Americké akcie ve středu výrazně posílily. Obavy z brzkého zvyšování sazeb rozptýlil zápis z jednání FOMC

Americké akcie zdražily o více než procento. Dařilo se jim od začátku obchodní seance, zveřejněný zápis z březnového zasedání FOMC býčí náladu ještě podpořil.
Index Dow posílil o 1,11 % na 16 437,18 bodu, S&P 500 přidal 1,09 % na 1 872,18 bodu a technologický Nasdaq narostl o 1,72 % na 4 183,90 bodu. V plusu zakončily všechny hlavní sektory v čele se zdravotnictvím (Merck +3,74 %) a průmyslem (Boeing +2,20 %).
Náladu na trhu dopoledne podpořily překvapivě příznivé hospodářské výsledky výrobce hliníku Alcoa. Zisk firmy bez zahrnutí mimořádných položek klesl téměř o pětinu na 98 milionů dolarů, tedy devět centů na akcii. Výrazně však překonal očekávání analytiků, kteří jej odhadovali na pouhých pět centů na akcii.
V rámci indexu Dow ztrácely pouze 4 tituly, nejvíce ty telekomunikační (AT&T -0,99 %, Verizon -0,48 %). Dařilo se naopak například vydavatelům platebních karet (Visa +2,44 %, American Express +2,58 %).
Zveřejněný zápis z březnového jednání měnového výboru Fedu ukázal, že banka bude po skončení programu své podpory domácí ekonomiky (nákupy aktiv - kvantitativní uvolňování) ještě značný čas čekat, než konečně zvýší úrokové sazby. Nová šéfka Fedu Janet Yellenová na březnové tiskové konferenci tento "značný čas" vymezila jako "zhruba šest měsíců" v závislosti na stavu ekonomiky. Podle analytiků nejnovější zápis ukázal, že Fed od této šestiměsíční prodlevy zřejmě ustoupil. Nadále nebude sledovat jen nezaměstnanost a inflaci, ale více ekonomických indikátorů.
"Má to docela smysl. Mít předem určenou přesnou míru nezaměstnanosti, při které začnete zvyšovat sazby, nedává prostor zohlednit další faktory," kvituje rozhodnutí Fedu Dave Roda z Wells Fargo Private Bank.
"Stále platí, že pokračuje tapering, tedy omezování kvantitativního uvolňování, a to buď do úplného konce, nebo do případného nečekaně silného zvratu v procesu ekonomického oživení. Politika se ale navzdory postupnému ústupu od QE stále uvolňuje, ke zpřísňování je ještě daleko. A trh to chápe," doplňuje Zachary Karabell, globální stratég ze společnosti Envestnet.
Americký dolar na devizových trzích klesal k euru a ke švýcarskému franku se dostal na nejnižší hodnotu za více než dva týdny. Trh tak reagoval na zápis z březnového zasedání americké centrální banky.
Euro k dolaru zpevnilo až na 1,3856 USD, tedy nejvyšší úroveň od 24. března. Později mírně oslabilo a kolem 21.15 SELČ k dolaru vykazovalo nárůst o 0,4 % na 1,3849 USD. Dolar k švýcarskému franku klesl až na 0,8795 CHF, což je nejnižší úroveň za více než dva týdny. K japonskému jenu dolar kolem 21.15 SELČ stagnoval na úrovni 101,81 USD.
Cena severomořské ropy Brent po úterním výrazném zvýšení dnes pokračovala v růstu a přiblížila se hranici 108 dolarů za barel. Trh nadále ovlivňuje rostoucí napětí mezi Ruskem a Ukrajinou, které zastínilo i zprávu o zvýšení amerických zásob ropy.
Severomořská ropa Brent kolem 22.30 SELČ vykazovala nárůst ceny o zhruba 0,3 % na 107,85 USD za barel. V úterý přitom během obchodního dne kvůli slabšímu kurzu dolaru a ukrajinské krizi zdražovala až o více než dva dolary na barel a den zakončila s přírůstkem 1,85 USD na barel. Ukrajinská krize se světových dodávek ropy a obchodu s ní přímo dotýkat nemusí, zvyšuje se ale riziková přirážka k ceně ropy. Investoři se totiž obávají, že po oboustranném vyčkávaní mezi Moskvou a Západem se situace může zhoršit.
Cena americké lehké ropy WTI po zprávě o ve stejnou dobu stoupala o procento na 103,45 USD za barel. Podle amerického úřadu EIA se zásoby ropy ve Spojených státech minulý týden zvýšily o čtyři miliony barelů, skoro třikrát více, než byly odhady analytiků. Podle úterních údajů institutu API se zásoby ropy v USA zvýšily o 7,1 milionu barelů, zhruba pětkrát více, než se čekalo. Nečekaně velký pokles zásob benzinu ale nasvědčuje širšímu zotavování ekonomiky a solidní poptávce před blížícím se létem a omezuje tlak na cenu WTI, napsala agentura Reuters.
