US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,41 %
KB+0,00 %
Erste-0,93 %

Proč už se zlato tolik neleskne?

Investorská zlatá horečka, která způsobovala posledních dvanáct let každoroční růst ceny drahého kovu, je nejspíše u konce.

Redakce IW
Redakce IW
31. 10. 2013 | 17:17
Zlato

Podle zprávy Mezinárodního měnového fondu ruská centrální banka v září poprvé za poslední rok prodala zlato. Od začátku roku 2010 přitom ruská poptávka představovala 30 % všech nákupů centrálních bank.

Zlatá horečka končí

Stejně jako další rozvojové trhy, i Rusko kupovalo zlato proto, aby diverzifikovalo své devizové rezervy. Zdrženlivý postoj centrálních bank, včetně té ruské, je jedním z faktorů letošního poklesu cen zlata, které od začátku roku ztratilo zhruba 20 %. Přitom od roku 2000 na roční bázi cena kovu vždy vrostla. 12letý býčí trh je tedy podle všeho u konce.

Zlatou horečku odstartovalo uvedení finančních produktů v polovině roku 2000, které vzácný kov zpřístupnily investorům napříč sektory. Po finanční krizi se zase investoři ke zlatu uchylovali v obavách, že pumpování levných peněz do ekonomiky ze strany centrálních bank nafoukne inflaci a sníží hodnotu papírových peněz. Pět let po krizi inflace zůstává utlumená, což snižuje atraktivitu zlata.

Zlato, které nic nevynáší a dokáže být velice nákladné na držení, také ztrácí lesk ve světle jiných mainstreamových investic. Přesvědčení, že Fed zpomalí tempo nákupu dluhopisů již brzy, vytlačilo nahoru výnosy dluhopisů, a stabilní ekonomický růst a záplava levných peněz na trhu vynesly akciové indexy na rekordní hodnoty.

"Zlato nemá moc co nabídnout," říká Joseph Murphy, analytik z Hermes Fund Managers. Hermes rovněž snižuje své zlaté pozice. "Lidé zkrátka vidí lepší příležitosti k investování, ať už to jsou dluhopisy, nebo akcie."

Centrální banky prodávaly zlato pravidelně do roku 2009. Jako skupina se staly čistými kupci v roce 2010. Změnu táhly banky na rozvojových trzích, které se potýkaly s rychle rostoucími zásobami devizových rezerv, jež byly důsledkem velkých obchodních přebytků.

Centrální banky nemají o zlato takový zájem

Letos se však karta obrátila. Kvůli zpomalujícímu ekonomickému růstu a zvýšenému zájmu investorů o aktiva na rozvinutých trzích se banky na trzích rozvojových snaží používat kapitál k uklidnění ekonomického chaosu a podpoře svých měn. To jim ponechává méně dolarů na nákup zlata.

Centrální banky mají našlápnuto na omezení nákupů zlata o 34 % v roce 2013. Toto omezení bude následovat dva roky rostoucích nákupů, tvrdí MMF. Ruská centrální banka například již prodala 12 tisíc trojských uncí zlata ve svém prvním letošním prodeji.

"Opravdu to otupuje podporu, které se zlato dosud těšilo," říká Jeff Wright, analytik z H.C. Wainwright & Co. "To, že nakupovaly centrální banky, znamenalo bezpečí, stabilitu na volatilním trhu. Současná změna je proto velice významná."

George Soros: Proč zlato jako bezpečný přístav zklamalo... Ale co nezklame?!

George Soros: Proč zlato jako bezpečný přístav zklamalo... Ale co nezklame?!

Zdroj: WSJ

Centrální bankyZlato
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár