Turecká měna zůstává slabá, Turci hromadí dolary

Dramatický zákrok centrální banky posílil tento týden tureckou měnu pouze nepatrně a lira skončila výrazně pod úrovní, na kterou se vyšplhala krátce po úterním prudkém zvýšení úrokových sazeb. Z pátečních údajů centrální banky navíc plyne, že obavy z dalšího poklesu kurzu měny v poslední době nutí turecké domácnosti a firmy hromadit dolary.
Kurz liry zakončil týden na 2,2725 TRY za dolar. Na konci minulého týdne se po dnech propadu na rekordní minima lira ocitla na 2,33 TRY a v pondělí se propadla až na 2,39 TRY. Když pak centrální banka v úterý večer zvýšila klíčovou úrokovou sazbu na 12 procent z předchozích 7,75 %, lira ve středu ráno vystoupila až na 2,16 TRY, brzy ale sklouzla zpět dolů.
Lira začala výrazněji klesat už loni na podzim, a to v důsledku vládního korupčního skandálu. Její ztráty prohlubovaly dopady omezování podpůrné měnové politiky v USA a také obavy ze zpomalování růstu mladých tržních ekonomik. Po loňském propadu o 17 % kurz turecké měny letos ztrácí kolem deseti procent. Potíže turecké měny tento týden výrazně přispěly k rostoucímu odlivu investorů ze zemí skupiny rozvíjejících se trhů a k výrazným poklesům na světových akciových trzích.
Objem cizích měn v držení tureckých domácností a firem za týden do 24. ledna vzrostl o dvě procenta na 122 miliard dolarů a meziročně byl vyšší o 13 %. Podle agentury Reuters to naznačuje, že Turci příliš nevěří, že by propad liry byl jen krátkodobý. Během předchozích měnových krizí v Turecku místní obvykle prodávali dolary, aby za ně dostali více domácí měny.
"Firmy začaly kupovat devizy k zajišťovacím kontraktům, protože si myslí, že lira zpět neposílí," řekl manažer devizového oddělení jedné z tureckých bank. "Navíc domácnosti a drobní investoři, kteří prodávali 10 až 15 miliard dolarů, kdykoliv lira výrazněji oslabila, nyní hromadí dolary, což zvyšuje tlak na liru," dodal bankéř.
Zdroj: ČTK
Aktuality
