Evropské akcie v pátek posilovaly třetí den v řadě a zamířily k nejlepšímu týdennímu výkonu od dubna

Burzy v Evropě v pátek posilovaly třetí den v řadě a regionální index zažil nejlepší týden od letošního dubna.
Britský FTSE 100 v pátek posílil o 0,33 % a přehoupl se přes hranici 6 600 bodů, francouzský CAC 40 zpevnil o 0,40 % a německý DAX o 0,69 %. Nejvíce se dařilo sektoru finančních služeb, pojišťovnám a stavebnímu sektoru, ztrácela naopak síťová odvětví.
Za celý týden FTSE 100 připsal 2,59 %, CAC 40 3,3 % a DAX přes 4 %. Regionální index Stoxx Europe 600 za týden posílil o 3,7 %, což představuje jeho nejlepší týden od dubna letošního roku.
K růstu cen akcií přispělo rozhodnutí americké centrální banky začít omezovat opatření na podporu ekonomiky, které z trhu odstranilo nejistotu ohledně měnové politiky ve Spojených státech. Panevropský index FTSEurofirst 300 v pátek stoupl o půl procenta, a od začátku týdne si tak připsal 3,6 %.
Fed ve středu oznámil, že od ledna sníží nákupy dluhopisů o deset miliard na 75 miliard dolarů měsíčně. Trhy přijaly toto rozhodnutí jako potvrzení zlepšujících se vyhlídek trhu práce i celé americké ekonomiky. Náladu investorů v pátek navíc podpořily překvapivě příznivé údaje o vývoji ekonomiky Spojených států. Ta ve třetím čtvrtletí podle vládní zprávy stoupla o 4,1 %, tedy nejprudším tempem za téměř dva roky.
Hlavní události týdne na evropských trzích:
- Důvěra spotřebitelů v zemích platících eurem se tento měsíc zlepšila víc, než se očekávalo. Vyplývá to z pátečních údajů Evropské komise. Data podle agentury Reuters naznačují, že rodící se oživování ekonomiky už může mít příznivý vliv na náladu domácností.
- Agentura Standard & Poor's snížila dlouhodobý rating Evropské unie z nejvyšší známky AAA o jeden stupeň na AA+. Výhled ratingu je stabilní. Rozhodnutí přichází poté, co S&P v posledních měsících snížila své hodnocení úvěrové spolehlivosti několika členským zemím EU, napsala agentura Reuters.
- Irská ekonomika se ve třetím čtvrtletí zotavovala z recese výrazně rychleji než dosud. Hrubý domácí produkt se proti předchozím třem měsícům zvýšil o 1,5 % z tempa 0,4 % ve druhém čtvrtletí. Oznámil to ve čtvrtek tamní statistický úřad.
- Míra nezaměstnanosti v Řecku se ve třetím čtvrtletí snížila na 27 % z 27,1 % v předchozích třech měsících. Nezaměstnanost zaznamenala pokles již druhé čtvrtletí za sebou, stále však zůstává blízko rekordu 27,4 % z prvního čtvrtletí letošního roku. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil řecký statistický úřad.
- Index podnikatelského klimatu institutu Ifo v Německu v prosinci stoupl podle očekávání na 109,5 bodu z listopadových 109,3 bodu.
- Počet týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti v Británii poklesl o 36,7 tisíce (odhad: -35 tisíc, předchozí -41,7 tisíce, revize: -42,8 tisíce). Míra nezaměstnanosti podle ILO se snížila na 7,4 %. Analytici očekávali, že zůstane oproti minulému období beze změny na 7,6 %.
- Stavební výroba v eurozóně za říjen meziměsíčně -1,2 % (předchozí: -1,3 %, revize: -0,5 %), meziročně -2,4 % (předchozí: -0,2 %, revize: -0,7 %).
- Tempo inflace v eurozóně v listopadu zrychlilo na 0,9 % z 0,7 % v říjnu, jak předvídaly i předběžné odhady. Meziměsíčně se ceny v eurozóně snížily o 0,1 %. V celé evropské osmadvacítce zrychlila inflace na 1,0 % meziročně z 0,9 % v říjnu, meziměsíčně ceny rovněž klesly o 0,1 %. Finální data přinesl Eurostat.
- Indikátor důvěry sledovaný institutem ZEW v prosinci vyskočil na 62 bodů, očekával se růst na 55 bodů z listopadových 54,6 bodu. Dosáhl tak nejvyšší úrovně od roku 2006. Index sledující eurozónu rovněž vzrostl na 68,3 bodu z 60,2 bodu. Indikátor současné situace se zlepšil na 32,4 bodu z 28,7 bodu, čekal se růst na 29,9 bodu.
- Tempo inflace v listopadu ve Spojeném království zpomalilo na 2,1 % meziročně z 2,2 %, přestože se očekávala stagnace. Je tedy nejníže od roku 2009. V meziměsíčním srovnání ceny vzrostly o 0,1 %, čekalo se +0,2 %. Jádrová inflace meziročně zrychlila na 1,8 % z 1,7 % v souladu s očekáváním. Ceny průmyslových výrobců v listopadu meziměsíčně klesly o 0,2 %, oproti listopadu 2012 vzrostly o 0,8 % (jádrové ceny -0,1 % meziměsíčně a +0,7 % meziročně).
- Analytici se na konci roku předhánějí v optimistických prognózách na rok 2014. Jednou z nich je i tip na růst britského indexu FTSE 100, který by podle predikcí měl v příštím roce pokořit své historické rekordy. Mnoho analytiků se shoduje na tom, že FTSE 100 překoná historické maximum 6 950 bodů z roku 1999. Hranici 7 tisíc bodů zatím nikdy nepokořil, analytici ze Citi však sázejí na to, že v roce 2014 přeskočí i 8 tisíc bodů.
- Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru eurozóny v prosinci podle předběžných dat roste na 52,7 bodu z 51,6 bodu v listopadu. Ve službách index nákupních manažerů klesá na 51 bodů z 51,2 bodu v listopadu (odhad: 51,5 bodu). Kompozitní index PMI podle předběžných údajů roste na 52,1 bodu z 51,7 bodu v listopadu, čekal se nárůst na 52 bodů. Aktivita v soukromém sektoru Francie v prosinci nečekaně pokračovala v poklesu, což naznačuje, že druhá největší ekonomika eurozóny sklouzává zpět do mírné recese. Naopak aktivita v soukromém sektoru Německa již osmý měsíc za sebou roste, a to hlavně díky oživení ve zpracovatelském sektoru. Německo je největší ekonomikou eurozóny.
Zdroj: Bloomberg
Aktuality

