US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Dobré zprávy z USA: Celková míra nezaměstnanosti v USA v únoru sice vzrostla na 6,7 %, nových míst ale vzniklo více, než se čekalo

Mimo zemědělství vytvořila americká ekonomika v únoru 175 tisíc nových pracovních míst, v soukromé sféře vzniklo 162 tisíc pracovních pozic. Data podle analytiků naznačují, že se americká ekonomika dává dohromady po mimořádně silné zimě.

Celková míra nezaměstnanosti v USA podle analytiků oslovených agenturou Bloomberg měla v únoru stagnovat na 6,6 % (rozmezí odhadů: 6,4 % až 6,7 %). Mimo zemědělství mělo vzniknout zhruba 150 tisíc pracovních míst (rozmězí odhadů: 80 až 203 tisíc, v lednu 113 tisíc), v soukromé sféře se čekalo 165 tisíc nových pracovních míst (rozmezí odhadů: 100 až 200 tisíc, v lednu 142 tisíc).

V lednu bylo nových míst mimo zemědělství po revizi nakonec vytvořeno dokonce 129 tisíc, v soukromé sféře 145 tisíc. I to je příznivá zpráva, lednový propad totiž nebyl tak výrazný.

Míra nezaměstnanosti vzrostla z pětiletého minima kvůli tomu, že se více lidí stalo součástí pracovní síly, takže se jim nedostalo dostatečného množství nabídek práce.

"Data z amerického trhu práce překvapila vesměs pozitivně. Jedinou podstatnější výjimkou je nečekaný mírný růst míry nezaměstnanosti. Klesla však širší míra nezaměstnanosti zahrnující lidi, kteří přestali hledat práci. Tempo růstu počtu pracovních míst je na úrovni období před tím, než se v tomto údaji začala odrážet nepřízeň počasí. Překvapivě silně rostly hodinové mzdy, což je dobré znamení pro osobní spotřebu, a tedy i celou ekonomiku. Růst počtu pracovních míst se silně soustředil do služeb, což by mělo mírnit obavy ze slabosti v tomto sektoru, které by vyplývaly ze slabšího indexu ISM v oblasti služeb. Dolar v reakci na data trochu posílil, ale stačilo to jen kompenzovat oslabení vyvolané oznámením o větším než očekávaném objemu předčasného splácení LTRO v Evropě. Poněkud živější je reakce státních dluhopisů - výnos toho desetiletého narostl zhruba o 10 bazických bodů - a akcií," komentoval data z amerického trhu práce analytik Ľuboš Mokráš z České spořitelny.

Například Goldman Sachs byla před makroekonomickým ukazatelem týdne pesimističtější než průměr trhu. Mimo zemědělství čekala jen 125 tisíc nových pracovních pozic. "Chladné počasí a sněhové bouře podle nás mohly z počtu nově najatých lidí ubrat desítky tisíc. Indikátory byly v únoru slabší, dílčí index zaměstnanosti ve službách ISM se kvůli počasí a Obamacare propadl na 47,5 bodu z lednových 56,4 bodu," uvedl v rámci své prognózy ekonom z americké banky David Mericle.

Vliv špatného počasí by podle většiny analytiků měl postupně odeznívat. Odpovídá tomu i vývoj cen akcií na burze, které jsou na historickém maximu, ačkoli data z posledních týdnů byla horší než očekávaná.

Fed pohlížel na vlnu slabých údajů z ekonomiky od začátku roku jako na důsledek nepříznivého počasí. Údaje z trhu práce by tak měly podle analytiků prakticky zajistit, že Fed na zasedání 18. až 19. března bude pokračovat ve snižování objemu podpůrných nákupů dluhopisů.

Dolar se před zveřejněním dat z trhu práce vůči euru pohyboval na nejnižší úrovni od října 2011. Po půl třetí začal posilovat. Rostly také ceny akciových futures.

A na závěr graf, který srovnává, jak se po recesích vracela úroveň zaměstnanosti v USA na úroveň před poklesem ekonomiky.

Zdroj: ČTK, Bloomberg

Americká ekonomikaNezaměstnanost
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná