Americké akcie v úterý dlouho hledaly směr. Nakonec mírně oslabily

Americké akcie se v úvodu úterní obchodní seance obchodovaly kolem nuly. Přibližně v polovině dne však zamířily do červených čísel, a výrazněji tak sestoupily z rekordních výšin, na kterých se ocitly v pondělí. Pozornost investorů se zaměřila především na čtvrtletní výsledky hospodaření některých významných maloobchodníků jako Best Buy nebo Home Depot.
Dow oslabil o 0,06 % na 15 967,03 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,20 % na 1 787,87 bodu a technologický Nasdaq klesl o 0,44 % na 3 931,55 bodu. Nejvíce oslabily sektor služeb a tituly ze sektoru cyklického spotřebního zboží. Mírně v plusu naopak uzavřel sektor zdravotnictví.
"Domnívám se, že trh po předcházejícím růstu prochází jistou konsolidací. A upřímně řečeno tento scénář vítám," říká Jim Russell z US Bank Wealth Management. "Největším rizikem v současnosti je to, že se z trhu vytratila prakticky všechna obezřetnost a investoři rezignovali na uvažování nad možnými negativními scénáři."
Nejdůležitější úterní události na americkém trhu:
- Americkými médii hýbe kauza možná zmanipulované zprávy o nezaměstnanosti v USA za září 2012, kdy celková míra nezaměstnanosti klesla z 8,1 % na 7,8 %, což bylo velké překvapení, na které někteří reagovali tak, že má pomoci obhájci prezidentského křesla Obamovi v jeho předvolebním prezentování úspěchů ekonomické politiky jeho vlády. New York Post zveřejnil vyjádření Juliuse Buckmona, který dříve pracoval ve statistickém úřadu (Census Bureau), který zprávu vydává. Úřad ale uvedl, že pro něj Buckmon v roce 2012 již vůbec nepracoval.
- Americká centrální banka bude ve velmi uvolněné měnové politice pokračovat asi ještě dlouho po tom, co bude splněn některý ze dvou cílů, které Fed sleduje, tedy stanovená míra nezaměstnanosti nebo inflace. V písemné odpovědi člence amerického Senátu to uvedla viceguvernérka Fedu Janet Yellenová, která se jako první žena v historii má stát příští šéfkou Fedu.
- Trh také vyhlížel projev Bena Bernankeho na výročním setkání členů National Economist Club hodinu po půlnoci středoevropského času. Bernanke nebyl konkrétní v načasování omezování QE, stále by počkal na robustnější oživení ekonomiky. Hlavním nástrojem centrální banky podle něj do budoucna bude komunikace s trhem. Ve své řeči také zdůvodnil kroky centrální banky za doby jeho úřadování.
- Výsledky Best Buy ve 3Q2013: Upravený zisk na akcii 0,18 USD (odhad: 0,12 USD), tržby 9,36 miliardy USD (odhad: 9,37 miliardy USD). Akcie Best Buy v předobchodní fázi klesaly až o 8 %, v řádném obchodování nakonec -10,97 %.
- Výsledky Home Depot ve 3Q2013: Zisk na akcii 0,95 USD (odhad: 0,90 USD), tržby 19,5 miliardy USD (odhad: 19,18 miliardy USD). Společnost zároveň zvýšila výhled celoročního zisku na akcii na 3,72 USD (odhad analytiků: 3,70 USD). Akcie Home Depot v řádném obchodování +0,89 %.
- Výsledky Campbell Soup ve 3Q2013: Upravený zisk na akcii 0,66 USD (odhad: 0,86 USD), tržby 2,17 miliardy USD (meziročně -1,8 %). Firma snižuje odhad celoročního růstu tržeb z 5 až 6 % na 4 až 5 %. Akcie Campbell Soup v řádném obchodování -6,24 %.
- Úřady v USA vyšetřují opakovaná vzplanutí baterií u elektrických sportovních vozů Model S firmy Tesla Motors.
- JPMorgan zaplatí 13 miliard dolarů za urovnání obvinění ohledně hypoték.
Z indexu Dow nejvíce posílily akcie ropného gigantu Chevron (+1,24 %) a cenné papíry maloobchodního řetězce pro kutily Home Depot (+0,89 %), který si pozornost investorů zasloužil překvapivě příznivými čtvrtletními finančními výsledky. Z širšího indexu S&P 500 se dařilo například akciím výrobce elektromobilů Tesla Motors (+3,71 %), který korigoval předešlé ztráty způsobené sérií požárů vozů Tesla Model S a zprávou o zranění tří zaměstnanců v továrně v americkém Fremontu. Zisky si připsaly také cenné papíry hliníkárenského gigantu Alcoa (+2,01 %), který již na začátku listopadu v rámci svého tříletého výhledu oznámil, že do roku 2016 očekává výrazný růst tržeb.
V reakci na v pondělí zveřejněné čtvrtletní finanční výsledky posilovaly také akcie největšího amerického producenta masa Tyson Foods (+4,62 %). Firma v pondělí vykázala upravený zisk na akcii 0,70 USD (odhad: 0,69 USD, loni: 0,55 USD) při tržbách 8,9 miliardy USD (odhad: 8,8 miliardy USD, loni: 8,3 miliardy USD).
Po čtvrtletních finančních výsledcích (upravený zisk na akcii 0,66 USD, tržby 2,17 miliardy USD) se naopak nedařilo cenným papírům potravinářské společnosti Campbell Soup (-6,24 %). Poraženým dne se však staly akcie maloobchodního řetězce Best Buy (-10,97 %). Největší světový prodejce spotřební elektroniky v komentáři k nepřesvědčivým čtvrtletním finančním výsledkům varoval, že ostrá konkurence ze strany internetových obchodů bude mít negativní dopady na jeho marže. Ztrátám se nevyhnuly ani cenné papíry technologické společnosti Salesforce.com (-4,99 %), která čtvrtletní výsledky svého hospodaření zveřejnila již v pondělí po závěru obchodování. Firma zaměřující se na cloud computing dosáhla zisku na akcii 0,09 USD v souladu s očekáváním analytiků, tržby na úrovni 1,08 miliardy USD odhady analytiků (1,06 miliardy USD) mírně překonaly.
Akcionáři finské společnosti Nokia v úterý schválili prodej divize mobilních telefonů americkému výrobci softwaru Microsoft. Ten za divizi zaplatí 5,44 miliardy eur. Nokia se na prodeji divize s Microsoftem dohodla již v září. Dokončení transakce, jejíž součástí je i licence na používání některých patentů Nokie, se očekává v prvním čtvrtletí příštího roku. Akcie Nokie na NYSE v řádném obchodování oslabily o 3,23 % a cenné papíry Microsoft zlevnily o 0,49 %.
Další divokou obchodní seancí v úterý prošla virtuální měna bitcoin, která na největší burze Mt.Gox zahajovala na 780 USD a po růstu na intradenní maxima nad 900 USD oslabila zpět k 500 USD. Krátce poté se bitcoin stabilizoval znovu výše, na hladině 700 USD. Cena této virtuální měny tak při poklesu z intradenních maxim spadla během několika hodin až o 45 %.
Dolar vůči jenu posílil opět nad 100 JPY
Dolar na devizových trzích v první polovině úterního obchodování vůči euru i jenu spíše stagnoval kolem 1,351 EUR/USD, respektive 99,80 USD/JPY. Následně dolar vůči jednotné evropské měně oslabil z 1,349 EUR/USD nad 1,354 EUR/USD. Kolem desáté hodiny se kurz eurodolaru pohyboval kolem 1,354. Vůči japonskému jenu dolar nakonec posílil přibližně o 0,25 % na 100,17 JPY.
Světové ceny ropy se v úterý nevyvíjely jednoznačně. Severomořská ropa Brent zlevňovala v souvislosti s tím, jak se investoři zaměřili na blížící se nové kolo rozhovorů mezi světovými velmocemi a Íránem, které by mohlo vést ke zmírnění sankcí vůči tomuto významnému producentovi ropy. Šestice světových mocností se má s Íránem sejít již ve středu. "Cena Brentu by se dostala pod 100 dolarů za barel, kdyby Írán dokázal zvýšit těžbu a vývoz na svůj potenciál," uvedl pro agenturu Reuters David Hufton z makléřské společnosti PVM. Na cenu ropy Brent působilo také obnovení dodávek ze západolibyjského terminálu Mellitah, který se několik týdnů potýkal s nepokoji.
Barel Brentu se v úvodu úterní obchodní seance prodával za 108,20 USD, kolem desáté hodiny se ale obchodoval o 1,1 % níže za 107 USD. Americká lehká ropa WTI naopak zdražila přibližně o 0,4 % za 93,35 USD za barel.
Cena zlata se v úterý po předcházejícím poklesu k 1 270 USD za trojskou unci pohybovala převážně v úzkém pásmu 1 274 až 1 278 USD za trojskou unci. Krátce po uzavření amerických burz se žlutý kov prodával za 1 274 USD za trojskou unci na spodní hranici intradenního rozpětí.
Zdroj: ČTK, CNBC
Aktuality

