Americké akciové trhy v úterý kolísaly. Nakonec ale hlavní indexy díky solidním výsledkům velkých firem uzavřely v plusu

Americké akcie v úvodu úterního obchodování slibně zdražovaly, když investory potěšily čtvrtletní finanční výsledky velkých amerických podniků Coca-Cola a Johnson & Johnson a zpráva, podle které tempo růstu spotřebitelských cen v USA v březnu překonalo očekávání trhu. Zklamáním ale naopak byly údaje newyorského Fedu o podnikatelské náladě, po kterých všechny tři hlavní akciové indexy zamířily pod nulu. V polovině obchodování se nicméně trend znovu obrátil a trhy se i díky informacím o možném dalším uvolňování japonské měnové politiky vrátily k růstu.
Dow posílil o 0,55 % na 16 262,56 bodu, širší S&P 500 přidal 0,68 % na 1 842,98 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,29 % na 4 034,16 bodu. Nejvíce se dařilo sektoru služeb, titulům ze sektoru zdravotnictví a průmyslovému odvětví. Oslabily naopak tituly ze sektoru základních materiálů, telekomunikační odvětví a sektor cyklického spotřebního zboží.
"Trh je z mého pohledu na současných úrovních přeprodaný," řekl hlavní investiční stratég společnosti RW Baird Bruce Bittles. "Investoři netrpělivě čekají na jasné signály, které by určily další směr," dodal Mark Luschini, hlavní investiční stratég ve společnosti Janney Montgomery Scott. "Před fundamentálními ukazateli má sice aktuálně navrch technické obchodování, lze nicméně očekávat, že nakonec fundament znovu převáží a čistě technické ukazatele ustoupí do pozadí," upřesnil Luschini.
Index S&P 500 je zhruba 3 % pod svým vrcholem okolo 1 890 bodů. Pod povrchem to ale pěkně "bublá" - každý titul před úterním obchodováním ztrácel oproti úrovni z doby, kdy byl index na maximu, v průměru přes 10 %. Více než 200 akcií bylo v korekci přes 10 % a jen 72 firem překonávalo svým výkonem index. Sečteno a podtrženo, větším ztrátám (které byly a jsou stále patrné na Nasdaqu nebo indexu Russell 2000) brání jen pár desítek nejsilnějších akcií.
Hlavní úterní události na amerických trzích
- Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v březnu vzrostly meziročně o 1,5 %, čekalo se zrychlení na 1,4 % z únorových 1,1 %. Meziměsíčně se ceny zvýšily o 0,2 % oproti očekávání 0,1 %. Jádrová inflace očištěná o volatilní ceny potravin a energií v březnu také zrychlila, a to na 1,7 % meziročně z únorových 1,6 %. Meziměsíční nárůst činil 0,2 %, tedy o 0,1 procentního bodu více než v únoru a nad očekáváním. Tempo růstu spotřebitelských cen v březnu překonalo očekávání trhu kvůli dražším potravinám a nájmům. Zpráva zmírňuje obavy americké centrální banky ohledně toho, že je inflace příliš nízko.
- Index podnikatelské nálady newyorského Fedu (Empire State index) v dubnu nečekaně klesá na 1,29 bodu z 5,61 bodu v březnu (odhad: 8 bodů).
- Americká centrální banka by od velkých bank působících na americkém trhu mohla požadovat další navýšení kapitálových rezerv. V úterý to na konferenci atlantského Fedu uvedla šéfka americké centrální banky Janet Yellenová. Opatření vyžadující navýšení kapitálových rezerv by se podle ní mělo týkat těch bank, u kterých by v případě příchodu další finanční krize existovalo vysoké riziko narušení jejich stability.
- Index cen domů NAHB v dubnu roste na 47 bodů. Trh očekával růst na 50 bodů, údaje za březen byly revidovány na 46 bodů z 47 bodů.
- Citigroup snižuje doporučení pro akcie IBM na "neutral" z "koupit".
- Macquarie zvyšuje doporučení pro akcie Yahoo! na "outperform" z "neutral".
- Technologický gigant Google koupil společnost Titan Aerospace, která vyrábí bezpilotní letadla na solární pohon. Informoval o tom magazín Forbes. Cena kontraktu oznámena nebyla. O Titan Aerospace měl zájem také Facebook, počátkem března se hovořilo o tom, že sociální síť by mohla za firmu zaplatit 60 milionů dolarů.
