Evropské akcie v pátek napravily část ztrát z předchozích dnů díky optimismu z USA

Hlavní evropské indexy na závěr týdne přidaly téměř procento. V plusu byly všechny sledované sektory s výjimkou spotřebitelských akcií, mezi nejlepší sektory se naopak zařadily finance nebo stavební materiály. Za celý týden ale akcie v Evropě ztratily zhruba 2 až 3 %.
Přitom páteční evropská data nepotěšila. Průmyslové zakázky pro německé podniky se v říjnu meziměsíčně snížily o 2,2 %. Zaznamenaly tak nejvýraznější pokles za téměř rok. Analytici podle průzkumu agentury Reuters předpokládali, že zakázky vykážou pokles o pouhých 0,6 % po zářijovém nárůstu o 3,1 %. Za propadem objednávek stála především slabší poptávka po kapitálovém zboží.
Náladu ale vylepšila odpolední data z amerického trhu práce. Tam v listopadu vzniklo nečekaně hodně pracovních míst a celková míra nezaměstnanosti klesla na 7 % z říjnových 7,3 %.
"Je to taková rally, kdy si celý trh oddechl," uvedl Neil Veitch, investiční ředitel SVM Asset Management. "Doteď byly špatné zprávy dobrými zprávami pro akcie, investoři se děsili Fedu a jeho možného omezení dodávek likvidity na trh. Jednou se ale měnová politika musí začít vracet k normálu. Kvantitativní uvolňování bylo po krizi vítaným záchranným člunem, s ekonomickým oživením je ale ten správný čas na to, aby se podpora začala omezovat."
Německý DAX tak v pátek posílil o 0,96 % na 9 172,41 bodu (za týden -2,48 %), francouzský CAC 40 přidal 0,72 % na 4 129,37 bodu (za týden -3,86 %) a britský FTSE 100 narostl o 0,83 % na 6 551,99 bodu (za týden -1,48 %). Týden byl tedy pro evropské akcie hodně nepříznivý - kromě strachu z dalších kroků Fedu investory ve čtvrtek příliš nepotěšila ani ECB, která neoznámila žádná nová opatření na podporu ekonomiky a zhoršila výhled inflace a růstu HDP na rok 2014.
Nejdůležitější evropské události uplynulého týdne:
- Podnikové objednávky v Německu v říjnu zaostaly za odhady.
- Evropská centrální banka ani Bank of England ve čtvrtek svou monetární politiku nezměnily, obě ponechaly sazby beze změny, jak trh očekával. Mario Draghi však během tiskové konference, kterou jsme sledovali živě, oznámil negativní revize odhadu vývoje HDP i inflace a prohlásil, že eurozónu stále ohrožuje vývoj na finančních trzích i slabá domácí poptávka.
- Britský ministr financí, George Osborne, v pravidelné zprávě o stavu země ve čtvrtek uvedl, že ekonomika Spojeného království výrazně zrychlí oproti původním predikcím. Předvídá také snížení míry nezaměstnanosti.
- Míra nezaměstnanosti ve Francii třetím čtvrtletí vystoupila na nejvyšší úroveň za posledních 16 let. Statistický úřad INSEE ve čtvrtek oznámil, že míra nezaměstnanosti vzrostla na 10,9 % oproti předešlému kvartálu, kdy podle zpřesněných údajů činila 10,8 %. Údaje podle agentury Reuters zvyšují tlak na prezidenta Françoise Hollanda, který chce do konce roku dosáhnout snížení počtu lidí bez práce.
- Oživení v eurozóně, které trvá už pátý měsíc v řadě, zpomaluje, stojí za tím horší vývoj ve Francii a Itálii, jejichž PMI signalizují návrat sektoru ke kontrakci. Finální kompozitní index i přes lepší číslo oproti předběžnému odhadu poukazuje na další zvolnění tempa expanze. Index nákupních manažerů ve službách v listopadu spadl na 51,2 bodu (FLASH: 50,9 bodu, předchozí: 51,6 bodu), kompozitní na 51,7 bodu (FLASH: 51,5 bodu, předchozí: 51,9 bodu).
- Maloobchodní tržby v eurozóně i v celé Evropské unii klesly v říjnu druhý měsíc po sobě. Středeční údaje evropského statistického úřadu Eurostat potvrzují, že spotřebitelská poptávka, která je významným motorem ekonomiky, zůstává slabá i na počátku posledního čtvrtletí roku. Obrat maloobchodu v zemích eura se proti předešlému měsíci snížil o 0,2 % po propadu o 0,6 % v září. Ekonomové podle ankety agentury Reuters odhadli, že tržby zůstanou na zářijové úrovni. V celé EU se tržby snížily o 0,4 %, tedy stejně jako v září.
- Ekonomika eurozóny i celé Evropské unie ve třetím čtvrtletí zpomalila růst. Statistický úřad Eurostat potvrdil listopadový odhad, podle něhož hrubý domácí produkt eurozóny v mezičtvrtletním srovnání stoupl o 0,1 % a v EU se zvýšil o 0,2 %. Ve druhém čtvrtletí ekonomika rostla v obou případech o 0,3 %, čímž ukončila rok a půl dlouhou recesi.
- Velké evropské a americké banky dostanou od Evropské komise pokutu 1,7 miliardy eur za manipulaci s úrokovými sazbami. Jde o nejvyšší pokutu za ovlivňování ukazatelů, které sledují sazby na mezibankovním trhu. Největší pokutu dostala Deutsche Bank. Jde o 725,4 milionu eur.
- Zpracovatelský sektor eurozóny v listopadu podobně jako německý expandoval více, než se čekalo. Z říjnové hodnotu 51,3 bodu vyskočil index na 51,6 bodu, ačkoli předběžná data naznačovala mírnější růst na 51,5 bodu. Index nákupních manažerů v Nizozemsku vykázal nejlepší výsledek za posledních 31 měsíců, na 30měsíční maximum se vyšplhaly i Rakousko a Itálie a 29měsíční maximum zaznamenalo Německo. Nejvíce si polepšilo Řecko, které se sice stále nachází pod padesátibodovou hranicí, index však zaznamenal nejlepší výsledek za 51 měsíců (49,2 bodu). Francie naopak spadla na 5měsíční minimum (48,4 bodu), přestože výsledek nebyl tak špatný, jak předvídala předběžná data, a Španělsko spadlo zpět pod 50 bodů na půlroční minimum 48,6 bodu. Tříměsíční minimum zaznamenalo Irsko (52,4 bodu), jeho zpracovatelský sektor však stále expanduje, byť mírnějším tempem.
Zdroj: Bloomberg, ČTK, Yahoo!