Kdo zaplatí dluh USA

410 miliard dolarů za rok 2008, dalších 400 miliard dolarů z roku 2009 - tak toto je současný dluh USA. Bude se i nadále zvyšovat? A kdo ho zaplatí? Zkrácený projev šefa dallaského Fedu, Richarda W. Fishera.
V roce 2001 nastal v rozpočtu USA první přebytek za posledních za 40 let, konktrétně 236 miliard dolarů. Roku 2008 se opět dostavil deficit a dostal se na částku 410 miliard dolarů, což je rozdíl ve výši zhruba 600 miliard dolarů od doby před sedmi lety. Důvodem deficitu byly větší vládní výdaje, způsobené jak výdaji v oblasti obrany po 11. září, tak obrany sektorech ostatních.
Prognóza a realita se liší
Další dluh ve výši 400 miliard dolarů se promítl do rozpočtu v roce 2009. Podle oficiálních propočtů by se měl deficit začít zmenšovat – v roce 2010 na 160 miliard dolarů, v roce 2011 na 95 miliard dolarů a v roce 2012 na 48 miliard dolarů. Aby bylo možné se na tuto hranici dostat, měly by růst státní výdaje polovičním tempem a příjmy do státního rozpočtu téměř dvakrát rychleji, než v uplynulých sedmi letech. Když ale spočítáme výdaje a příjmy z uplynulých let, dostaneme se v roce 2012 až na dlužnou částku 700 miliard dolarů.
Státní dluh zvyšuje dlouhodobou úrokovou míru a inflaci. Růst trhů nemůže být v dlouhém období pod vlivem inflace udržitelný. Inflace zvyšuje cenovou hladinu, znehodnocuje měnu a snižuje růst zaměstnanosti a reálných mezd. Ačkoliv je Fed na vládě nezávislý, deficit může být řešen pouze při spolupráci s politickými stranami. Nejasnosti ohledně skutečného dluhu mohou ovlivnit centrální bankéře, kteří si potom zvolí volnější monetární politiku.
Sociální zabezpečení a zdravotnictví jsou černé díry
Na sociální zabezpečení dnes chybí 13,6 bilionů dolarů, což je suma o něco menší, než hrubý domácí produkt USA. Výdaje na sociální zabezpečení jsou zvyšovány poklesem porodnosti, růstem průměrné délky života a rostoucími životními náklady.
Větší část vládních výdajů tvoří sektor zdravotnictví. Jedná se o 85,6 bilionů dolarů dluhu, tedy asi šestkrát více, než kolik je roční americké HDP. K zaplacení tohoto dluhu by bylo potřeba 1,3 milionu dolarů na čtyřčlennou rodinu, což je více než 25 násobek jejího průměrného příjmu. Dohromady s výdaji na sociální zabezpečení se jedná o 99,2 bilionů dolarů.
Aby se zabránilo zvyšujícímu se zadlužení i pro následující generace, musely by být státní výdaje sníženy o 97 % současným i všem následujícím generacím a příjmy z daní by musely být zvýšeny o 68 %. Někdo bude tedy muset zaplatit o 99,2 bilionů dolarů více nebo někdo jiný bude muset obdržet o stejnou částku méně. Záleží na rozhodnutí, jestli si vezmeme část tohoto dluhu na sebe, nebo dluh ponecháme příštím generacím celý.
Autor: Richard W. Fisher, President and Chief Executive Officer, Federal Reserve Bank of Dallas
Převzato a volně přeloženo z řeči Storms on the Horizon v San Franciscu, květen 2008