- Společnost Google zahájila testovací prodej svých chytrých brýlí Google Glass. Zájemci si je ovšem mohli objednat pouze během úterý. Cenu za jedny brýle firma stanovila na 1 500 dolarů plus daň. Zájemci o Google Glass musejí být obyvatelé USA starší 18 let s americkou doručovací adresou. Google prodej brýlí zahájil v 15.00 SELČ a podle dřívějších údajů by firma měla objednávky přijímat 24 hodin.
- Mikroblogovací sociální síť Twitter koupila poskytovatele sociálních dat Gnip. Firma to v úterý uvedla na svém webu.
Výsledková sezóna
- Výsledky Coca-Cola v 1Q2014: Zisk na akcii 0,44 USD v souladu s odhady, tržby klesly o čtyři procenta. Akcie +3,74 %.
- Výsledky Johnson & Johnson v 1Q2014: Zisk na akcii 1,54 USD (odhad: 1,47 USD), tržby 18,115 miliardy USD (odhad: 17,996 miliardy USD). Akcie +2,12 %.
- Výsledky Charles Schwab v 1Q2014: Zisk na akcii 0,24 USD (odhad: 0,22 USD), tržby 1,48 miliardy USD (odhad: 1,47 miliardy USD). Akcie +3,20 %.
- Výsledky Yahoo! v 1Q2014: Upravený zisk na akcii 0,38 USD (odhad: 0,37 USD), tržby 1,14 miliardy USD (odhad: 1,08 miliardy USD). Akcie v řádném obchodování +2,29 %, v after-marketu zdražovaly o více než devět procent.
- Výsledky Intel v 1Q2014: Čistý zisk na akcii 0,38 USD (odhad: 0,37 USD), tržby 12,76 miliardy USD. Akcie v řádném obchodování +0,79 %, v after-marketu zdražovaly zhruba o tři procenta.
- Výsledky CSX v 1Q2014: Zisk na akcii 0,40 USD (odhad: 0,37 USD), tržby 3,01 miliardy USD. Akcie v řádném obchodování -0,32 %, v after-marketu po prvotním výrazném skoku zdražovaly zhruba o procento.
Z indexu Dow se v úterý nejvíce dařilo akciím výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola (+3,74 %), farmaceutického gigantu Johnson & Johnson (+2,12 %) a provozovatele platebních karet Visa (+1,51 %). Zlevnily naopak cenné papíry mobilního operátora Verizon Communications (-0,74 %), maloobchodního prodejce Wal-Mart (-0,65 %) a počítačového obra IBM (-0,38 %).
Akcie cestovatelského serveru TripAdvisor (+4,43 %) posílily poté, co na ně analytici ze společnosti Piper Jaffray potvrdili své investiční doporučení "overweight" a poznamenali, že lze nedávný pokles jejich ceny považovat za vhodnou příležitost k nákupu.
Dařilo se také cenným papírům společnosti Coca-Cola (+3,74 %), která zveřejnila své hospodářské výsledky, podle nichž v prvním čtvrtletí hospodařila s upraveným ziskem 0,44 USD na akcii při tržbách 10,576 miliardy USD. Upravený zisk na akcii meziročně klesl stejně jako tržby o čtyři procenta. Společnost dále oznámila, že letos v rámci zpětného odkupu akcií plánuje z trhu stáhnout své cenné papíry za 2,5 až 3 miliardy dolarů.
Po zveřejnění čtvrtletních finančních výsledků zdražily i akcie farmaceutického gigantu Johnson & Johnson (+2,12 %). Společnost v úterý oznámila, že v prvním čtvrtletí letošního roku dosáhla zisku na akcii 1,54 USD při tržbách 18,115 miliardy USD, čímž překonala odhady trhu.
Více než dvě procenta přidaly cenné papíry výrobce potravinových doplňků Herbalife (+2,01 %) poté, co newyorský státní žalobce Eric Schneiderman inicioval zahájení vyšetřování, které má prokázat, zda podnikání firmy je, nebo není založeno na Ponziho schématu. Nové vyšetřování bude probíhat souběžně s vyšetřováním Federální obchodní komise (Federal Trade Commision), která se na firmu ve stejné záležitosti zaměřila v polovině března.
Z dlouhodobého sestupného trendu se v úterý vymanily akcie mikroblogovací sociální sítě Twitter (+11,38 %), která na svém webu uvedla, že koupila poskytovatele sociálních dat Gnip. Cenné papíry konkurenční sociální sítě Facebook (+0,34 %) zdražily jen nepatrně a cena akcií profesní sociální sítě LinkedIn (+3,09 %) vzrostla o více než tři procenta.
