Český HDP ve 4. čtvrtletí 2013 podle předběžných údajů vzrostl meziročně o 0,8 %, výrazně překonal očekávání trhu

Český hrubý domácí produkt očištěný o cenové, sezónní a kalendářní vlivy vzrostl v loňském 4. čtvrtletí podle předběžného odhadu meziročně o 0,8 % (odhad: -0,2 %) a ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 1,6 % (odhad: +0,6 %). V celoročním úhrnu byl HDP v porovnání s rokem 2012 nižší o 1,1 %. Uvedl to Český statistický úřad.
Na výdajové straně ekonomiky se na meziročním růstu celkové poptávky v posledním loňském čtvrtletí podílela především tvorba fixního kapitálu a v jejím rámci zejména investice do dopravních prostředků a strojního vybavení. Výdaje na konečnou spotřebu domácností i vládních institucí zůstaly přibližně na úrovni předchozího roku. V zahraničním obchodě vzrostl vývoz zboží o výrazných 4,8 %, obdobně se však vyvíjel i dovoz zboží, který se zvýšil o 4,5 %. Příspěvek zahraničního obchodu k růstu celkové poptávky proto byl pouze nepatrný.
"Výsledky za čtvrté čtvrtletí vypadají fantasticky. Na druhou stranu ale varujeme, jedná se pouze o předběžné údaje. Revize je vysoce pravděpodobná a může být i velká," uvedl analytik z Raiffeisenbank Václav Franče. "I kdyby později došlo ke korekci čísel směrem dolů, je vykázaný růst tak robustní, že celkový obrázek o české ekonomice už nezmění," reagoval analytik z UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Recese je tak podle něj definitivně zapomenuta.
Na nabídkové straně ekonomiky se meziročně zvýšila tvorba hrubé přidané hodnoty zejména v odvětvích zpracovatelského průmyslu, energetiky, peněžnictví a pojišťovnictví. Naopak stavebnictví, zemědělství, obchod, doprava a většina odvětví služeb nedosáhly úrovně předchozího roku. K meziročnímu i mezičtvrtletnímu růstu HDP přispěl vývoj daní z produktů, především spotřební daně z tabákových výrobků a alkoholu.
Meziroční snížení HDP o 1,1 % za rok 2013 bylo důsledkem především slabé poptávky po investičním zboží a částečně i poklesu aktivního salda zahraničního obchodu. Výdaje na konečnou spotřebu zůstaly přibližně na úrovni předchozího roku.
"Ekonomiku podle statistického úřadu v posledním čtvrtletí minulého roku táhly nahoru především investice do dopravních prostředků a strojního vybavení. Je však otázkou, na jakou dobu si mohou investice do aut – byť cenově velmi atraktivní – udržet tempo," říká analytik Petr Dufek z ČSOB. "Druhou otázkou je, nakolik je růst investic ovlivněn strachem ze zdražení po devalvaci české koruny. Z tohoto důvodu bych vliv investic – byť dominantní – nechtěl přeceňovat, zvlášť když spotřeba ani zahraniční obchod s výkonem ekonomiky v závěru roku příliš nezahýbaly," dodává. "Z pohledu nabídkové strany je evidentní, že o růst se přičinil zpracovatelský průmysl, naproti tomu většina služeb, stavebnictví a zemědělství nikoli."
Podle ekonoma Davida Navrátila z České spořitelny lze sledovat disproporční vývoj mezi spotřebou, která meziročně stagnovala, a maloobchodními tržbami, které na konci roku díky důvěře i intervencím ČNB proti české koruně rostly silným tempem. Dalším zdrojem silného růstu HDP jsou podle něj zásoby a z pohledu Českého statistického úřadu také nárůst výběru spotřební daně. "V případě spotřební daně se však nejedná o nic jiného než o nakoupení kolků do zásoby, které tradičně předchází zvýšení spotřební daně." Výběr daní byl podle Navrátila dokonce vyšší než loni, kdy tento efekt zvýšil růst HDP o 1 jeden procentní bod.
"Pro letošní rok očekáváme růst HDP o 2 %, k růstu by měl přispět zejména průmysl. Současně však lze očekávat, že v dalších čtvrtletích dojde vlivem vyšších zásob ke zpomalení mezičtvrtletního růstu," uvedl Navrátil.
Ve třetím čtvrtletí 2013 vykázal český HDP podle zpřesněných údajů statistiků z letošního ledna mezičtvrtletní růst o 0,2 %. Ekonomice se tak dařilo dvě čtvrtletí za sebou. V meziročním srovnání ekonomika klesla o 1,2 %. Meziroční pokles HDP ve třetím čtvrtletí byl podle ČSÚ důsledkem klesající investiční aktivity a slabé zahraniční poptávky.
Vyhlídky růstu českého hospodářství zůstávají pro letošní rok podle Dufka velmi příznivé. "Pozitivní je pokračující růst Německa, soft ukazatele z tuzemska a blízkého okolí a především solidní zakázky, které v průmyslu rostou dvouciferným tempem."
"Hrubému domácímu produktu v posledních třech měsících loňského roku pomohl především čistý export a zlepšující se situace v průmyslu. Detailní pohled ale bude možný až v březnu, kdy bude zveřejněna celá struktura HDP. Z hlediska roku 2014 by české ekonomice mělo pomoci zlepšení hospodářství eurozóny. Pokud jde o intervenci ČNB, mohlo by se začít oslabení české měny projevovat až ve druhé části roku. Nicméně je potřeba, aby se čeští politici zaměřili na podporu zaměstnanosti, tvorbu pracovních míst a zvýšení produktivity práce," doplňuje Karol Piovarcsy, ředitel Saxo Bank pro střední a východní Evropu.
"Páteční údaje o vývoji ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí jsou pro ČNB příjemným překvapením a vyznívají velmi optimisticky," řekl novinářům člen bankovní rady Lubomír Lízal. Zároveň ale dodal, že by nyní údaje neměly změnit vyznění prognózy, která počítá s ukončením devizových intervencí na počátku příštího roku. Česká národní banka očekávala, že HDP vzroste v posledních třech měsících minulého roku mezičtvrtletně o 0,9 % a za celý rok 2013 předpovídala pokles o 1,3 %.
"Silný růst průmyslové produkce v kombinaci s oživující se zahraniční poptávkou dává slušné vyhlídky růstu ekonomiky pro letošní rok. Pokud se začne oživení v průmyslu promítat i do tvorby pracovních míst, lze postupně očekávat i nárůst spotřeby domácností," uvedl analytik ze společnosti Akcenta Miroslav Novák.
Zdroj: ČSÚ, ČTK
Aktuality
