Evropské akcie zakončily týden smíšeně, DAX se přesto poprvé v historii dostal nad 9 000 bodů

Evropské akcie v pátek klesaly. Díky dobrým číslům z Velké Británie však během dne část ztrát smazaly.
Index FTSE 100 vrostl o 0,12 % na 6 721,34 bodu, německý DAX, který se během dne dostal nad 9 000 bodů, nakonec uzavřel na 8 985,74 bodu o 0,06 % silnější, francouzský CAC 40 ztratil 0,08 % na 4 272,3 bodu. Celoevropský index DJ EuroStoxx 50 klesl o 0,15 %.
Akcie otevíraly v záporu. Dolů je táhly hlavně cenné papíry automobilek. Akcie Renaultu se propadly o 3,16 % poté, kdy firma oznámila tržby za 3Q, které byly negativně ovlivněny kurzovými rozdíly. O 5,76 % klesly akcie Volva, které oznámilo špatná čísla a propouštění.
Trhy nepotěšila ani data z Německa. Index Ifo v říjnu nečekaně klesl. Šlo o první pokles za 6 měsíců. "Německá ekonomika je v dobrém stavu, průmysl se bude dál zotavovat solidním tempem. Externí prostředí však je trochu znervózňující," říká Carsten Brzeski z ING.
Pozitivní impuls naopak dala trhům data o britském HDP, který v uplynulém čtvrtletí vzrostl o 0,8 %, což byl nejsilnější růst od roku 2010.
Za celý týden celoevropský index DJ EuroStoxx 50 zůstal téměř na nule, když přidal neznatelných 0,04 %. Londýnský FTSE 100 o 1,49 % posílil a německý DAX vzrostl o 1,36 %.
Nejdůležitější události uplynulého týdne:
- Hlavní index německých akcií DAX v pátek poprvé za čtvrt století své existence překonal hranici 9 000 bodů. Index, který sleduje 30 předních německých podniků, podle agentury DPA těží především z mimořádně uvolněné měnové politiky americké centrální banky (Fedu).
- Agentura Markit ve čtvrtek zveřejnila předběžné výsledky indexů nákupních manažerů. V Číně se zpracovatelskému sektoru dařilo lépe, než se očekávalo, a expanze eurozóny, Francie a Německa také mírně zrychlila. Zato sektor služeb si v eurozóně mírně pohoršil, i tak se však stále drží nad hranicí padesáti bodů.
- Řecká vláda ve středu vyloučila možnost dalšího snižování penzí a mezd ve veřejném sektoru. Rozhodnutí by mohlo zhoršit vztahy této silně zadlužené jihoevropské země s mezinárodními věřiteli, kteří po Aténách požadují dodatečné úspory.
- Evropská centrální banka ve středu oznámila, že prověří odolnost evropského bankovního systému. Zkoušky bank začnou v listopadu a budou trvat 12 měsíců. Podle prezidenta ECB Maria Draghiho musí být obnovena důvěra v evropský bankovní systém. "Chyby, které banky udělaly v minulosti, se nesmí opakovat. Poslední kolo zátěžových testů byl jen začátek," prohlásil Draghi.
- Britská centrální banka ve středu zveřejnila zápis z posledního jednání. Zpráva ukazuje, že centrální bankéři vidí rychlejší pokles nezaměstnanosti, než se očekávalo.
- Vládní dluh v eurozóně v loňském roce vyšplhal na rekordních 90,6 % HDP, zatímco deficit klesl na 3,7 %.
Zdroj: ČTK, CNBC
Aktuality
