Regulátoři v USA vyšetřují firmy pro superrychlé obchodování

Američtí regulátoři zkoumají vztahy mezi předními burzovními společnostmi IntercontinentalExchange Group (ICE) a CME Group a velkými společnostmi, které provádějí automatické obchodování na burzách. S odvoláním na nejmenované zdroje to napsal server listu The Wall Street Journal. Automatické obchodování využívá počítačových algoritmů, díky nimž obchodníci umějí vydělávat i na nepatrných pohybech v kurzu.
Vyšetřování Komise pro obchodování termínových kontraktů na komodity (CFTC) se podle listu soustředí na složité a často neprůhledné programy pobídek, které dávají firmám provádějícím vysokofrekvenční obchody (HFT) určité finanční výhody, například slevy na poplatky za uskutečnění transakcí, tvrdí zdroje.
Také činitelé americké Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) podle zdrojů obeznámených s vyšetřováním zkoumají, zda burzy neposkytují výhody některým klientům, včetně automatických obchodníků, tím, že navrhují softwarové programy, které by mohly zvýhodňovat jejich příkazy k obchodům. Komisi zajímá, zda byly všechny podrobnosti takových případných pobídek i řádně předem oznámeny.
Zpráva se objevila poté, co ministr spravedlnosti státu New York Eric Schneiderman vybídl k omezení služeb, které jsou poskytovány HFT obchodníkům. Upozornil především na ty služby, které obchodníkům umožňují získat rychlejší přístup k informacím. Obchodníci tak podle něj mohou provádět "rychlé a často bezrizikové obchody předtím, než může reagovat zbytek trhu", citoval jej zpravodajský server BBC.
Zdroj: ČTK