Tradiční seznam 10 překvapení roku od Byrona Wiena je na světě. Bude mít letos známý investor více štěstí při svých tipech?

Byron Wien, viceprezident poradenské divize Blackstone Group, který každoročně již téměř 30 let zveřejňuje své predikce na celý rok, letos nepředpovídá japonským akciím nic dobrého. Po rally k 18 tisícům bodů podle něho zažije index Nikkei pád o 20 %. Vzhledem k úspěšnosti Wienových předpovědí v posledních letech je to možná hezký býčí signál pro japonské akcie.
80letý bývalý stratég Morgan Stanley se loni trefil svou předpovědí pro růst japonského akciového indexu Nikkei nad 12 tisíc bodů, stejně tak jako odhadl oslabení jenu k hodnotě 100 USD/JPY. Japonská měna znehodnotila o 18 % vůči americkému dolaru, ke konci roku se kurz dostal na 105,31, zatímco Nikkei si připsal 57 % na 16 291 bodů. Guvernérovi Bank of Japan Haruhikovi Kurodovi se podařilo získat důvěru investorů v jeho stimulační plány. Ty mají zemi vyvést z 15leté éry deflace. Slabý jen má navíc podpořit zisky exportérů.
Zatímco stimul ekonomiky Japonska potáhne ještě nějakou dobu akcie výše, stárnoucí populace a úbytek pracovní síly si podle Wiena vyberou na trhu svou daň v druhé polovině roku. Také výnosy čínských akcií investory zklamou.
"Investování do mladých trhů bude nadále velmi zrádné," napsal Wien v pondělí ve svém výhledu. "Silné vlády a růstové politiky v Mexiku a Jižní Koreji vyústí v podstatné zhodnocení akcií na těchto trzích, nicméně ostatní rozvíjející se trhy budou výkonem zaostávat."
Se svými loňskými predikcemi pro americké a čínské akcie, zlato, bankovní sektor a ropu se Wien ale vůbec netrefil. Jak to bude letos?
Zde je kompletní seznam překvapení, u kterých je podle Wiena více než 50% pravděpodobnost, že na ně v roce 2014 dojde:
S&P 500 po 10% korekci vzroste za celý rok o 20 %.
Americký ekonomický růst přesáhne 3 % a míra nezaměstnanosti se přiblíží k 6 %.
Americký dolar posílí a dostane se pod hranici 1,25 EUR/USD.
Nikkei začátkem roku vzroste k 18 tisícům, následovat bude ale 20% korekce v druhé polovině roku.
Čínský ekonomický růst zpomalí k 6 % ročně vlivem snahy politiků posunout ekonomiku směrem ke spotřebě na úkor dřívějšího investicemi poháněného růstu.
Mexické a korejské akcie zažijí rally, ostatní mladé trhy budou výkonem zaostávat.
Cena ropy WTI se vyšplhá nad 110 USD za barel vlivem poptávky z mladých trhů.
Kukuřice se bude obchodovat za 5,25 USD za bušl, pšenice za 7,50 USD a sójové boby až okolo 16 USD vzhledem k zlepšující se životní úrovni mladých trhů.
Výnosy 10letých amerických dluhopisů vzrostou ke 4 % vzhledem k lepšímu ekonomickému růstu a vyšší inflaci.
Situace kolem Obamacare se stabilizuje a důvěra v prezidenta Obamu stoupne. V listopadových volbách si demokraté udrží kontrolu nad Senátem a získají křesla navíc ve Sněmovně reprezentantů.
Vedle toho nabízí i několik "bonusů": Hillary Cintonová se například rozhodne nekandidovat na prezidentský post ve volbách v roce 2016, bitcoin zažije kolaps a prezident Obama navrhne omezení sankcí proti Kubě a bude iniciovat zahájení rozhovorů o vzájemném obchodě.
Zdroj: Blackstone