Americké akcie v úvodu týdne krvácely. S&P 500 ztrácel nejvíce od listopadu loňského roku

Burzy ve Spojených státech v pondělí prudce oslabily a S&P 500 se vydal vstříc největší ztrátě za poslední dva měsíce kvůli obavám z vysokých valuací poté, co na konci loňského roku akciové indexy trhaly historické rekordy.
Dow odepsal 1,09 %, S&P 500 ztratil 1,26 % a technologický Nasdaq 1,47 %. Jedinou firmou, která v indexu Dow posilovala, byl Merck (+6,34 %), zbývající společnosti oslabovaly. Nejhůře na tom byly Microsoft, Walt Disney a Nike.
Rok 2014 je pro index S&P 500 prozatím ztrátový, přestože minulý týden připsal 0,6 %. Valuace indexu jsou podle zprávy Goldman Sachs z 10. ledna "přehnané ve všech ohledech". Podle stejné zprávy bude obtížné dosáhnout další expanze P/E.
Akciím v pondělí nepomohl ani projev Dennise Lockharta, šéfa atlantského Fedu, který prohlásil, že má americká ekonomika dobře našlápnuto a že on osobně by podpořil další omezení tempa nákupů dluhopisů Fedem.
Index volatility VIX v pondělí vzrostl o 10 % na 13,35 bodu. V minulém týdnu přitom klesl o 12 % na nejnižší hodnotu od 5. srpna.
Spojené státy v pondělí zveřejnily čísla o rozpočtu, která trhy příjemně překvapila. Americký federální rozpočet skončil v prosinci v přebytku 53,2 miliardy dolarů. Oznámilo to ministerstvo financí. Přebytek byl nejvyšší od září a rekordní za poslední měsíc roku. Ke zlepšení pomohla mimo jiné částka téměř 40 miliard dolarů, které státní pokladna inkasovala ve formě dividend od hypotečních agentur Fannie Mae a Freddie Mac.
Akcie výrobce sportovního oblečení Lululemon Athletica odepsaly přes 16 %, když společnost snížila výhled zisku a tržeb. Naproti tomu cenné papíry Twitteru poté, co na ně Goldman Sachs zvýšila cílovou cenu, posílily o téměř 1,5 %.
Přes 5 % ztratily cenné papíry Symantec poté, co Morgan Stanley snížila doporučení na akcie na "underweight" z "equal weight". Banka předvídá, že tržby společnosti porostou pomaleji kvůli reorganizaci, která by mohla omezit ziskovost firmy.
Po ukončení obchodování byla zveřejněna zpráva, že společnost Charter nabízí za Time Warner Cable 61,3 miliardy dolarů (132,5 dolaru za akcii). Management Time Warner Cable však budou muset přesvědčit sami akcionáři firmy, protože podle Charter management o dohodu nemá zájem. Akcie Charteru v after-marketu reagovaly posílením o 2 %, Time Warner Cable zpevnila o 1,7 %.
Akcie výrobce lihovin Beam, který mimo jiné vlastní značku Jim Beam, vyskočily o více než 24 % v reakci na zprávu, že firmu odkoupí japonská Suntory Holdings za 16 miliard dolarů.
Další zprávou po uzavření burz byla nová akvizice společnosti Google, která koupí Nest Labs za 3,2 miliardy v hotovosti. Akcie Googlu v after-marketu reagovaly posílením o 0,7 %. Google tím do svých řad dostal Tonyho Fadella, muže, který kdysi navrhl design iPodu od Applu, ale později se neshodl s Jonathanem Ivem a z firmy odešel.
"Nálada je extrémně optimistická, což je pro akcie extrémně negativní," říká Bruce Bittles, hlavní investiční stratég RW Baird & Co. "Akcie vstoupily do nového roku překoupené a všichni jim až příliš věří. Dokud to nestrávíme, bude se trh pohybovat v pásmu."
Začíná autosalon v Detroitu
Hvězdou letošního autosalonu v Detroitu je podle agentury DPA Mary Barraová, která ve středu oficiálně nastoupí do funkce generální ředitelky největší americké automobilky General Motors. Stane se tak první ženou, jež bude řídit některého z předních světových výrobců automobilů.
Agentura AP upozornila, že Barraová si v Detroitu vysloužila větší pozornost médií než ostatní vedoucí představitelé automobilového průmyslu. Poté, co GM zvítězila v obou kategoriích soutěže automobil roku v Severní Americe, pronásledovala Barraovou asi stovka novinářů a fotografů. Jeden z kameramanů při tom zakopl o pohovku a jiný narazil do sloupu.
Barraovou před novináři chránili dva osobní strážci. "Katapultovali jste ji do role superstar," řekl novinářům nový šéf severoamerické divize GM Alan Batey. Dvaapadesátiletá Barraová byla jmenována do čela General Motors minulý měsíc. Dosud měla na starost vývoj a kvalitu vozů GM v celém světě a byla zodpovědná za firemní nákupy. Předtím ve společnosti vedla personální oddělení. Do automobilky nastoupila v roce 1980.
Detroitský autosalon, který je považován za jednu z nejdůležitějších akcí svého druhu v automobilovém sektoru, v pondělí začal prvním novinářským dnem. Veřejnost jej bude moci navštívit od soboty 18. ledna do neděle 26. ledna.
Ropa zlevňuje, zlato mírně podražilo
Zlato v pondělí mírně podražilo o 6 dolarů na 1 252,80 dolaru za trojskou unci.
Světové ceny ropy zahájily týden poklesem a například severomořská ropa Brent zlevnila na zhruba 106 dolarů za barel. Trhy tak reagují na zprávu ohledně dohody mezi západními velmocemi a Íránem o omezení jeho sporného jaderného programu, a také na obnovení těžby na jednom významném poli v Severním moři.
Severomořská ropa Brent ztrácela kolem osmdesáti centů na zhruba 105,77 USD za barel. Americká lehká ropa WTI odepisovala více než dolar na 91,81 dolaru za barel.
Trh s ropou v pondělí ovlivňovala nedělní zpráva íránského ministerstva zahraničí a Evropské unie, podle které se příští pondělí začne uplatňovat listopadová dohoda Íránu s šesti velmocemi ohledně íránského jaderného programu. Pokud ji Teherán začne plnit, zmírní Spojené státy sankce proti Íránu.
Protiíránské sankce ze světového trhu s ropou v minulosti odčerpaly kolem milionu barelů suroviny denně. Listopadová dohoda ale posílila naděje na vznik ujednání dlouhodobějšího rázu, která by Íránu umožnila plný vývoz ropy.
Tlak na pokles ceny ropy Brent se zvýšil i po sdělení provozovatele Nexen, že těžba ropy na velkém nalezišti Buzzard v Severním moři se po problémech z minulého týdne vrací na plný výkon. Ceny americké lehké ropy zase tlačí dolů neuspokojivá páteční zpráva z trhu práce ve Spojených státech, které jsou největším světovým spotřebitelem ropy. Údaje naznačily, že oživování americké ekonomiky může stagnovat.
Zdroj: Bloomberg, Reuters, ČTK