Podle prvního odhadu se česká ekonomika ve třetím čtvrtletí nečekaně propadla tempem 0,5 %

Česká ekonomika se ve třetím kvartále podle prvního odhadu vrátila k poklesu v rozporu s očekáváním analytiků. Ti predikovali růst HDP ve třetím čtvrtletí o 0,5 % mezikvartálně a meziročně vyhlíželi 0,5% pokles. Ekonomika však podle odhadu o 0,5 % klesla oproti druhému čtvrtletí a meziročně se propadla o 1,6 %.
Hrubý domácí produkt (HDP) očištěný o cenové vlivy a sezónnost poklesl ve 3. čtvrtletí podle předběžného odhadu jak v meziročním (o 1,6 %), tak i mezičtvrtletním (o 0,5 %) srovnání. V úhrnu za devět měsíců byl HDP v porovnání se stejným obdobím loňského roku nižší o 1,8 %. Data zveřejnil Český statistický úřad.
Na rozdílný vývoj sezónně očištěného a neočištěného HDP měl významný vliv nestejný počet pracovních dní, jichž bylo v uplynulém čtvrtletí o tři více než loni. Bez započtení tohoto vlivu by meziroční pokles HDP byl pouze 0,7 % a v porovnání s 2. čtvrtletím by HDP naopak o 0,4 % vzrostl.
Prohlubující se pokles HDP byl důsledkem negativního vývoje dvou ze tří základních složek úhrnné poptávky. Tvorba hrubého fixního kapitálu se dále snížila vlivem slabé investiční aktivity nejen stavebního charakteru. V zahraničním obchodě sice vývoz zboží meziročně vzrostl o 1,2 %, dovoz však byl vyšší o 2,7 %, aktivní saldo proto v uplynulém čtvrtletí kleslo v meziročním i mezičtvrtletním srovnání. Výdaje na konečnou spotřebu zůstaly přibližně na úrovni loňského 3. čtvrtletí.
Nabídková strana ekonomiky se vyvíjela diferencovaně. Meziročně i mezičtvrtletně poklesla tvorba hrubé přidané hodnoty zejména v odvětvích energetiky, stavebnictví, obchodu, dopravy a zemědělství. Naopak pozitivní byl příspěvek zpracovatelského průmyslu a v jeho rámci zejména výroby dopravních prostředků.
Ekonomika se dostala z nejdelší recese v předchozím, druhém, čtvrtletí. Tehdy HDP mezičtvrtletně stoupl o 0,6 %. Meziroční pokles činil 1,3 %.
"Po vcelku příjemných výsledcích druhého čtvrtletí přichází studená sprcha v podobě propadu HDP ve třetím kvartále o půl procenta," říká Petr Dufek, analytik z ČSOB.
"Českou ekonomiku stále táhnou dolů slabé investice omezované veřejným sektorem i soukromými firmami. Ostatně v tomto směru se jejich trend bohužel nemění. Ekonomice nepomáhá ani spotřeba domácností ovlivněná stále ještě nepříznivým vývojem jejich finanční situace. Dokud nerostou reálné příjmy a panuje strach o práci, trvalejší poptávka se bude jen těžko vracet," upozorňuje Dufek.
"Výsledek českého HDP rozhodně nepůsobí pozitivně, protože naznačuje, že ekonomika postrádá solidní tempo, které by dokázalo zcela smazat předchozí ztráty. Stále není vidět oživení ve službách a už vůbec ne ve stavebnictví. Potěšit nás mohou výsledky pouze tehdy, když zapomeneme, že letošní třetí čtvrtletí mělo o tři pracovní dny navíc. Bez zohlednění tohoto bonusu by čísla nevypadala až tak negativně, nicméně to je hodně slabá útěcha," dodává Dufek.
Jan Bureš na snídani s novináři komentoval situaci v české ekonomice lakonicky (více ZDE nebo na Twitteru Investičního webu):
"Z hlediska měsíčních dat je tento pokles zvláštní – průmyslová produkce (což je ekvivalent exportu) rostla celkem dobře, pro růst dovozu naopak není moc ekonomického zdůvodnění (poptávka domácností je slabá, investiční poptávka dále klesá). I z pohledu vývoje v Německu (+0,3 % mezičtvrtletně), v Maďarsku (+1,7 % mezičtvrtletně) i na Slovensku (+0,2 % mezičtvrtletně) je tento výsledek překvapením," říká Martin Lobotka, analytik z České spořitelny.
"Na nabídkové straně dle ČSÚ klesly příspěvky energetiky, stavebnictví, obchodu, dopravy a zemědělství. Průmysl byl pozitivní, ale evidentně pokles ve zbylých sektorech vykompenzovat nedokázal. Na straně poptávky se tak pokles nejspíš koncentroval do investic (pokles ve stavebnictví) a pak do příspěvku zahraničního obchodu. Zde zřejmě v září dále výrazně klesly dovozní ceny (po srpnovém poklesu o 1,4 % meziročně), což se projevilo v celkovém deflátoru a tedy ve výraznějším reálném růstu dovozů než vývozů," poukazuje Lobotka.
"V každém případě dnešní data ukazují na nestálost oživení. Z hlediska zahraničního obchodu je třetí kvartál ale zřejmě anomálie – pro setrvalý růst dovozu neexistuje důvod, se slabší korunou díky ČNB se dovoz ve čtvrtém kvartále utlumí a naopak vývozu slabší koruna pomůže. V následujícím čtvrtletí tak čekáme návrat k mezikvartálnímu růstu," dodává Lobotka.
"Ekonomika se tak z pohledu HDP stále pohybuje na hraně recese. Naštěstí měsíční data z reálné ekonomiky nám dávají jiný obrázek a potvrzují oživení domácí ekonomiky," uvedl analytik Komerční banky Jiří Škop. "Dnešní údaje nemění obrázek ohledně postupného oživování české ekonomiky. Celoroční propad HDP dosáhne zhruba jedno procento, čtvrté čtvrtletí bude mezičtvrtletně výrazně v plusu," uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.
Škop zároveň dodal, že data o HDP jsou bohužel Českým statistickým úřadem výrazně revidována a předběžné odhady dávají velmi zkreslený obrázek o tom, jak se ekonomice doopravdy daří.
Podle hlavního analytika Raiffeisenbank Michala Brožky se nabízí se teze, že takto slabý výsledek HDP zpětně ospravedlňuje slabší korunu. "Nebýt předchozí intervence ČNB, tak by dnes zřejmě koruna oslabovala," uvedl. Kvůli oslabení koruny očekává příští rok růst ekonomiky 2,3 %, původně to bylo 1,9 %. Odhad růstu HDP na 2015 ponechal na 2,4 %.
"Česká data ex-post v podstatě dávají částečně za pravdu ČNB, která argumentuje tím, že situace v ekonomice se nezlepšuje," uvedl analytik ČSOB Jan Čermák. "Dnešní údaj zpětně potvrzuje i oprávněnost devizových intervencí ČNB," uvedl hlavní ekonom Conseq Petr Zahradník.
Zdroj: ČSÚ