Evropské akcie ve čtvrtek zastavily propad a zamířily vzhůru. Investoři vidí světlo na konci tunelu

Investoři na evropských burzách ve čtvrtek propadli optimismu díky blížící se dohodě o dluhovém stropu ve Spojených státech.
Britský FTSE 100 připsal 1,46 %, francouzský CAC 40 2,21 % a německý DAX si polepšil o 1,99 %. Všechny sektory indexu Stoxx Europe 600 zakončily v plusu, nejvíce se dařilo technologickému sektoru, pojišťovnám a stavebním firmám, o něco méně (ale stále přes půl procenta) připsaly potravinářský sektor a sektor zdravotní péče a síťové odvětví.
Předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner ve čtvrtek požádal republikánské kongresmany, aby mírně zvýšili dluhový strop. Republikáni chtějí získat čas pro vyjednávání s prezidentem o otázkách rozpočtu. Republikáni po jednání za zavřenými dveřmi přednesli návrh na zvýšení dluhového stropu o částku, která vydrží na šest týdnů. Je zcela bezpodmínečný, tedy bez dodatků, které se republikáni dosud snažili připojit k předchozím návrhům. "Nyní je čas na vyjednávání," prohlásil Boehner. "Doufáme, že prezident tento náš krok uvidí jako gesto dobré vůle," dodal Boehner.
"Pro trhy je důležité, že dostaly tuhle novou informaci a vidí blížící se dohodu a jednání mezi demokraty a republikány," říká Andreas Lipkow, hlavní tržní stratég Kliegel & Hafner. "Na začátku týdne zněli velmi negativně a to probouzelo obavy," dodává.
ECB a Čínská lidová banka mezi sebou ve čtvrtek ustanovily měnový swap. Maximální výše swapové linky je 45 miliard eur a 350 miliard jüanů. Dohoda, která je podle ECB potřebná "v kontextu rychle rostoucích bilaterálních obchodních a investičních vztahů mezi eurozónou a Čínou", je platná na tři roky a dle vyjádření ECB také zajistí stabilitu na finančních trzích.
Ve čtvrtek zasedala i britská centrální banka. Podle očekávání nezměnila svou monetární politiku, hlavní úroková sazba zůstala na 0,5 % a program nákupu dluhopisů nebyl navýšen.
Aktuality