Hlavní středeční události na amerických trzích
- Podle ředitele banky JPMorgan Chase Jamieho Dimona jsou na tom americké banky velmi dobře a téměř se zotavily z dopadů finanční krize. Naproti tomu evropské banky jsou prý pozadu. Dimon to řekl v rozhovoru pro francouzské noviny Les Echos. "Zisky se mohou stále lišit kvůli množství faktorů. Ale pokud se podíváte na akcie, nesplacené půjčky a úvěrovou kapacitu, uvidíte, že americký bankovní systém je solidní," řekl Dimon. "Nyní mohou dělat svou práci - financovat růst a zaměstnanost. Naneštěstí Evropa ještě není ve stejné fázi."
- Osm největších amerických bank bude muset do roku 2018 navýšit svůj kapitál o celkem zhruba 68 miliard USD. Důvodem jsou nové předpisy vypracované a schválené centrální bankou USA, Federálním úřadem pro pojištění vkladů (FDIC) a Úřadem hlavního kontrolora měny. Nové předpisy jsou součástí snahy americké vlády zabránit další finanční krizi.
- Zisky amerických společností držené v zahraničí, ze kterých nemusejí firmy platit daně, se v období let 2008 až 2013 téměř zdvojnásobily na 2,1 bilionu USD. Vyplývá to ze studie zveřejněné soukromou výzkumnou společností Audit Analytics. Část amerických zákonodárců již delší dobu volá po změně zákona, který by neumožňoval americkým společnostem vyhýbat se placení daní přesunem svých zisků do jiných zemí.
- Americký ministr financí Jack Lew ve středu v rozhovoru pro televizní stanici CNBC řekl, že americká ekonomika podle zprávy Mezinárodního měnového fondu vede celosvětové ekonomické oživení. Stále je v globální ekonomice sice mnoho míst, která se potřebují zlepšit, ale například nemovitosti začínají vykazovat solidní výsledky. Evropské země, které mají velké přebytky obchodní bilance - například Německo -, dle jeho názoru potřebují výrazně posílit domácí poptávku.
- Podle analytika ze společnosti Nomura Boba Janjuaha index S&P 500 v příštím měsíci zpevní o 5 % navzdory obavám z výsledků společností za první čtvrtletí. Stále se však nad ním vznáší hrozba korekce. Americká ekonomika podle Janjuaha může znovu nastartovat růst pouze v případě, že si spotřebitelé začnou znovu půjčovat.
- První den na burze pro společnost La Quinta po nepříznivém úvodu obchodování dopadl dobře. Hotelový řetězec v IPO získal 650 milionů USD. Akcie přidaly 0,71 %.
- Ministerstvo financí oznámilo plán prodat 95 milionů akcií společnosti Ally Financial, kterou vláda zachránila během krize. Prodejem chce získat 2,38 miliardy USD. IPO je plánován na čtvrtek. Vláda měla dosud ve firmě podíl asi 37 %, po úpisu jí zůstane zhruba 17 % akcií. Na záchraně firmy by měla celkově vydělat.
- USA: Velkoobchodní zásoby v únoru +0,5 % (odhad: +0,5 %), velkoobchodní tržby +0,7 % (odhad: 1 %).
- Zájem amerických teenagerů o Facebook a Twitter upadá ve prospěch Instagramu. Ještě na začátku loňského roku žebříčku dominoval Facebook, který používalo dvakrát více dospívajících než Instagram. V průběhu loňského roku se karta obrátila. Facebook nejdříve podlehl Twitteru, nyní obě sociální sítě převálcoval Instagram.
- Americký výrobce počítačů Hewlett-Packard uzavřel s úřady ve Spojených státech dohodu, podle které zaplatí 108 milionů dolarů za ukončení vyšetřování možného porušování amerického zákona proti korupčním praktikám v zahraničí (FCPA). Informovala o tom agentura Reuters. Vyšetřování se týkalo činnosti firmy v Polsku či v Rusku.
- Bank of America se s americkými regulátory dohodla na urovnání ve výši 772 milionů dolarů kvůli obviněním, že klamala zákazníky, kteří si pořídili dodatečné produkty ke kreditním kartám. Sdělily to podle listu Wall Street Journal federální regulační úřady. Z této částky má banka vrátit zákazníkům 727 milionů dolarů. Dohoda o urovnání kromě toho zahrnuje pokutu 45 milionů dolarů od americké agentury na ochranu spotřebitelů ve finančním sektoru (CFPB) a od Úřadu pro kontrolu měny. Pokuta se mimo jiné týká obvinění, že banka klamala zákazníky a nepoctivě jim účtovala služby, které nedostávali, sdělil ředitel CFPB Richard Cordray. Podle listu Wall Street Journal jde ze strany velkých bank o páté podobné urovnání kvůli nabídkám produktů ke kreditním kartám, jako jsou například ochrana před krádeží osobních údajů nebo opatření pro případ ztráty pracovního místa.
Zdroj: Bloomberg, CNBC, ČTK