Island nechal své banky během krize padnout. Nyní je plánovaná 2% míra nezaměstnanosti realistický cíl

Island v roce 2008 svým bankám státní pomoc neposkytl a těm, který byly příliš velké na záchranu nechal zkrachovat. Nyní je zřejmé, že rozhodnutí učiněná před pěti lety zemi vyslala vstříc rekordně nízké nezaměstnanosti a zdá se, že 2% vládní cíl je zcela realistický.
Zatímco eurozóna se potýká s rekordním podílem lidí bez práce (nejvyšším především v Řecku a Španělsku, kde práci nemá více než čtvrtina pracovní síly), na Islandu se míra nezaměstnanosti pohybuje kolem 4 % a premiér Sigmundur Davíð Gunnlaugsson tvrdí, že i to je příliš vysoké číslo.
"Politici se vždycky něčeho obávají," prohlásil v rozhovoru minulý týden. "Byli bychom rádi, kdyby míra nezaměstnanosti ze současných hodnot - kolem 4 % - klesla pod 2 %, což se jiným západním zemím může zdát zvláštní, ale Islanďané nejsou na nezaměstnanost zvyklí."
Islandská vláda v roce 2008 odmítla založit tamní banky, které zasáhla krize a státní finance si pečlivě hlídala. To jí však vzápětí umožnilo dále podporovat sociální programy, které obyvatele ostrova ochránily před nejtvrdšími dopady krize.
Zdroj: Bloomberg