Zlevnily naopak akcie maloobchodního řetězce Best Buy (-2,72 %), který oznámil, že jeho dosavadní šéf Shawn Score odchází do důchodu. Dále oslabily například cenné papíry výrobce solárních panelů First Solar (-2,80 %), které analytici ze společnosti Raymond James označili za vysoce rizikové, jelikož podle nich nelze s jistotou předpovědět, jaké bude firma nadále vykazovat finanční výsledky.
Po závěru trhů své kvartální finanční výsledky zveřejnily společnosti Yahoo!, Intel nebo CSX Transportation.
Internetová společnost Yahoo! (v řádném obchodování +2,29 %) v prvním čtvrtletí letošního roku hospodařila se ziskem 311,6 milionu USD neboli 0,29 USD na akcii (loni: 0,35 USD na akcii) při tržbách 1,14 miliardy USD (odhad: 1,08 miliardy USD). Upravený zisk dosáhl 0,38 USD na akcii (odhad: 0,37 USD na akcii). Akcie Yahoo! v after-marketu v reakci na výsledky zdražovaly o více než devět procent.
Výrobce počítačových čipů Intel (v řádném obchodování +0,79 %) vykázal za první tři měsíce letošního roku čistý zisk 1,95 miliardy USD neboli 0,38 USD na akcii (odhad: 0,37 USD na akcii, loni: 0,40 USD na akcii) a tržby 12,76 miliardy USD. Pro druhé čtvrtletí firma očekává tržby 13 miliard dolarů (odhad trhu: 12,96 miliardy USD). Akcie Intel v after-marketu v reakci na výsledky zdražovaly zhruba o tři procenta.
Americký železniční dopravce CSX (v řádném obchodování -0,32 %) dosáhl v prvním čtvrtletí zisku 398 milionů USD neboli 0,40 USD na akcii (odhad: 0,37 USD na akcii, loni: 0,45 USD na akcii) při tržbách 3,01 miliardy USD (loni: 2,96 miliardy USD). Firma zároveň oznámila zvýšení čtvrtletně vyplácené dividendy o 7 % na 0,16 USD. Akcie CSX v after-marketu v reakci na výsledky po prvotním výrazném skoku zdražovaly zhruba o procento.
Dolar vůči euru i jenu stagnoval
Dolar se v úterý dopoledne vůči euru pohyboval kolem hladiny 1,382 EUR/USD, a zastavil tak své pondělní posilování, za kterým stály výroky představitelů Evropské centrální banky signalizující možnost dalšího uvolňování měnové politiky v eurozóně. Odpoledne sice dolar vůči jednotné evropské měně krátce posílil k 1,380 EUR/USD, brzy ale většinu zisků odevzdal a kolem desáté hodiny se kurz eurodolaru pohyboval poblíž 1,381.
Vůči japonskému jenu se americká měna dopoledne obchodovala za 101,85 USD/JPY a stejně jako v páru k euru mnoho příležitostí k aktivnímu obchodování nenabídla. Odpoledne dolar vůči jenu nejdříve oslabil až pod 101,50 USD/JPY, následně ale posílil zpět k 101,80 USD/JPY.
Světové ceny ropy se v úterý vyvíjely nejednotně. Severomořská ropa Brent kvůli zprávám o vojenských operacích na východě Ukrajiny zdražila, cena severoamerické lehké ropy WTI ale kvůli očekávané středeční zprávě o vývoji zásob v USA a výhledu oživení vývozu suroviny z Libye naopak mírně klesla.
Cena severomořské ropy Brent vzrostla přibližně o 50 centů na 109,52 USD za barel. Již v pondělí cena Brentu stoupla nejvýše za šest týdnů, čímž reagovala na oznámení západních zemí, že se dohodly na rozšíření sankcí vůči Rusku kvůli anexi Krymu. Další událostí, která měla na vývoj ceny severomořské ropy vliv, bylo zahájení ukrajinské protiteroristické operace na východě země, která má zastavit násilný postup separatistů. Rusko v reakci na tento krok varovalo, že se Ukrajina dostala na pokraj občanské války.
Cena severoamerické lehké ropy WTI klesla přibližně o 10 centů na 103,06 USD za barel. Cenu komodity v tomto případě tlačilo dolů postupné otevírání několika ropných přístavů v Libyi, které od loňského července blokovaly skupiny rebelů. Severoamerickou ropu ovlivňuje rovněž očekávání, že zásoby ropy na území USA v uplynulém týdnu stouply o 1,8 milionu barelů.
Cena zlata klesla o téměř dvě procenta na 1 303 USD za trojskou unci.
Zdroj: CNBC, ČTK, Bloomberg, MarketWatch, Zero Hedge