.
Prodeje nových domů v srpnu vzrostly více, než se čekalo, zároveň však došlo k výrazné negativní revizi za červenec.
Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby vyvolaly smíšené reakce. Celkově sice rostly, přestože se předvídal pokles, bez zahrnutí volatilní složky dopravních prostředků však klesly, ačkoliv analytici i trh vyhlíželi 1% růst.
V úterý vystoupil před Valným shromážděním OSN americký prezident Barack Obama. Prohlásil, že svět sice je stabilnější než před pěti lety, ale zároveň čelí jiným hrozbám, například terorismu. Vyjádřil se i k otázce íránského jaderného programu. Právě naděje na dohodu Západu s Íránem o jeho jaderném programu vyvolal v týdnu mírný pokles cen ropy, protože by se v případě úspěchu jednání, která budou pokračovat v dalších měsících, mohla snížit omezení na vývoz ropy z Íránu.
Zdroj: ČTK, CNBC