Zvýšení cen plynu může přerušit dodávky do EU, varoval Kyjev

Výrazné zvýšení ruské ceny na dodávky plynu pro Ukrajinu může vést k jejich přerušení a ve druhém kroku pak také k přerušení dodávek do Evropy. V rozhovoru pro server Euractiv to uvedl ukrajinský ministr energetiky Jurij Prodan. V úterý v Bruselu jednal s evropským komisařem pro energetiku Güntherem Oettingerem. Ruský postup ukrajinský ministr označil za politický, bezdůvodný a vůči Ukrajině nespravedlivý.
Ruský Gazprom zvýšil cenu plynu pro Ukrajinu o 81 % na 485,50 dolaru za 1 000 metrů krychlových z předchozích 268,5 dolaru. Zákazníci v Evropě platí Gazpromu za ruský plyn v průměru 370 až 380 dolarů za 1 000 metrů krychlových. O ruské hospodářské politice vůči Ukrajině, včetně energetiky, má dnes v Moskvě s odpovědnými ministry jednat prezident Vladimir Putin.
Gazprom také tento týden uvedl, že Ukrajina nezaplatila včas za březnové dodávky plynu z Ruska a její dluh už stoupl na 2,2 miliardy dolarů.
Ukrajina se ještě s prezidentem Viktorem Janukovyčem v čele loni v prosinci dohodla s Moskvou na úvěru 15 miliard dolarů a čtvrtletních úpravách cen zlevněného plynu. Po převratu v Kyjevě ale Rusko půjčku zastavilo. "Pokud bychom ji dostali, mohli jsme dluhy urovnat," podotkl pro Euractiv ukrajinský ministr. Ukrajina také na základě prosincové dohody a ceny 268,5 dolaru podle něj nabídla Moskvě svou představu řešení.
"Samozřejmě, pokud je cena neoprávněná, přehnaná a neodpovídá tržní realitě, je to ekonomická agrese," míní Prodan. Po vojenské agresi na Krymu tak podle něj jeho země z ruské strany čelí také ekonomické blokádě. Přerušení dodávek podle něj může nastat kdykoliv, stejně jako v roce 2009.
S Oettingerem prý hovořili také o možnosti zpětného toku plynu z EU na Ukrajinu, kdy by objem mohlo výrazně zvýšit zapojení Slovenska do celého schématu spolu s Polskem a Maďarskem. Euractiv připomíná, že i když také v tomto případě bude dodávaný plyn původem z Ruské federace, jeho cena bude nižší než nyní Moskvou požadovaných 485,5 dolaru za 1 000 metrů krychlových.
Podle Prodana je nyní potřeba, aby ukrajinští a slovenští technici určili, co přesně je potřeba na stanici ve Veĺkých Kapušanech upravit ke spuštění plynu opačným směrem. "Navrhujeme slovenské straně, aby se tak stalo ihned a abychom odsouhlasili memorandum určující, kdy mohou dodávky ze Slovenska na Ukrajinu začít," řekl serveru ukrajinský ministr.
Tento týden nicméně slovenský plynový operátor Eustream sdělil, že obrácení dodávek v kterémkoliv ze čtyř plynovodů dodávajících ruský plyn přes Ukrajinu na Slovensko by porušovalo podmínky smlouvy s ruským Gazpromem. Ten již o uplynulém víkendu zpochybnil zákonnost plánů na zpětné dodávky plynu. Eustream nicméně s ukrajinskou společností Ukrtransgas pracuje na tom, aby bylo možné spustit zásobování Ukrajiny do zimy.
Zdroj: ČTK
Aktuality

