US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,93 %
NASDAQ-0,56 %
S&P 500-0,02 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Nezdaněné zisky firem z USA v zahraničí dosahují 2,1 bilionu USD

Zisky amerických společností držené v zahraničí, ze kterých nemusí firmy platit daně, se v období let 2008 až 2013 téměř zdvojnásobily na 2,1 bilionu USD. Vyplývá to ze studie zveřejněné soukromou výzkumnou společností Audit Analytics. Část amerických zákonodárců již delší dobu volá po změně zákona, který by neumožňoval americkým společnostem vyhýbat se placení daní přesunem svých zisků do jiných zemí.

Studie vychází z evidence u federálních finančních úřadů a zahrnuje firmy s akciemi na burze, které jsou součástí indexu amerických firem Russell 1000. Podle Audit Analytics se zisky těchto firem v zahraničí ve sledovaném období zvýšily o 93 %.

Nejvíce zisků uložených v zahraničí má konglomerát General Electric. Podle studie je to zhruba 110 miliard USD. Za ním je Microsoft se 74,6 miliardami USD. Následují farmaceutické firmy Pfizer a Merck a technologická společnost Apple.

Firmy v reakci na zprávu převážně uvedly, že podávají svá daňová přiznání v souladu s platnými zákony a předpisy a své zahraničí zisky v cizině dále investují do dalšího rozvoje.

Podle amerického zákona nemusí firmy platit daň z příjmu v případě většiny svých zisků v zahraničí, když je nepřevedou do USA. Tyto zisky mohou držet v zahraničí roky, pokud je označí za investici v zahraničí na dobu neurčitou.

Američtí zákonodárci se již roky přou o to, zda je potřeba zákon o daních změnit. Někteří dávají přednost zrušení zákona známého jako odložení daně z příjmu firem ze zahraničí, další podporují mimořádné daňové prázdniny, které by umožnily firmám platit nižší daň, pokud by zisk převedly domů.

"Nová čísla rozhodně poukazují na to, co je jednou z hlavních výzev pro daňovou reformu. Myslím si, že v této oblasti je potřeba učinit nějaké reformy," řekl novinářům předseda finančního výboru Senátu Ron Wyden. Ten již v minulosti vyzval ke zrušení zákona o odložení daně.

Analytici však nepovažují za pravděpodobné, že by Kongres v tuto chvíli učinil v otázce daní nějaký rozhodující krok, protože v listopadu se konají v zemi parlamentní volby. Příští rok by mohli zákonodárci zvýšit tlak na přepracování daňového zákona. To však bude politicky obtížný čin. Změnu se naposledy podařilo prosadit v roce 1986, kdy byl prezidentem Ronald Reagan.

Zdroj: ČTK

Americké akcieSpojené státy americké (USA)
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná